Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Dior, Cruise 2023 Koleksiyonu’nu Carmen’e Adıyor

23 Haziran 2022
Dior, Cruise 2023 Koleksiyonu’nu Carmen’e Adıyor

İspanya Meydanı’nın tarihi taş yapıları arasında tutkuyla dans eden 40 Flamenko dansçısının ayak sesleri arasında sunulan bir Dior koleksiyonu… Maria Grazia Chiuri’nin bu seferki durağı eski bir Endülüs şehri, Sevilla.

Eski bir Endülüs başkenti ve kültür durağı, Flamenko dansıyla ellerini çırpan kadın dansçıların seslerinin uçuşan kırmızı eteklerine karıştığı bir İspanya şehri: Sevilla. Bu eski Endülüs şehri, Dior Cruise 2023 koleksiyonu için kreatif direktör Maria Grazia Chiuri’nin seçtiği son adres. Kreatif direktör, her zamanki gibi bu koleksiyonunda da bizleri bambaşka bir şehre götürüyor.

Dior, Cruise 2023 Koleksiyonu'Nu Carmen'E Adıyor
Dior


Sevilla’daki İspanya Meydanı’nda, tarihi taş yapıların arasında sunulan Dior Cruise 2023 koleksiyonu, Flamenko topluluğunun öncüsü ve ikonik figürü Carmen Amaya’dan alıyor ilhamını. Chiuri, yaşayan gelenekleriyle birlikte bu şehri çok seviyormuş, o yüzden de koleksiyonu sergilemek için bu meydanı tercih etmiş. Akdenizli kadınlar, onların hikâyeleri ve tarihleri ise Chiuri’nin bir diğer ilham kaynağı. Kırmızı ve siyah renklerdeki kabarık çingene elbiseleriyle 40 kadın Flamenko dansçısıyla birlikte sunulan Dior Cruise 2023 koleksiyonu, 110 farklı görünümü sergiliyor. Çoklukla kırmızı ve siyah renklerde tasarlanan kabarık etekli elbiseler, dantellerle süslenmiş. Daha maskülen çizgili tasarımlar ise erkek kıyafeti giyen ilk kadın Flamenko dansçısı Carmen Amaya’ya saygı duruşunda bulunuyor.

Dior, Cruise 2023 Koleksiyonu'Nu Carmen'E Adıyor
Dior


İspanyol kültüründen ilhamla tasarlanan koleksiyon hayata geçirilirken şehrin zanaatkârlarıyla da birlikte çalışılmış. Örneğin İspanyol kültürünün ve Flamenko dansının simgelerinden biri olan yelpazeler, İspanyol tasarımcıların el emeğiyle ortaya çıkmış.