Contemporary Istanbul’dan Yeni Bir Sanat Fuarı: CI Bloom

Contemporary Istanbul’un Türkiye’deki çağdaş sanata odaklanan yeni sanat fuarı CI Bloom, 12-15 Mayıs tarihlerinde Tersane İstanbul’da düzenlenecek.

Her sene mayıs ayında baharla birlikte Türkiye’nin çağdaş sanat dünyasını karşılamaya hazırlanan CI Bloom’un ilk edisyonu önümüzdeki günlerde düzenlenecek. 10-11 Mayıs tarihlerinde ön izleme, 12-15 Mayıs tarihlerinde ise genel ziyaretçiye açık olarak gerçekleştirilecek olan CI Bloom, İstanbul’daki sanat profesyonellerinden oluşan seçici kurul tarafından davet edilen sanat galerilerini ve sanatçıları sanat severlerle bir festival havasında bir araya getiriyor (CI Bloom’un seçici kurulunda Adnan Yerebakan (Sanatorium), Doğa Öktem ve Tankut Aykut (Öktem Aykut), Moiz Zilberman (Zilberman Gallery), Oktay Duran (Art On Istanbul), Suela Cennet (The Pill) ve Yeşim Turanlı (Pi Artworks) yer aldı).

Bu sene ilk defa düzenlenecek olan bu yeni sanat fuarında Türkiye’den 23 çağdaş sanat galerisinden eserlerin yanı sıra dünyanın en önemli NFT sanat eserleri de yer alacak.  Katılımcı galeriler ise şöyle: Ambidexter, Anna Laudel, Art On Istanbul, artSümer, Bozlu Art Project, Büro Sarigedik, C.A.M. Galeri, Dirimart, Ferda Art Platform, Galeri 77, MERKÜR, Galeri Siyah Beyaz, Galerist, Martch Art Project, Öktem Aykut, Pg Art Gallery, Pi Artworks, Piramid Sanat, Sanatorium, The Pill, Vision Art Platform, x-ist ve Zilberman Gallery.

CI Bloom kapsasında yer alacak “Digital Horizons: The New State of the Art” sergisi ise dünyanın en önemli NFT eserlerinden bazılarına ev sahipliği yapıyor, CI Bloom’un şimdiden en öne çıkan kısımlarından biri. Kürasyonu MoCDa (Museum of Contemporary Art) ve yaratıcı yönetmenliği ise sanatçı ikilisi ha:ar (Hande Şekerciler ve Arda Yalkın) tarafından üstlenilen sergi, Deeple ve Damien Hirst gibi dünyanın önde gelen dijital sanatçıların NFT eserlerini bir araya getiriyor. Programa paralel olarak ilerleyecek NFT konferansı ise NFT pazarı, NFT ile hukuk ilişkisi, NFT koleksiyonları, Metaverse ve kripto para gibi konuları ele alacak. Konferansa Metamask, Ledger ve KnownOrigin gibi dünyanın önde gelen Blockchain zincirlerinin temsilcileri de katılacak.

Dirimart Gallery’den Sarkis’e ait bir eser

CI Bloom’un ana partnerliğini üstlenen Akbank Sanat ise fuarda sanatçı Jannis Kounellis’in “Topkapı” isimli eserini sanatseverlerle buluşturacak. Resim ve heykeli harmanladığı eserleriyle tanınan, Arte Povera sanat akımı öncülerinden Kounellis’in İstanbul’a özgü olarak tasarladığı ve İstanbul’da ürettiği bu sanat eseri, kentin toplumsal tarihine ve kimliğine bir gönderme yapıyor. Sanatçıyı aynı zamanda 1962’de 12 canlı atı bir galeri alanına yerleştirerek çığır açtığı işle de anımsıyoruz.

Total
0
Paylaşımlar
İlginizi Çekebilir