Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Çölde Bir Vaha: Indian Wells Tenis Turnuvası

23 Mart 2023
Çölde Bir Vaha: Indian Wells Tenis Turnuvası

Indian Wells, Carlos Alcaraz ve Elena Rybakina’nın şampiyonlukları ile sona erdi. Hikâyesi bol turnuvadan en akılda kalanları anımsıyoruz.

“Beşinci Grand Slam” şeklinde anılan Indian Wells, tenisin en prestijli turnuvalarından biri. Dünyanın en zengin adamlarından Larry Ellison’ın sahibi olduğu, Coachella Vadisi’ndeki müthiş tesislerde düzenlenen turnuva; tıpkı majörler ve nadir birkaç örnek gibi erkek ve kadın sporcuları aynı hafta korta çıkarıyor. Üstelik ardından gelen Miami Masters ile beraber, “Sunshine Double”ı oluşturmakta ve gayet az tenisçi bu iki turnuvayı birlikte kazanma onuruna erişti. Yani kısaca, Indian Wells tabii ki bir slam değil ama tenisin dört dev sahnesine en yakın deneyim. Kısa süre evvel geride kalan 2023 edisyonu da şöhretine yakışır bir seviye ve gayet yüksek profilli iki final ile beklentileri karşıladı. Miami’ye doğru yol alırken hızlıca göz atalım…

2023 Model Iga

Kadınlarda dünya 1 numarası Iga Swiatek, 2022’nin fırtına gibi estiği döneminde hem Indian Wells hem Miami zaferleriyle “Sunshine Double”ı gerçekleştirmişti. 2023’te şu ana dek beklentilerin altında kalan, bilhassa da Avustralya Açık hayal kırıklığıyla dikkat çeken Polonyalı yıldızın performansı Indian Wells’te de geçen seneyi arattı. İlginç bir detaydır ki, Swiatek 2023’te henüz üç setlik bir maç oynamış değil. Kazandığı 15, kaybettiği 4 maçta da aynı skorun ortaya çıkması; Iga’nın domine etmediği maçlarda tam tersi pozisyonda kalabildiğini gösteriyor. Elena Rybakina’ya 6-2, 6-2’lik skorla mağlup olduğu Indian Wells yarı final maçı da bunun kanıtıydı. Ve tabii dünyanın en iyisi dahi olsanız hâlâ geliştirmeniz gereken şeyler olduğunun…

Çölde Bir Vaha: Indian Wells Tenis Turnuvası
Elena Rybakina

Yeni Rekabet

Sıralama puanı vermeyen, Rus ve Belaruslu sporcuların katılamadığı 2022 Wimbledon’ın bazı açılardan sönük geçtiğini söylemek yanlış değil. Orada hiç beklenmedik bir kupa kaldıran Elena Rybakina’nın hayatına yaptığı etki ise bambaşka boyuttaydı. 2023 başlarken bu defa Avustralya Açık finaline yürüyen Rybakina, başarısının katiyen tesadüf olmadığını herkese kanıtladı. Kortun karşısında ise tenisin uzun yıllardır slam şampiyonluğu beklediği yeteneklerden Aryna Sabalenka vardı. Müthiş vuruş gücü, etkili servisi ve iri fiziğinden beklenmeyecek kadar çabuk ayaklarıyla, Sabalenka’nın hâlâ kazanmamış olmasını mental güç noksanlığıyla açıklayabilirdik. Bilhassa da kritik anlarda yaptığı çift hatalar onun baş belası haline gelmişti. Sabalenka, Avustralya’da makus kaderini değiştirdi ve harikulade bir finalin sonunda Rybakina’yı geçti. Bu yeni rekabetin son perdesinin Indian Wells kupa maçına tekabül etmesi, Swiatek’in tahtına iki net aday olduğunu anımsattı. Bu defa Rybakina’nın güldüğü eşleşmenin kalitesi de yeni buluşmalar için heyecan yarattı.

Çölde Bir Vaha: Indian Wells Tenis Turnuvası
Carlos Alcaraz

Carlitos Zirveye

Novak Djokovic’in aşı olmadığı için kaçırdığı turnuvalar zincirine, 2023 Indian Wells ve 2023 Miami Masters da eklendi. Dünyanın 1 numarası ve en iyi oyuncusunun olmadığı denklem, diğer herkes için büyük bir fırsat demekti. Nitekim sezonu sakatlıkla açan ve Avustralya Açık’ta raket sallayamayan Carlos Alcaraz’ın sert kortlara dönüşü de fırsatı kullanması anlamına gelebilirdi. Üstelik şampiyonluk da 1 numaralı koltuğu geri almak anlamı taşıyacaktı. Turnuva boyunca zor maçlarda dahi set vermeyen, finalde karşısında 19 maçlık galibiyet serisine sahip Daniil Medvedev’i bulan Carlitos, buna rağmen geri adım atmadı ve ilk Indian Wells kupasını kaldırdı. 19 yaşında bir kez daha sıralamanın tepesine dönen İspanyol yıldızın geleceği için hayaller kurmamak zor. Tabii Holger Rune, Jannik Sinner, Felix Auger Aliassime gibi dönemdaşlarının, Daniil Medvedev ve Sascha Zverev gibi büyüklerinin, Novak Djokovic ve Rafael Nadal gibi efsanelerin de söyleyecek sözleri var. Daha ne olsun.

Seri Sonu

Daniil Medvedev, kendi standartlarında vasat geçen bir senelik dönemi unutturmak için güçlü bir çalışma içine girdi. Arka arkaya üç turnuva ve 19 maç kazanan eski dünya 1 numarası, Indian Wells’te de finale kadar yürüdü. Medvedev, ilk maçından itibaren merkez kortun zeminini çok yavaş bulduğunu belirtmekten geri durmadı ve bunu şaka yollu biçimde sık sık dışa vurdu. Tüm bu rahatsızlığına rağmen Carlos Alcaraz hariç bileğini bükebilen olmadı. Geride kalan yıllarda sık sık “Novak yokken dünyanın en iyi sert kort oyuncusu” şeklinde anılan Medvedev’in 2-0’lık mağlubiyetten pek hoşnut hissetmeyeceği aşikâr. Ancak bu ikiliyi birçok kez karşı karşıya izlememiz ve son finalden daha rekabetçi maçlar görebilmemiz mümkün.