Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

BMW’nin Amiral Gemisinden: Yeni BMW 7 Serisi Sedan

31 Ocak 2023
BMW’nin Amiral Gemisinden: Yeni BMW 7 Serisi Sedan

Geleceğin ilerisine gitmek mümkün müdür? Peki, bu yolculuğa bir otomobille çıkmaya ne dersiniz? “Geleceğin İlerisinde” mottosuyla yola çıkan Yeni BMW 7 Serisi Sedan’ı keşfediyoruz.

Bmw’nin Amiral Gemisinden: Yeni Bmw 7 Serisi Sedan
Bmw’nin Amiral Gemisinden: Yeni Bmw 7 Serisi Sedan

“Modern Sanattan İlhamla Tasarlamak”

Zamanın bile ötesinde ya da BMW’nin kendi deyişiyle “Geleceğin İlerisinde” olan yeni BMW 7 Serisi Sedan’ı keşfetmeye tasarımıyla başlıyoruz: Monolitik yüzey tasarımı ve Swarovski kristallere sahip Iconic Glow Kristal farları ile bu yeni seri, güçlü ve ayırt edici bir görünümle çıkıyor yola. Önceki jenerasyona göre ölçüleri artıyor ve yan profilden öne doğru hareket eder gibi görünen silueti, otomobilin görünümünü daha büyük ve heybetli bir hale getiriyor. Gövdeye entegre edilmiş kapı kolları sayesinde rüzgâr direnci azalan yeni BMW 7 Serisi Sedan, ilk kez BMW Individual kapsamında iki ayrı renk tonunda kombine edilebilecek şekilde kişiselleştirilebiliyor ayrıca.

Yere paralel tasarlanmış çizgiler, otomobilin yanlarına uzanan inceltilmiş arka LED aydınlatma grupları ile yeni serinin zarafeti ilk bakışta göze çarpıyor. Otomobile arkadan bakıldığı vakit ise aydınlatma ünitelerine entegre edilmiş krom şeritler, bir cam gibi parlayarak BMW 7 Serisi Sedan’a başka bir görünüm kazandırıyor: Zamanın ötesinde.

Bmw’nin Amiral Gemisinden: Yeni Bmw 7 Serisi Sedan
Bmw’nin Amiral Gemisinden: Yeni Bmw 7 Serisi Sedan

“Kişiye Özel Lüks Mobiliteyi Yeniden Yorumlamak”

Son senelerde hayatımızdaki yeri gitgide artan “konfor” kavramını yalnız evlerde değil, otomobillerde de arıyoruz. Önceki jenerasyona göre oturma yüzeyi genişlemiş koltuklardaki ısıtma, havalandırma ve dokuz programlı masaj fonksiyonları ile yeni BMW 7 Serisi Sedan, hem sürücü hem de yolcular için konfor alanını genişletiyor.

Konfor yalnız rahat ve geniş koltuklarda yolculuk etmek değil, aynı zamanda parmak uçlarımızla ve tek “tık”la dilediğimize ulaşmak. Önceki modele göre daha az sayıda düğme ve kontrol bulunan otomobilin BMW Kavisli Ekranı’nın (Curved Screen) getirdiği dijitalleşme kabindeki konforu ve pratikliği artıran bir diğer detay. Direksiyon simidinin arkasında yer alan 12.3 inç boyutundaki gösterge ekranı ve 14.9 inç boyutundaki kontrol ekranı ise sürüş deneyimini ileri bir seviyeye taşıyor.

Bmw’nin Amiral Gemisinden: Yeni Bmw 7 Serisi Sedan
Bmw’nin Amiral Gemisinden: Yeni Bmw 7 Serisi Sedan

Ve sürücü kabini… Direksiyon simidi ve orta konsol da yeni bir tasarımla geliyor. Kabinde yer alan bir diğer yeni özellik olan BMW Interaction Bar ise yeni bir tür kontrol ve tasarım ögesi olarak otomobilin lüks yanını tamamlıyor. Kristal yüzeye sahip BMW Interaction Bar’ı seçilen ambiyans aydınlatmasına göre kişiselleştirmek mümkün. Bar, sürücü ile otomobil arasındaki etkileşimi bir sonraki seviyeye taşıyor. Bir kere daha, “geleceğin ilerisinde”.

Keşfe çıktığımız Yeni 7 Serisi Sedan’ın versiyonlarından Yeni BMW 740d xDrive ise mild hybrid-dizel motora sahip seçeneği ile öne çıkıyor. (Yeni seri, BMW’nin global sürdürülebilirlik stratejisi olan ve kullanıcılara istediği motor tipini seçme esnekliği sağlayan “The Power of Choice” yaklaşımı ile sunuluyor.) Otomobil meraklıları ise, “geleceğin ilerisi”ne gitmek için BMW’nin bu yeni otomobilinin direksiyonuna geçmeyi bekliyor.

Mild Hybrid-Dizel Motor 

3 litre hacminde 6 silindirli dizel ünite 300 beygir güç ve 670 Nm tork üretiyor. İçten yanmalı motora destek olarak çalışan elektrik motoru ise ürettiği 18 beygir güç ve 200 Nm tork ile aracın ilk hareketinde destek olarak yakıt tüketimine maksimum fayda sağlıyor. Böylelikle yeni BMW 740d xDrive 100 km'de 6.1 ila 6.8 litre aralığında yer alan yakıt tüketim değeriyle dikkat çekiyor.

*Bu içerik, BMW işbirliğinde hazırlanmış advertorial bir çalışmadır.