Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Bir Mirasın Kamerası: Hasselblad 907X

6 Şubat 2022
Bir Mirasın Kamerası: Hasselblad 907X

Hasselblad 907X, markanın üretilen ilk kamerası HK-7’den aldığı ilhamla gelenek ve teknolojiyi bir araya getiriyor.

Tarihteki ilk fotoğraf (heliograf) bir gravür görüntüsüydü ve 1825’te Joseph Nicéphore Niépce tarafından, Charles ve Vincent Chevalier tarafından Paris’te yapılan kayar bir ahşap kutu kamera kullanılarak çekildi. Tarihte gerçek dünyayı konu alan ilk fotoğraf ise ya aynı senenin 2 yahut 9 Şubat günlerinde ya da 1827’de Niépce’nin Le Gras’taki penceresinden karşısında uzanan manzarayı oldukça geniş açıdan aldığı karesi oldu. Bu ilk fotoğraf karesi takip eden yıllar boyunca elbette epeyce ilgi gördü, fakat 1905 senesinde halka açık bir şekilde son defa gösterilmesinden sonra neredeyse 50 yıl boyunca unutuldu. Bir fotoğraf çalışması vesilesiyle 1950’lerde tekrar gündeme gelen kare, bugünlerde Teksas’taki Harry Ransom Center’da sergileniyor. “View from the Window at Le Gras” adı verilen bu fotoğraf karesinin uzun hikâyesi başka yazının bahsi olsun; yolculuğu II. Dünya Savaşı sırasında başlayan ve 1969’da Apollo 11’i de olmak üzere pek çok tarihi anı fotoğraflayan bir başka fotoğraf makinesine göz atarak devam ettirelim: 116 yaşındaki Hasselblad, HK-7’nin80. yıldönümünü (1941-2021) anısına 907X adını verdiği fotoğraf makinesini 800 adetle limitli sayıda üretti.

Bir Mirasın Kamerası: Hasselblad 907X
“View from the Window at Le Gras”, dünya tarihindeki en eski fotoğraf karesi

Hasselblad’ın teknik becerileri askeri koşullarda üstün hassasiyetin gerektiği II. Dünya Savaşı yıllarında başlamış, sonrasında da sivil kameralara uyumlanarak devam etmişti. Yıllar içerisinde Apollo 11’e varana dek pek çok anı ölümsüzleştiren marka, bugün artık 80. yıldönümünü kutluyor. Üstelik bu kutlamayı neredeyse yüz yıl önce üretilen ilk kameralarının mirasına şapka çıkararak yapıyor.

Bir Mirasın Kamerası: Hasselblad 907X
Hasselblad’ın ilk kamerası HK-7

80. yıldönümü için özel olarak üretilen Hasselblad 907X Anniversary Edition Kit, kutulu formdaki yapısı, aşağı yukarı doğru hareket eden kanatlı kamera kapağı ve yaklaşık 740 gram gelen ağırlığıyla orijinal modelin tasarımına modern bir noktadan yaklaşıyor. Elbette ki orijinal kameraya göre daha küçük bir boyutta üretilmiş. Tamamen metal gövdesinde ise 50 mega piksellik CMOS sensör saklı. Bu bir yanıyla çağdaş bir yanıyla nostaljik kameranın çektiği görüntüler ise 8.272 x 6.200 pikselde ve Hasselblad tescilli HNCS renk yönetimi teknolojisi ile geliştirilmiş kristal netliğinde çıkıyor ortaya.

Bünyesinde saklı bir şekilde barındırdığı gelişmiş teknolojisiyle geleneksel fotoğrafçılığa hiç olmadığı kadar teknolojik bir yerden baktığını iddia ediyor 907X. Peki ya, nasıl yakalanıyor bu geleneksel izler? Hem analog hem de dijital fotoğrafçılığa olanak sunan kamera, 1957’den beri çoğu Haaselblad kamerasında yer alan ve modern fotoğrafçılığa analog bir yaklaşım sunan XCD lens yelpazesini de bünyesinde taşıyor. Bu sayede dijital kameraya analog bir yaklaşım getiriliyor.

Bir Mirasın Kamerası: Hasselblad 907X
Bir Mirasın Kamerası: Hasselblad 907X

Markanın 1941’de ürettiği ilk kamera HK-7’nin miraslarını takip eden 907X, 800 adetle limitli üretilmiş. Modelin gövdesine el yazısı harflerle yazılmış “Since 1941” ise kameranın merceği arkasında köklü tarihi işaret ediyor. Peki, sizin bir Hasselblad 907X’iniz olsa kadrajınızda ne olurdu?