Bayram Tatilinde İstanbul’un Sanat Dünyası

Bayram tatilini İstanbul’da geçirecekler için bir İstanbul etkinlik rehberi hazırladık.

Erguvanların açtığı, İstanbul’un her yanının yeşillere ve bin bir türlü bahar çiçeklerinin rengine büründüğü mayıs ayını uzunca bir bayram tatiliyle karşılıyoruz. Uzun süren bir kış mevsiminden sonra kimilerimiz soluğu Ege ve Akdeniz kıyılarında alacakken kimilerimiz ise İstanbul’da şehrin tadını çıkarmayı planlıyor. Konserler, tiyatrolar, yeni sergiler ve filmler gibi pek çok etkinlik de bizi bu tatlı bahar akşamlarında İstanbul’a davet ediyor olacak. Önümüzdeki uzun tatili İstanbul’da geçirecek okurlarımız için bir İstanbul rehberi derledik.

“Damdaki Kemancı”, Zorlu PSM, 5-6 Mayıs

Dünyanın en sevilen müzikallerinden biri olan “Damdaki Kemancı”, Talimhane Tiyatrosu işbirliğiyle 5-6 Mayıs tarihlerinde Zorlu PSM’de sanat severlerle buluşuyor. Nevit Kodallı’nın kaleme aldığı Türkçe şarkı sözleriyle sahnelenen müzikalin metni içinse Güngör Dilmen’in yıllar önce Devlet Tiyatroları için hazırladığı orijinal çeviri kullanılmış. Oyuncu kadrosunda ise Emrah Eren, Şeyla Halis Çiçekdemir ve Ceren Gündoğdu yer alıyor.

Lisa Ekdahl, Zorlu PSM, 4 Mayıs

Yazın ilk günlerini caz ziyafetiyle karşılayan Zorlu PSM, “PSM’de Caz” kapsamında 4 Mayıs Çarşamba akşamı Turkcell Platinum Sahnesi’nde İsveç asıllı caz sanatçısı Lisa Ekdahl’ı ağırlıyor. 1994 yılının kış aylarında İskandinavya’da, bir gecede ünlenen Lisa Ekdahl, naif ve zarif tarzıyla dünya çapında tanınan bir caz sanatçısı. Kendi adını taşıyan ilk albümü “Lisa Ekdahl” ile Grammies Ödülleri’nde 3 farklı ödül kazanan sanatçı, bugüne dek 11 stüdyo albümüne imza attı.

Alexander Rudin – Elvin Hoxha Ganiyev – Musica Viva Oda Orkestrası, Cemal Reşit Rey Konser Salonu, 8 Mayıs

Dünyaca ünlü viyolonsel virtüözü, orkestra şefi, piyanist ya da kısacası evrensel müzisyen Alexander Rudin; başarılı genç sanatçı Elvin Hoxha Ganiyev ile Cemal Reşit Rey’de aynı sahneyi paylaşmaya hazırlanıyor. Rudin’in hem solist hem de şef olacağı konserde, sanatçılara Rudin’in tam bir orkestraya dönüştürdüğü Musica Viva Oda Orkestrası eşlik edecek. 8 Mayıs akşamı Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda düzenlenecek konserde Mozart ve Mendelsshon eserleri icra edilecek.

“Zengin Mutfağı”, Das Das Sahne, 3-4-5 Mayıs

Türkiye tiyatrosuna iz bırakmış usta isim Vasıf Öngören’in kaleme aldığı “Zengin Mutfağı”, 1978 yılında ilk kez İstanbul Şehir Tiyatrosu’nda bu oyunda aşçı Lütfü Usta’yı canlandıran Şener Şen, 40 yıl aradan sonra aynı rolde yeniden sahnede ve oyun yıllardır kapalı gişe oynuyor. Yönetmenliğini de Şener Şen’in üstlendiği “Zengin Mutfağı”nın yönetmen yardımcısı ise Defne Kayalar. Oyun, 1970 yılında gerçekleşen 15-16 Haziran Olayları’nın bir köşk mutfağına nasıl yansıdığını anlatıyor.

(Fotoğraf: Das Das Tiyatro)

“Nora 2”, Bahçe Galata, 6 Mayıs

“Nora 2”, Henrik Ibsen’ın ünlü oyunu “Nora”nın (Bir Bebek Evi) devamı niteliğinde, Amerikalı oyun yazarı Lucas Hnath’ın 2017’de kaleme aldığı çağdaş bir oyun. Ibsen’ın yazdığı finalde Nora, kocasını ve üç çocuğunu bırakıp evi terk etmiştir. Yıllar sonra ise Hnath, Nora’ya çıkıp gittiği evin kapısını tekrar çaldırarak 15 yıldan beri kendisinden haber alınamayan karakteri yeniden oyuna dahil eder. Ve oyun başlar. Tülin Özen ve Tansu Biçer’in başrolleri paylaştığı “Nora 2”, Bahçe Galata’da sahneleniyor. Oyun, 6 Mayıs’ın yanı sıra 13, 20 ve 25 Mayıs tarihlerinde de gösterilecek.

“Karmakarışık”, Atatürk Kültür Merkezi, 6-7 Mayıs

Meşhur vodvil yazarı Ray Cooney’nin “Karmakarışık” oyunu, usta yönetmen Haldun Dormen tarafından sahneye koyuluyor. Oyunun çevirisi de Dormen’in kaleminden. “Karmakarışık”, bir bakanın rakip partinin sekreteriyle kaçamak bir gece geçirmek üzere geldikleri otel odasında karşılaştıkları cesetle tüm planlarının nasıl alt üst olduğunu anlatıyor. Oyuncu kadrosunda Erkan Taşdöğen, Fatih Kahraman, Ali Ersin Yenar, Ebru Kaymakçı ve Özden Çiftçi yer alıyor.

“Peter Pan ve Varolmayan Ülke”, Zorlu PSM, 8 Mayıs

Akbank Çocuk Tiyatrosu ve Zorlu PSM işbirliğiyle sahnelenen “Peter Pan ve Varolmayan Ülke”nin metin ve söz yazarlığını Mehmet Ergen üstleniyor. Müzikleri Tuluğ Tırpan’ın bestelediği müzikal, masalların büyümeyen çocuğu Peter Pan ve koruyucu perisi Tinkerbell’in peri tozunun yardımıyla Varolmayan Ülke adında bir adaya olan yolculuklarını anlatıyor.

“Ve Şimdi İyi Haberler”, Pera Müzesi

Kitle iletişim araçları ve sanat arasındaki ilişkiyi odağına alan “Ve Şimdi İyi Haberler” sergisi, Annette ve Peter Nobel Koleksiyonu’ndan kapsamlı bir seçkiyi bir araya getiriyor. Sergi, yalnızca modern sanat tarihinin hatlarını izlemekle kalmıyor, aynı zamanda son 150 yılın bilim, kültür ve siyasetteki meselelerine de farklı bir bakış açısıyla ışık tutuyor. Sergide, 164 sanatçının 300’e yakın eseri modern ve güncel sanatın dönemlerini izlemek üzere bir araya getirilmiş. 7 Ağustos’a kadar Pera Müzesi’nde sergilenecek olan “Ve Şimdi İyi Haberler”, bayram tatilini İstanbul’da geçirecek kimseler için gazetecilik ve sanatın harmanlandığı keyifli bir sergi alternatifi.

Total
0
Paylaşımlar
İlginizi Çekebilir