Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Ay’ı Takip Etmek: Richard Lange Perpetual Calendar “Terraluna”

4 Temmuz 2022
Ay’ı Takip Etmek: Richard Lange Perpetual Calendar “Terraluna”

Bir A. Lange & Söhne klasiği olan Richard Lange Perpetual Calendar “Terraluna”yı inceliyoruz.

A. Lange & Söhne’nin üç ibreli ve üç alt kadranlı saatlerinden daha güzel bir şey varsa o da, mekanizmasından Ay’ın evrelerini takip ettiğimiz bir Richard Lange saati olsa gerek. Adını, markanın kurucusunun oğlu Richard Lange’den alan koleksiyon, 2006’dan bu yana Lange saat mirasının en saf örneklerini üretiyor. Serinin kült modellerinden Richard Lange Perpetual Calendar “Terraluna” ise üç ibre, birbiri içine geçmiş üç alt kadran, yalın bir şıklık ve Ay’ın evrelerinden ilhamla tasarlanmış bir mekanizmayla geliyor.

Ay’ın evreleri bu saatte kadrandan değil, açık kasa arkasından görülen mekanizmadan takip ediliyor. Safir kristal kasa arkasından teleskopun diğer ucuyla semaya açılan yıldızlı bir gökyüzüymüş gibi duran mekanizma, Ay’ın ve Güneş’in konumlarını gösteriyor, tıpkı Kuzey Yarımküre’den bir gözlemcinin gökyüzünü gördüğü gibi. Saat bir kere doğru şekilde kurulduktan sonra, 1058 yıl boyunca tekrar ayarlama gerektirmeden Ay’ın evrelerini hatasız gösterebiliyor. Kalbinde ise Richard Lange modellerinden de tanıdığımız, 787 parçadan oluşan elle kurmalı mekanizma L096.1 yer alıyor.

Gelelim, mekanizması kadar ilgi çekici olan kadrana: Üç alt kadranlı saat, Richard Lange koleksiyonlarının ikonik mavi ibreleri ve Roma rakamlarıyla donatılmış. 18 ayar beyaz altından yapılan kasanın çapı 45,5 mm. Kadran ise kasayla uyumlu olacak şekilde gümüş renginde tasarlanmış. Kadranın stilinde ise 19. yüzyılda, Glashütte’de bilimsel amaçlarla kullanılan saatlerden ilham alınmış.

Ay’ı Takip Etmek: Richard Lange Perpetual Calendar “Terraluna”

Kadranın en üstünde Lange’nin tipik büyük tarih penceresi görülüyor. Haftanın günü sol, ay ise sağ alt kadranlardaki pencerelerden takip ediliyor. Beyaz altın kasa ve gümüş rengindeki kadran, siyah timsah derisi kayışla eşleştirilmiş. Richard Lange Perpetual Calendar “Terraluna” yalnız saati değil, yıldızlı bir gökyüzünden Ay’ı takip ettiğimiz hissini uyandırıyor.