Avrupa’nın En İyi Noel Pazarları

Noel’le birlikte Avrupa, kışın en parıltılı vakitlerine girmeye hazırlanıyor. Yavaş yavaş şehrin sokaklarını süslemeye başlayan Noel pazarları ise eski bir Avrupa geleneği olarak kutlamalara eşlik ediyor.

Rengârenk ışıklarla süslenmiş sokaklara kar yağsın ya da yağmasın, yılın en sevdiğimiz vakitlerinden birine giriyoruz. Yakında şehrin en güzel caddelerini yeni yıl heyecanı sarmaya başlayacak, ışıl ışıl vitrinler yeni yıl ruhuyla süslenecek. Bu coşkulu ruhun İstanbul caddelerini süslemesine henüz biraz daha vakit olsa da, Avrupa’nın en güzel şehirlerinde Noel pazarlarının heyecanı kapıda belirdi. Avrupa’nın en eski geleneklerinden biri olan Noel pazarları (Christmas Market ya da Almanca haliyle Weihnachtsmarkt), Noel süsleriyle ışıldayan minik kulübeleri, bu kulübelerde satılan geleneksel yiyecekleri ve baharatlı sıcak şarapları, ailenin tüm üyelerini gülümsetecek türden hediyelik eşyaları ve en önemlisi yılbaşı ruhuyla misafirlerini karşılamaya hazırlanıyor.

Gendarmenmarkt Noel, Berlin

Almanya’nın tarihi Noel pazarı Gendarmenmarkt ilk durağımız. Alman ve Fransız kiliselerinin ihtişamlı kulelerinin arasına konumlanan Gendarmenmarkt, köklü tarihiyle en lüks Noel pazarlarından biri. Gendarmenmarkt’ın en meşhur yiyeceklerinden biri yumurtayla yapılan bir tür makarna Spätzle. Meşhur ekmeği Lángos, kavrulmuş kestane ve peynir topları da pazarın gözde yiyecekleri arasında. Sıcak bal likörü ve sıcak şarapları Glühwein ise soğuk havada içinizi ısıtmaya yardımcı olacak içecekleri. Pazarın tam karşısındaki konser salonu ise Noel boyunca halka açık performanslar sunuyor.

“Yaklaşık 80 tane Noel pazarının olduğu Berlin’de, Gebrannte Mandeln adını verdiklerini kavrulmuş badem, patates çeşitleri, Stollen ekmekleri, Lebkuchen kurabiyeleri Noel pazarlarının en meşhur lezzetleri arasında. Ve tabii Glühwein dedikleri sıcak şarabı da unutmamalı.”

Charlottenburg Noel Pazarı (Berlin)

17. yüzyılda Prusya Kraliçesi Sophie Charlotte için inşa edilen Charlottenburg Sarayı’na komşu olan Charlottenburg Noel pazarı, 250’den fazla tezgâha ev sahipliği yapıyor. Yiyecekler ve hediyelik eşyalar, doğal malzemelerle sürdürülebilir bir şekilde kurulan ahşap tezgâhlarda satılıyor. Eğer Noel pazarı görmek için Charlottenburg’a gidecekseniz sarayın bahçesinde düzenlenen turlara katılabilir ve kraliyet ailesinin Noel geleneklerini öğrenebilirsiniz.

Budapeşte Noel Pazarı

Budapeşte’nin en büyük ve eski Noel pazarlarından biri de Vörösmarty Meydanı’nda kuruluyor. 100’den fazla tezgâha ev sahipliği yapan meydanda şehrin yerel lezzetlerini tadabilir, evinize dönerken bavulunuzu Macar geleneklerini yansıtan hediyelerle doldurabilirsiniz. Bir tür hamur işi olan langos ve sosisliler, palinka dedikleri meyve rakısı ve bitkisel Macar likörü Macar Noel pazarlarında denemeniz gereken lezzetler arasında. Geleneksel kıyafetleriyle dans eden Macar dansçıları, sokaklarda düzenlenen konserler ve pazarların dört bir yanına dağılmış geleneklerle Noel pazarları, Macar kültürünü tanımak için de bir fırsat sunuyor.

Basel Noel Pazarları

Fransa ve Almanya sınırında yer alan şehir, İsviçre’nin en büyük ve güzel Noel pazarlarına da ev sahipliği yapıyor. Şehrin tarihi yapısı Noel döneminde ışıltılarla renklenirken Barfüsserplatz ve Münsterplatz meydanlarında kurulan Noel pazarları en meşhurlarından. Sıra lezzete gelince ise bir İsviçre klasiği olarak kızartılmış peynir var elbette, fakat patatesli krep ve geleneksel baharatlı bisküvi Basler Läckerli da denenmesi gereken lezzetler arasında.

Paris Noel Pazarları

Noel için en romantik duraklardan biri ise hiç kuşkusuz Paris, şehrin Noel pazarları da bir o kadar meşhur. Notre-Dame, Saint-Germain-des-Prés ve Champs-Élysées Noel pazarları şehrin gözdeleri arasında. Tuileries Bahçesi’nde kurulan Noel pazarı ise yalnız yiyecek tezgâhlarıyla değil, bir lunapark gibi korku evi, çarpışan araba ve çeşitli oyuncaklarıyla dikkatleri çekiyor. Hôtel de Ville Noel pazarı ise arkasına aldığı otelin Neo-Rönesans mimarisi ile en klasik Noel pazarlarından biri olmaya aday. Otelin göz dolduran mimarisine karşı üzerine fındık kreması sürülmüş krepler eşliğinde sıcak şarap yudumlama fikri bile başımızı döndürmeye aday.

Prag Noel Pazarları

Şato ve kaleleriyle Orta Çağ’ı anımsatan Prag, Noel pazarlarıyla da oldukça meşhur. Bir vakitler Kafka’nın gezindiğinde sokaklarda kurulan Noel pazarlarını ziyarette rom, su, limon ve şekerin karıştırıldığı yerel içkilerden yudumlayabilir, sarımsaklı ve peynirli gözlemelerin tadına bakabilirsiniz. Sıcak şarap içmeyi tercih edecekseniz ise şehrin her yanını kaplayan tarçın kokusu kendiliğinden gelen bir eşlikçi olacaktır. Old Town Meydanı, Náměstí Republiky Noel Pazarı ve Náměstí Míru Noel pazarları, Noel boyunca ziyaret edebileceğiniz en meşhur pazarlar arasında.

Merano Noel Pazarı (İtalya)

Misafirlerini Akdeniz sıcaklığıyla kucaklayan İtalya, Noel zamanı için de iç ısıtan bir adres. Zencefilli kurabiye kokuların dolduğu Merano sokaklarında kurulan Noel pazarında, Sudtirol kekleri ve elmalı strudel’lerin eşlik ettiği sıcak şarap ile ısınırken kendinizi sokak müzisyenlerinin İtalyan ezgilerine bırakabilirsiniz. Kumaş, seramik, ahşap ve camdan üretilen geleneksel hediyelik eşyalar ise şehirden kalacak tatlı Noel hatıraları olabilir.

Zagreb Noel Pazarı

Sınırlarımıza daha yakın kurulan meşhur Noel pazarı adreslerinden biri de Hırvatistan’da. Söz konusu bir Balkan ülkesi olunca, Zagreb’de kurulan Noel pazarlarında baharatlı sosisler, lahana dolmaları, çikolata kaplı bayram börekleri ve meşhur erik rakısı ya da yerel şaraplarıyla lezzetler ön plana çıkıyor. Noel boyunca şehirde 25’ten fazla pazar kuruluyor ve her biri kendine özgü temalarla bu Orta Avrupa kentinin geleneklerini yansıtıyor. Festival tadında geçen bu dönemde şehirde düzenlenen etkinlikleri ve konserleri de kaçırmamak gerek.

Total
0
Paylaşımlar
İlginizi Çekebilir