Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Apple’ın Modernist Tavrı

24 Haziran 2021
Apple’ın Modernist Tavrı

Zamanın en güzel tiyatro oyunlarının sergilendiği ve artık Los Angeles için bir simge haline gelen 1927 yapımı Tower Theatre 1988’de kapanmasının ardından, koruma altındaki mimari eserler arasındaki yerini almıştı.

Ancak Apple, S. Charles Lee tarafından tasarlanan bu art-deco tiyatro salonu için perdeleri tekrar açtıracak bir teklifle geçiş üstünlüğü yarattı ve hem tiyatro binasına hem de Apple’ın yeni açılacak mağazasına bambaşka bir boyut kazandırdı.

Apple'In Modernist Tavrı
Apple’In Modernist Tavrı

Apple, Los Angeles’ta açacağı 26. mağazası için doğru adresin Tower Theatre olduğuna herkesi ikna ederek tasarım ortağı Foster + Partners’ın yanı sıra yerel zanaatkarlarla da bir iş birliği başlattı ve tiyatronun her bir santimetresinin restorasyonunu tamamladı. Renklerin geçmişin izlerini takip edebilmesi için özel 3D lazer tarama yöntemleri kullanılırken restorasyon sırasında fırça izlerinin önüne geçilmesi için de geleneksel yöntemlere başvurularak nokta boyama yapıldı.

Apple'In Modernist Tavrı
Apple’In Modernist Tavrı

24 Haziran 2021 Perşembe günü açılacak olan mağaza için Apple’ın perakende tasarım direktörü Doo Ho Lee, “Bu proje gerçek bir aşk emeğiydi” diyor. Konu tasarım kaideleri olduğunda minimalist ve fonksiyonalist tavrından ödün vermeyen Apple, art-deco bir yapıyı modernist bakış açısına uyarlayarak farkını belli ediyor.