Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Alexander McQueen Kadınları Kendi Eserlerini Yaratmaya Davet Ediyor

10 Haziran 2022
Alexander McQueen Kadınları Kendi Eserlerini Yaratmaya Davet Ediyor

Alexander McQueen, yaratıcılığın türlü bakış açılarını ortaya çıkarmak için 12 kadın sanatçıyı Pre-Sonbahar/Kış 2022 Kadın Koleksiyonu’ndaki tasarımlardan ilhamla kendi eserlerini yaratmak için davet etti.

Alexander McQueen’in kreatif direktörü Sarah Burton, 2020-21 Sonbahar/Kış koleksiyonunda rotasını Galler’a çevirmiş ve ülkenin sanatsal mirasından ve folklorundan ilhamla tasarlamıştı. Aslına bakılırsa hem modaevinin hem de McQueen’in bizzat kendisinin kreatif çalışmaları, sanattan ilham alan koleksiyonları saymakla bitmez. Hatta yıllar öncesine gidip McQueen’in 1992 yılında mezun olurken tasarladığı Jack the Ripper Stalks His Victims Koleksiyonu’nu anımsayacak olursak, tasarımcının daha o günlerden güçlü kreatif yönünün ortaya koyduğunu görüyoruz (Jack the Ripper Stalks His Victims Koleksiyonu, 1888’de Londra’da yaşanan “Karındeşen Jack” adı verilen seri katil efsanesine gönderme yapan bir koleksiyondu. Söylenen o ki, McQueen’in koleksiyonda “Karındeşen Jack” kurbanlarını anmasının sebebi aralarında bir akrabasının bulunmasıydı). Bugün modaevi ve tabii kreatif direktörü Burton bir kere daha yaratıcılıktaki hünerlerini sergiliyor, fakat bu sefer 12 kadın sanatçıyla birlikte.

Alexander Mcqueen Kadınları Kendi Eserlerini Yaratmaya Davet Ediyor
Alexander Mcqueen Kadınları Kendi Eserlerini Yaratmaya Davet Ediyor

Alexander McQueen, yaratıcılığın sayısız bakış açısını vurgulamak için 2022 Pre-Sonbahar/Kış Koleksiyonu’ndaki görünümlerden ilhamla kendi sanat eserlerini tasarlamak için 12 kadın sanatçıyı işbirliğine davet etmiş. Aslına bakılırsa bu işbirliğinde sanat modaya ilham olmuyor, modacıların elinden çıkan tasarımlar sanatçılara ilham veriyor. Böylece her sanatçı, koleksiyondan bir görünüm seçip moda evinin yaratıcı ekibiyle diyalog kurarak çalışmaya başlamış. En nihayetinde bir kıyafet tasarımından ilhamla yaratılan bir sanat eseri çıkmış ortaya.

Siyah rengin ve derinin bolca kullanıldığı koleksiyonun genel olarak keskin çizgilerde tasarlandığını söyleyebiliriz. Siyah deri etekler, yüksek belli pantolonlar, straplez korse elbiseler ile siyah deri ya da parlak Galler kırmızısından ayakkabılar bir araya getirilmiş. Antik gümüş ya da altın sarısı metalden asimetrik kulak setleri ya da heykelsi küpeler ise görünümlerin tamamlayıcı parçaları.