“Aftersun”lı MUBI Ocak Takvimi

MUBI ocak ayında, 2022 İngiliz Bağımsız Film Ödülleri’nde 16 kategoride aday gösterilen ve En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Senaryo da olmak üzere 7 ödül kazanan, Charlotte Wells’in yazıp yönettiği “Aftersun”ı seyirciyle buluşturuyor.

MUBI, yeni yılın ilk ayını Türkiye ve dünya sinemasının son zamanlarda adından bahsettiren filmlerini ve her zaman olduğu gibi kült filmleri seyirciyle buluşturuyor. Charlotte Wells imzalı “Aftersun” ve Hakkı Kurtuluş ve Melik Saraçoğlu imzalı “Birlikte Öleceğiz” 58. Antalya Altın Portakal Film Festivali’ndeki ve festival gösterimlerimden sonra bu ay MUBI’ye gelecek. Fatih Akın’ın kült filmi “Duvara Karşı”, Merve Bozucu imzalı kısa film “Plastik Rüya”, Pietro Marcello’nun Jack London uyarlaması “Martin Eden” da MUBI’nin bu ayki seçkisi arasında.

“Aftersun”, Charlotte Wells (2022)

Genç yönetmen Charlotte Wells’e dünya çapında tanınırlık kazandıran “Aftersun”, 6 Ocak’ta MUBI’de gösterime giriyor. Wells, 90’larda babasıyla Muğla’daki bir tatil köyünde babasıyla geçirdiği yaz tatilini hafızasının süzgecinden geçirerek anlattığı “Aftersun”ı şöyle tarif ediyor: “Geçmiş bir anıyı yâd etmek ve o anın size ne hissettirdiğini hatırlamaya çalışmak yepyeni bir duyguyu beraberinde getiriyor. (…) Söz dağarcığıyla epey zengin ve İngilizceye tercüme edilmesi zor bir dil olan Türkçede, hasret kelimesi özlem duymanın, sevginin ve kaybın taşıdığı anlamların bir araya gelmesinden oluşuyor. Bu bağlamda, filmin duygunun açıklamak için de fazlasıyla yerinde bir sözcük.” Film, izleyen herkesi kendi hafızasında ve çocukluğunda duygusal bir yolculuğa çıkarıp tarifi mümkün olmayan duygularla geri getiriyor. Paul Mescal’i hiç alışık olmadığımız bir rolde karşımıza çıkaran film, 12 yaşındaki Frankie Corio’yu ise bir yıldıza dönüştürdü.

“Birlikte Öleceğiz”, Hakkı Kurtuluş ve Melik Saraçoğlu (2021)

Birbirini çok seven, fakat bir o kadar da acı çektiren bir çiftin yıllara yayılan öyküsünü anlatıyor “Birlikte Öleceğiz”. “Gözümün Nuru” ve “Dermansız” gibi filmleriyle tanınan Hakkı Kurtuluş ve Melik Saraçoğlu, derin bir aşkın filizlenişini ve soluşunu anlatırken Türkiye’nin yıllar içinde geçirdiği dönüşümün hayatlarımız ve duygusal salınımlarımızdaki izdüşümünü de resmediyor. Su Kutlu, Özgür Emre Yıldırım, Cengiz Bozkurt ve Ayşenil Şamlıoğlu gibi isimlerin oyuncu kadrosunda yer aldığı film, 58. Antalya Altın Portakal Film Festivali’ndeki prömiyerinin ve festival gösterimlerinin ardından ilk kez MUBI’de izleyicilerle buluşmaya hazırlanıyor.

“Duvara Karşı”, Fatih Akın (2004)

Fatih Akın imzalı modern bir klasik olan “Duvara Karşı”, Almanya’da yaşayan göçmen Sibel ve Cahit’in yersiz yurtsuzluğa, aşka ve geleneklere başkaldıran hikâyesini anlatıyor. Berlin Film Festivali’nden Altın Ayı ödülü ile dönen film, her izleyişte seyircide başka duyguların kapısını aralıyor.

“Plastik Rüya”, Merve Bozcu (2021)

Başrollerinde Nihal Yalçın, Salih Bademci ve Tuğrul Tülek’in yer aldığı, Merve Bozcu imzalı bu çarpıcı kısa film, güzellik algısına ve estetik endüstrisine dair fantastik bir öykü kuruyor.

“Martin Eden”, Pietro Marcello (2019)

Bir İtalyan – Fransız tarihi romantik drama olan “Martin Eden”da, İtalyan sinemasının çağdaş ustalarından Pietro Marcello, Jack London’ın aynı isimli otobiyografik romanından yola çıkıyor.

“Sen Dünyaya Gelmeden”, Sergio Castellitto (2012)

Saraybosna’da geçmişe doğru bir yolculuğa çıkan “Sen Dünyaya Gelmeden”, oğluyla arasındaki mesafeyi kapatmaya çalışan bir annenin portresini çizerken savaşın açtığı yaraları da resmediyor. Filmin başrolünde Penélope Cruz yer alıyor.

Yorgos Lanthimos Sineması

Yunan Tuhaf Dalgası’nın bilinen yönetmenlerinden Yorgos Lanthimos, 2000’lerde ekonomik olarak çalkantılı yıllar geçiren Yunanistan’a dair sıra dışı öyküler anlatan bir grup yönetmenin en dikkat çekici ismi. Tiyatro kökenli olan Lanthimos, bir kumpanya gibi beraber ürettiği isimlerle birlikte dünya sinemasının en gözde akımlarından birine imza attı. Lanthimos sinemasına odaklanan bu seçki ise yönetmeni üne kavuşturan “Köpek Dişi”nin yanı sıra, küçük bir kasabada bir seri katilin eylemlerini yeniden canlandıran bir grup insanın saplantılarını tasvir eden “Kinetta” ve yakınlarını kaybedenlere hizmet vererek onların sevdiklerinin yerine geçen tuhaf bir topluluğun hikâyesi “Alpler”e yer veriyor. Yönetmenin aşırı stilize üslubu, çoğu zaman söylenenlerin tam tersini hissettiren diyalogları ve duygusal açıdan ifadesiz karakterleri, yönetmenin imzası olarak tüm bu filmleri bir külliyatın parçası kılıyor.

Lars von Trier Sineması

Lars von Trier’nin mini dizisi “Krallık Çıkış”ını seyirciyi buluşturduktan sonra MUBI, yönetmenin yeni bir retrospektifini sunmaya hazırlanıyor. Haziran ayına dek sürecek bu toplu gösterim, ocak ayında yönetmenin ilk iki filmi “Suç Unsuru” ve “Salgın” ile başlıyor. Trier’nin “Avrupa Üçlemesi”nin ilk ayağını oluşturan “Suç Unsuru”, distopik atmosfere sahip bir kara film. Üçlemenin devamı niteliğindeki “Salgın” ise siyah – beyaz sinematografinin imkânlarıyla oynayan, yönetmenin biçimsel denemelerine devam ettiği özgün bir korku örneği.

Ari Aster’den İki Film

Genç yönetmen Ari Aster, korku sinemasının son yıllarda geçirdiği dönüşümün mimarlarından biri. Aster’in 2018 yapımı “Ayin” ve 2019 tarihli “Ritüel” filmleri bu ay MUBI’nin takviminde yer alan yapımlar arasında. Hem gişede hem de eleştirmenlerce büyük ses getiren bu iki film, korku türünün aile travmaları, ilişkiler, ayrılıklar ve güncel meseleler üzerine düşünmek için ne denli yaratıcı bir alan olduğunu gösteriyor.

Total
0
Paylaşımlar
İlginizi Çekebilir