Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

ABBA, 40 Yıl Sonra Yeniden Bir Araya Geliyor!

7 Eylül 2021
ABBA, 40 Yıl Sonra Yeniden Bir Araya Geliyor!

Bir zamanların efsane pop grubu ABBA, 40 yıl aradan sonra yeni bir albümle dönüyor. Grup, 5 Kasım’da 10 şarkıdan oluşan “Voyage” adlı albümü dinleyicisiyle buluşturacak.

1972’de kurulan İsveçli grup ABBA, 1982’de dağılana dek dünya pop tarihinin efsaneleri arasına girmeyi başardı. Öyle ki, 1974’te Eurovision Şarkı Yarışması’nda birincilik alan grubun dünya çapında satan albüm sayısı 400 milyonu buldu. Yolculukları 1982’de son bulan grubun pek çok şarkısı kült haline geldi ve neredeyse yarım asırdan fazla süredir dillere persenk oldu. Grup üyeleri geçtiğimiz senelerde çeşitli etkinliklerde bir araya gelmiş olsa da, bugüne dek yeni bir tekli ya da albüm çalışması yayınlamamıştı. Bu yüzden, 40 yıl aradan sonra gelen “Voyage” albüm haberi ABBA hayranlarını heyecanlandırdı.

Grubun 40 yıl sonra bir araya geldiği 10 şarkıdan oluşan “Voyage” albümü 5 Kasım’da müzikseverlerle buluşacak. Albümden paylaşılan “Don’t Shut Me Down” ve “I Still Have Faith In You” parçaları da bir grubun hayranları için birer tadımlık oldu.

“I Still Have Faith In You”, grup üyeleri arasındaki sevgiyi ve bağlılığı anlatan solo piyano eseri. İkinci şarkı “Don’t Shut Me Down” ise bir kadın terk ettiği eski sevgilisine yıllar sonra dönüşünü anlatan bir melodram.

Grup üyelerinden Bjorn Ulvaeus, düzenlenen basın toplantısında grubun tekrardan bir araya gelmesiyle ilgili duygularını şu sözlerle dile getirdi: “Bulunduğumuz yerin ne kadar inanılmaz olduğunu anladık. 40 yıl sonra bir albüm yayımlamak, hâlâ en iyi arkadaşlar olmak, hâlâ birbirimizin işlerinden keyif almak ve elbette ki büyük bir sadakate sahip olmak… Bu hangi hayal gücüne sığar ki? Bunu kim deneyimlemiştir? Kimse.”

Grup ayrıca önümüzdeki 2022 Mayıs’ında Londra’da gerçekleşecek dijital konser serisini de duyurdu. Albümle aynı ismi taşıyacak konserler, Queen Elizabeth Olympic Park’ta özel olarak inşa edilecek ABBA Arena’da düzenlenecek. 6 gece sürecek konserlerde ABBA üyeleri değil, dijital versiyonları sahne alacak. “Abba-tars” olarak adlandırılan bu dijital versiyonlar, görsel efekt şirketi Industrial Light and Magic tarafından hazırlandı. Konser biletleri 7 Eylül’den itibaren grubun geçen hafta açtığı ABBA Voyage adlı websitesinde satışa çıkacak.

Grup üyeleri bu 22 şarkılık ve yaklaşık 90 dakikalık gösteriyi oluşturmak için hareket yakalama ve diğer teknikleri kullanarak haftalarca birlikte şarkı söyleyip dans ettiler. Şimdilerde 70’lerinde olan grup üyelerinin dijital versiyonlarının eşlik edeceği konserleri görmek, albümün yeni şarkıları kadar merak konusu.