Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

73. Emmy Ödül Töreni’nde Öne Çıkanlar

20 Eylül 2021
73. Emmy Ödül Töreni’nde Öne Çıkanlar

Emmy Ödülleri, Türkiye saatiyle 03.00’te başlayan törenle 73. defa sahiplerini buldu. Geceye drama kategorisindeki tüm ödülleri toplayan “The Crown” damgasını vurdu.

Televizyon Sanatları ve Bilimleri Akademisi tarafından seçilen Emmy Ödülleri geçtiğimiz gece Türkiye saatiyle 03.00’te 73. defa sahiplerini buldu. Geçen sene pandemi önlemleri çerçevesinde uzaktan bağlantıyla gerçekleştirilen tören, bu sene açılışını her zamanki gibi kırmızı halı seremonisiyle yaptı. Netflix, HBO ve HBO Max, Apple TV gibi platformların Oscar’ı olarak anılan gecenin sunuculuğunu ise Amerikalı aktör Cedric the Entertainer üstlendi. Gecenin parlayan yıldızı ise 44 ödülle Netflix oldu, böylece platform çeşitli ağlar ve yayın hizmetleri arasında en yüksek puana ulaşmayı başardı (Netflix, geçtiğimiz sene 21 ödül kazanmıştı, başarısını bu seneye ikiye katlayarak kendi içinde bir rekora imza attı). Netflix’in rekor başarısını yükselten “The Crown” drama dalındaki tüm ödülleri toplarken “The Lasso” ve “The Queen’s Gambit”, platformun öne çıkan diğer yapımları arasındaydı.

Drama dalındaki tüm oyuncu ödüllerinin sahipleri “The Crown” dizisinin parlayan yıldızları oldu. Dizide Kraliçe Elizabeth’i oynayan Olivia Colman “En İyi Kadın Oyuncu” ödülüyle birlikte kariyerindeki ilk Emmy Ödülü’nü almış oldu. “En İyi Erkek Oyuncu” ödülü ise dizide Prens Charles’ı oynayan genç aktör Josh O’Connor’a gitti. Yardımcı oyuncu kategorilerinde ise Gillian Anderson ve Tobias Menzies ödülleri alan isimler oldu.

73. Emmy Ödül Töreni’nde Öne Çıkanlar

Olivia Colman kariyerindeki ilk Emmy Ödülü ile birlikte.
73. Emmy Ödül Töreni’nde Öne Çıkanlar
Törende ilk defa Emmy Ödülü alan isimlerden biri de genç aktör Josh O’Connor oldu.

Dizinin ödül aldığı kategorilerden bir kısmı ise şöyle:

En İyi Drama Dizisi

En İyi Yönetmen – Drama (Jessica Hobbs, Bölüm: War)

En İyi Senaryo – Drama (Peter Morgan, Bölüm: War)

Netflix, 129 adaylıkla giriş yaptığı gecede 130 adaylığa sahip HBO ve HBO Max platformlarını açık ara geride bırakmayı başardı. Platformun “The Crown” dışında parlayan yapımları, “The Queen’s Gambit” ve mini dizi “Halston” oldu. 11 ödüllü “The Queen’s Gambit” ise sinematografik alanda (kostüm, makyaj, kurgu, müzik ve prodüksiyon) aldığı başarılarla gecede adından söz ettiren diğer bir dizi oldu.

HBO ve HBO Max platformları ise “Mare of Eastown” ile dört, “Last Week Tonight” ile iki, “Hacks” dizisi ile üç ödül alırken “I May Destroy You” ile de bir ödülün sahibi oldu.

Bir pandemi önlemi olarak yapılan yer değişikliğiyle bu yılki ödül töreni 2008’den bu yana Emmy Ödül Töreni’ne ev sahipliği yapan Microsoft Theatre yerine Los Angeles’taki Event Deck’te düzenlendi. Ödül töreni, seyirciler, davetliler ve adaylarla yaklaşık 500 kişiyi buldu.

Öne çıkan bazı kategoriler ise şöyle:

73. Emmy Ödül Töreni’nde Öne Çıkanlar

En İyi Dizi – Komedi: “Ted Lasso “

En İyi Mini Dizi: “The Queen’s Gambit”

En İyi Kadın Oyuncu – Komedi: Jean Smart, “Hacks”

En İyi Erkek Oyuncu – Komedi: Jason Sudeikis, “Ted Lasso”

En İyi Kadın Oyuncu – Mini Dizi: Kate Winslet, “Mare of Easttown”

En İyi Erkek Oyuncu – Mini Dizi: Ewan McGregor, “Halston”​​​​​​​

En İyi Yönetmen – Mini Dizi: “The Queen’s Gambit” – Scott Frank

En İyi Yönetmen – Komedi: “Hacks” (Bölüm: “There is No Line”) – Lucia Aniello (HBO Max)

En İyi Senaryo – Komedi: “Hacks” (Bölüm: “There is No Line”) – Lucia Aniello, Paul W. Downs, Jen Statsky

En İyi Senaryo – Mini Dizi: “I May Destroy You” – Michaela Coel

En İyi Reality Yarışma Programı: “RuPaul’s Drag Race”