212 Photography Istanbul’dan Editörün Seçtikleri

212 Photography Istanbul bu sene beşinci defa İstanbullularla buluşuyor.

Fotoğraf: Florian Ledoux

Sürdürülebilir bir sanat ve kültür geleneği oluşturmak maksadıyla 2018’de yola çıkan ve fotoğraf sanatı üzerinden farklı disiplinlerle diyalog kuran 212 Photography Istanbul, bu sene beşinci defa sanatseverlerle bir araya geliyor. 6 -16 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek etkinlik, konumlandığı 15’e yakın farklı mekânla şehir içinde sanatsal bir keşif rotası sunacak. Akaretler, Yapı Kredi bomontiada, Taksim Sanat, Zorlu PSM, Kadıköy ve Beşiktaş Meydanları etkinliklerin düzenleneceği mekânlardan bazıları.

Ev sahibi olduğu 8 sergiyle Akaretler, 212 Photography Istanbul’un en yoğun olduğu mekânlardan biri. Jonas Bendiksen, Enri Canaj, Felix R. Cid Akaret Sıraevleri’nde eserleri sergilenecek fotoğraf sanatçılarından birkaçı. Akaret Sıraevleri ayrıca bu sene 75. yılını kutlayan Magnum Photos’un 1947-2022 yılları arasına ait poster formatındaki fotoğraflarından oluşan Magnum 75. Yıl Sergisi’ne de ev sahipliği yapıyor.

Peru, 1954. (© Werner Bischof/Magnum Photos)

Akaret Sıraevleri’nin sanatseverlerle buluşturduğu bir diğer sergi ise Murat Abbas, Kanat Atkaya, Burak Sülünbaz’ın plak koleksiyonlarından yola çıkarak müziğin görsel tarihinden kareleri ve hikâyeleri keşfeden “Kayıttayız” sergisi.

Taksim Sanat ise “Faik Şenol, Bir Zamanlar İstanbul” sergisine ev sahipliği yapıyor. Çektiği fotoğraflar ile yaşadığı dönemin kaydını tutan Faik Şenol’un karelerinden oluşan sergi, İstanbul’un değişim ve gelişimine fotoğraf sanatıyla ışık tutuyor.

Etkinliğin film gösterimleri ise Institut Français Sineması’nda ve MUBI’de gösterilecek. 212 Photography ziyaretçilerine tanımlanan özel üyelikle, ekim ayı boyunca seçkideki filmler mubi.com/212pi adresinden izlenebilecek. Geçtiğimiz günlerde kaybettiğimiz usta yönetmen Jean-Luc Godard’ın “Çılgın Pierrot”su ise Institut Français Sineması’nda görülebilecek filmlerden biri.

“Çılgın Pierrot”

8 Ekim Cumartesi günü düzenlenecek “Metin Çavuş ile Materyaller Gösterisi: Karaköy Perşembe Pazarı’nın Maddi Dokusunu Fotoğraflamak” ve 9 Ekim Pazar günü gerçekleştirilecek Burcu Böcekler ile Beyoğlu Sokaklarında Mimari Keşif” atölyeleri, şehrin sokaklarını ve dokusunu keşfetmek isteyenlerin ilgisini çekecek türden çalışmalar arasında.

Yazıya meraklı okurlarımız için 11 Ekim’deki Merih Akoğul ile “Dergilerde Yazmanın Dayanılmaz Ağırlığı”, 212 Photography Istanbul’un ilgi çekici söyleşilerinden biri olabilir, sinema ve fotoğraf meraklıları içinse 10 Ekim’deki “Sinemada Fotoğraf: Fotoğraf ile İlgili Kavramların Filmlerde Tartışılması” söyleşisi takvime not düşülebilir.

Etkinliğin konser takvimi ise şöyle:

7 Ekim Cuma – Holistic Tsunami (Beşiktaş Meydan)

8 Ekim Cumartesi – Kuzey Aktuğ & Berkan Yılmaz (Akaretler Sıraevler 17)

11 Ekim Salı – Furkan Akatay & Oğuz Köseoğlu (Akaretler Sıraevler 17)

12 Ekim Çarşamba – Barış Ergün (Saint Benoit Kilisesi)

14 Ekim Cuma – Dila Yıldız & Yüsra Derviş (Yeleğirmeni Sanat)

Total
0
Paylaşımlar
İlginizi Çekebilir