Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

100. Yılı Kutlamak: Cumhuriyet’in 100. Yıl Etkinlikleri

28 Ekim 2023
100. Yılı Kutlamak: Cumhuriyet’in 100. Yıl Etkinlikleri

Cumhuriyet’in 100. yılı balolardan konserlere yurdun dört bir yanında coşkuyla kutlanıyor. Ankara ve İstanbul başta olmak üzere balolar, konserler, sergiler ve enstalasyonlarla 100 yıllık Cumhuriyet’in kazanımları milyonlar eşliğinde kutlanacak.

Pera Palace Hotel 100. Yıl Balosu

Atatürk’ün bir dönem konakladığı No:101 ile Cumhuriyet tarihinin özel otellerinden biri olan Pera Palace Hotel, “Özel Cumhuriyet Baloları” konseptiyle 29 Ekim’de bir Cumhuriyet balosu düzenleyecek. Atatürk’ün sevdiği şarkıların çalınacağı, Cumhuriyet’in ilk yıllarına ait lezzetlerin sunulacağı etkinlikte Atatürk’ün de konakladığı No:101 özel bir turla ziyaret edilecek.

100. Yılı Kutlamak: Cumhuriyet’in 100. Yıl Etkinlikleri
Cumhuriyet'in 100. Yıl Etkinlikleri

Cosmopolitan Cumhuriyet Etkinlikleri

27-29 Ekim tarihlerinde, Nirvana Cosmopolitan Hotel’de düzenlenecek Cosmopolitan Cumhuriyet Etkinlikleri kapsamında Prof. Dr. İlber Ortaylı, Ceren Aksan Mumcu, Ege & Senfoni Orkestrası Cumhuriyet Balosu, Sunay Akın ve Livaneli Orkestrası’nın “Cumhuriyet Yolunda 100. Yıl Özel Performansı” gibi etkinlikler düzenlenecek. 29 Ekim’de ise Sunay Akın’ın Cumhuriyet’in yolculuğunu ve geleceğini ele aldığı konuşmadan sonra Livaneli Orkestrası sahne alacak.

Boğaziçi Cumhuriyet Balosu

Boğaziçi Mezunlar Derneği’nin düzenlediği Cumhuriyet Balosu yalnız okulun mezunlarına değil, dışarıdan katılıma da açık. 28 Ekim’de Pera Palas’ta düzenlenecek baloda, Cumhuriyet’in 100. yılı Atatürk’ün sevdiği bu mekânda sevdiği şarkılar eşliğinde kutlanacak.

Cumhuriyet’in 100. Yıl Konseri

İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin 29 Ekim akşamı Atatürk Kültür Merkezi Türk Telekom Opera Salonu’nda gerçekleştireceği 100. yıl konseri İbrahim Yazıcı ve Volkan Akkoç şefliğinde Cumhuriyet’in yetiştirdiği bestecilere saygı duruşunda bulunarak marşlar ve türkülerle kutlamalara eşlik edecek.

Baloların yanı sıra yurdun dört bir yanında halka açık konserlerle Cumhuriyet’in 100. yılı yurttaşlarca büyük bir coşkuyla kutlanacak. İstanbul’da Taksim Meydanı’nın girişinde Türkiye Yüzyılı resmi logosundan esinlenerek hazırlanan “Türkiye Yüzyılı Enstalasyonu” ile 100. yıl içerikleri ve 100. yıl kutlamaları 29 Ekim’de canlı yayınla etkinlik yerinde izlenebilecek. 28 ve 29 Ekim’de İstanbul Maltepe Etkinlik Alanı’nda Zülfü Livaneli, Şevval Sam ve Sertap Erener gibi sanatçıların vereceği konserler düzenlenecek.

Son dönemin gözde kültür mekânlarından Müze Gazhane, 29 Ekim boyunca atölye, konser ve çeşitli etkinliklerle 100. yıl kutlamalarına eşlik edecek. Çocuklar ve yetişkinler için düzenlenen atölyelerinin yanı sıra 29 Ekim Bandosu da Müze Gazhane’nin kutlamaları arasında olacak. Pera Müzesi de 29 Ekim günü Burcu Göktürk ve İbrahim Suat Erbay eşliğinde icra edilecek “Cumhuriyetimizin 100. Yıl Konseri”ni sanatseverlerle buluştururken gün boyunca rehberli sergi turları düzenleyecek.

Cumhuriyetin 100. Yıl Etkinlikleri
Cumhuriyet'in 100. Yıl Etkinlikleri

Şehrin kimi otelleri de kutlamalara eşlik ediyor; The Peninsula Hotels ise 29 Ekim’de Cumhuriyet Bayramı’nı kutlamak üzere misafirlerini otelin tarihi Yolcu Terminali binasında yer alan restoranı The Lobby’de saat 13.00 – 16.00 arasında Sinema Senfoni Orkestrası eşliğinde ağırlayacak. Otelin 100. yıl kutlamalarına Atatürk’ün sevdiği lezzetlerden dokunuşlarla Türk ve dünya tatlarını bir araya getiren The Peninsula Brunch da eşlik edecek.

29 Ekim’de gün boyunca İstanbul Boğazı’nda hareket edecek yüzer iskelede LED ekranlarda 100. yılın önemli projeleri, eserleri sergilenecek. Galata Kulesi, Haydarpaşa Tren Garı, Cumhuriyet Müzesi, Etnografya Müzesi, Saat Kulesi, Dolmabahçe Sarayı gibi tarihi mekânlar özel ışık gösterileriyle renklendirilecek. Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası tarafından bestelenen “100. Yıl Marşı” yurdun meydanlarında yankılanacak.