Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Zevk Düşkünü İsyankâr Ruhlara

30 Haziran 2021
Zevk Düşkünü İsyankâr Ruhlara

22-27 Haziran tarihleri arasında gerçekleşen Paris Erkek Moda Haftası’ndaki trendleri ve temaları inceliyoruz.

Trendler

Pandemi nedeniyle uzun süredir fiziksel şovların gerçekleşmediği Paris’te İlkbahar-Yaz 2022 erkek giyim koleksiyonlarının sergilendiği Men’s Fashion Week, moda dünyasında kısa süreli de olsa bir heyecan yarattı. Şovların büyük çoğunluğu çevrimiçi olarak kısa videolar ve dijital defileler aracılığıyla gerçekleşti. Aşılama süreciyle başlayan normalleşme ile güvenlik kozasından çıkan tasarımcılar zevk ve eğlenceye geri dönme isteklerini gösterdiler. Trend tahmincilerinin salgından sonra hedonizmin yükseleceğine dair öngörüleri de moda şovlarından gördüğümüz kadarıyla doğru çıktı. Hedonistik, isyankâr bir ruhla özgürleşen erkek modasında neon renkler ve 80’leri, 90’ları anımsatan gösterişli bir hava hakimdi. Tasarımcıların büyük bir kısmının seçtiği bir diğer tema ise seyahate, gezmeye, keşfetmeye yönelik arzu oldu. Eflatundan pembeye, zeytin yeşilinden neon yeşile giden bir renk skalasının olduğu tasarımlarda monokrom görünümler dikkat çekti. Renkli takım elbiseler, bol paça pantolonlar, parlak renkli yağmurluklar, büyük meyve desenli trikolar, süveterler, farklı tarzlarda terliklerin ön plana çıktığı koleksiyonlarda ayrıca Thom Browne’den Louis Vuitton’a kadar etekler de görmek mümkündü. Yeni erkek modasının geliştiği ve eskiye göre çok fazla seçenek sunulduğu bugünlerde Paris, erkeklerin giymek istediği her şeyi onlara veriyor demek mümkün.

Burberry

Zevk Düşkünü İsyankâr Ruhlara
Zevk Düşkünü İsyankâr Ruhlara

Burberry’nin yaratıcı direktörü Riccardo Tisci, Londra Royal Victoria rıhtımının karşısındaki eski, terk edilmiş un değirmeni Millennium Mills’te yeni erkek koleksiyonu “Universal Passport”u sundu. Kentsel bir çöl manzarasını andıran bir atmosferde gerçekleşen defile için Riccardo Tisci, “Bu defile, kendini ifade etmenin gücü ve güzelliği ile yaratıcılığımızı kutlamak için kaçmak ve bir araya gelmek hakkında,” diyor.

Zevk Düşkünü İsyankâr Ruhlara
Zevk Düşkünü İsyankâr Ruhlara

Tasarımcı, koleksiyonda Burberry’nin mükemmel terzilik geleneğini ve dış giyim kodlarını cesur ve deneysel bir tarzla yeniden yorumluyor. Siyah deri boyundan yelekler, kabanlar ve pantolonlarda görüldüğü gibi, koleksiyon akışkan, genç ve şehvetli çizgileriyle geleneksel kodlara meydan okuyan bir niteliğe sahip. Soyut baskıların ve pamuklu yeleklerin yer aldığı koleksiyonda organik şekilli deri paneller, kolsuz palto ve ceketler en çok dikkat çeken tasarımlardan. İsyankâr bir ruh halinin hakim olduğu “Universal Passport”ta, siyah deri en çok göze çarpan malzeme. 

Lanvin

Zevk Düşkünü İsyankâr Ruhlara
Zevk Düşkünü İsyankâr Ruhlara

Keşif, seyahat ve insanın dünyayı görme arzusuna odaklanan Lanvin’ın yaratıcı direktörü Bruno Sialelli, İlkbahar 2022 koleksiyonunu bir video ile sundu. MTV müzik kliplerini anımsatan videoda fonda All Saints grubunun temaya uygun “Pure Shores” şarkısı çalarken sörfçü kızlar ve erkeklerle 90’lı yıllara, jet-set tarzına, geçmişin seyahat cazibesine gönderme yapılıyor.

Zevk Düşkünü İsyankâr Ruhlara
Zevk Düşkünü İsyankâr Ruhlara

Seyahatin mevsimleri bulanıklaştırıp giysileri farklı coğrafya ve iklimlere göre değiştirmesinden yola çıkan Bruno Sialelli, koleksiyonda ipeklerle denimleri, tüplü dalış kıyafetleriyle organze ve şifonları karıştırıyor. Lanvin’ın 70’lerden kalma JL monogramını da yeniden çizip üç boyutlu olarak aksesuar ve çantalara işleyen Bruno Sialelli’nin hazırladığı koleksiyonda pastel tonlarda bol kesim takım elbiseler, bermuda şortlar ve farklı tarzlarda aksesuarlar (gözlük, çanta) ve terlikler mevcut.

Thom Browne

Zevk Düşkünü İsyankâr Ruhlara
Zevk Düşkünü İsyankâr Ruhlara

Moda haftaları için çektiği sıra dışı filmlerle koleksiyonunu tanıtan Thom Browne yine kavramsal bir filmle karşımıza çıktı. Yarını dört gözle bekleyen bir maraton koşucunun yalnızlığının tasvir edildiği film, Kuzey New Mexico’nun kırsal bir alanında çekilmiş. Açık yollarda antrenman yaparken ve her gece açık çerçeveli evinde dinlenirken görülen koşucu şu anki dünya rekoru sahibine karşı yarışmaya hazırlanıyor.

Zevk Düşkünü İsyankâr Ruhlara
Zevk Düşkünü İsyankâr Ruhlara

Şafakta uyanıp her gün alacakaranlığa kadar çalışıyor. Yalnız olmanın verdiği rahatlığı ilham verici bulan Thom Browne klasik spor çizgisindeki kıyafetlerin görüldüğü bu bölümlerden sonra maratonun olduğu gün terzilik detaylarının dikkat çektiği kayıkçı şapkası, etek, bot ve deri çantadan oluşan bir kombin sergiliyor. 

JW Anderson

Zevk Düşkünü İsyankâr Ruhlara
Zevk Düşkünü İsyankâr Ruhlara

Renkli ve eğlenceli bir koleksiyonla karşımıza çıkan Jonathan Anderson çocukluğuna dönüyor. “Biraz okula geri dönmek gibi hissettiren bir şey yaratma fikrini sevdim,” diyen tasarımcı okul yıllarında çektirilen fotoğraf ve çerçevelerden ilham alıyor. Sosyal medya hesaplarından yayınlanan videoda İlkbahar-Yaz 2022 koleksiyonunu anlatan Anderson, “Bu sezon, ne olduğunuza, ne olmak istediğinize, bireyin mahremiyet düşüncesinin yüceltilmesi fikrine odaklandık,” diyor.

Pembe, yeşil, sarı, haşhaş kırmızısı, elektrik mavisi, turuncu, lavanta ve fuşya tonlarıyla dikkat çeken koleksiyon genç ve dinamik bir görünüme sahip. Normalleşme sürecine de atıfta bulunan Anderson, bunu şu sözlerle dile getiriyor: “Koleksiyon benim için giyimde yüksek normallik fikrini ifade ediyor: İyi ve kötü zevke bakma fikrini.” Pandemi sürecinde sıkça giyilen eşofman, koşu şortları, kolsuz yeleklerin ön plana çıktığı koleksiyonda ev kıyafetleri, spor ve kulüp kıyafetleri arasındaki bulanıklık ifade ediliyor. Abartılı çilek detayları, parlak renkli yağmurluklar ve ilginç terlikler, dikkat çeken tasarımlar arasında. Ayrıca Jonathan Anderson’ın kendisiyle özdeşleşen çıpa şeklindeki logosu da kazaklara işlenmiş.

Casablanca

Zevk Düşkünü İsyankâr Ruhlara
Zevk Düşkünü İsyankâr Ruhlara

Lüks ve günlük giyim arasında harika bir füzyon yaratan Casablanca her zaman olduğu gibi tenisten ilham alan tasarımlarla Napoliten terzilik tekniklerini gözler önüne seriyor. Hem gündüz hem geceye uygun tasarımları olan Casablanca, Fransız-Faslı kurucusu Charaf Tajer’ın çok kültürlü kimliğinden izler taşıyor. Arkadaşlıklara, samimi yolculuklara ve keşiflere adanan “Masao San” adındaki koleksiyonun çıkış noktası, Charaf Tajer’ın arkadaşı Masao. 

Zevk Düşkünü İsyankâr Ruhlara
Zevk Düşkünü İsyankâr Ruhlara

Değerli anları yeniden yaşamak ve kucaklamak, onları sonsuza kadar korumak ve saygı göstermek için kişisel anıların derinliklerinin altını çizen koleksiyon için çekilen film, renkli bir pop temayla bizi 90’ların Japonya’sına götürüyor. 1981 yılında Milano’da başlayan Memphis hareketinden ilham alan bir tasarım dili geliştiren Casablanca, pastel renklerdeki ipekler, gökkuşağı degrade şeffaf kumaşlar, şeker tonlarında makosenler ve dalgalı grafiklerle rengârenk bir dünya vadediyor. Kravat olarak kullanılan büyük fularlar, pastel tonlardaki eşofmanlar, dalgalı yakalı takım elbiseler, sivri yakalı gömleklerin dikkat çektiği koleksiyon, nostaljik estetiğiyle görülmeye değer.

Dior Homme 

Zevk Düşkünü İsyankâr Ruhlara
Zevk Düşkünü İsyankâr Ruhlara

Dior Homme’un yaratıcı direktörü Kim Jones, Amerikalı sanatçı Travis Scott ile yaptığı işbirliğini sürdürüyor. Yaz 2022 koleksiyonu modaevinin tamamı bir müzisyen ile tasarlanan ilk koleksiyonu oldu. Christian Dior 1947 yılında gerçekleştirdiği ABD seyahatinde büyük kanyonları ve devasa tozlu çölleriyle Teksas’ın olağanüstü doğasından çok etkilenmiş.

Dior’un bu Amerikan eyaletiyle köklü bağlantısından ilham alan Kim Jones da, Teksas doğumlu şarkıcı ve söz yazarı Travis Scott ile işbirliği yaparak bu mirası bugüne taşıyor. Adını şarkıcının müzik şirketinden alan Cactus Jack Dior koleksiyonu terzilik detaylarını vurgularken şarkıcı bu koleksiyon için yaratılan bir grafik serisiyle yeniden tasarladığı “Dior” yazısı ve “Oblique” motifinin yeni yorumuyla dikkat çekiyor.

Homme Plissé Issey Miyake

Zevk Düşkünü İsyankâr Ruhlara
Zevk Düşkünü İsyankâr Ruhlara

İnsan vücudunun biçiminden, hareketinden ve teninden ilham alan Homme Plissé Issey Miyake, günlük yaşam için hazırladığı tasarımlarla ön plana çıkıyor. Yüzde yüz geri dönüştürülmüş polyester iplikten üretilen koleksiyondaki Body Arch serisi insan vücudunun ana hatlarını çizen ve doğal ten tonlarından esinlenen bir dizi renkte tasarlanmış. Bu seride pantolon ve ceketlerin reglan kollarında düz plilerle birleştirilmiş kıvrımlar mevcut. Body Movement baskı serisinde ise insan vücudunu boya ve kumla çizilmiş bir arka plan üzerinde çoklu eğriler halinde sunuyor.

Zevk Düşkünü İsyankâr Ruhlara
Zevk Düşkünü İsyankâr Ruhlara

Kullanıcı her hareket ettiğinde, vuruşlardaki kumlu doku ve kıvrımlardaki yumuşaklık dikkat çekiyor. Kazunali Tajima’nın yönettiği koleksiyon videosu, farklı ırk ve ten rengindeki modellerle kullanıcının kişilikleri tarafından tanımlanan giysilerde çeşitlilik ve evrensellik duygusunu ifade etmeyi amaçlıyor. Renk paleti; mavi, bej, yavruağzı, yeşil, sarı ve eflatun tonlardan oluşuyor. Hafif, rahat, kırışmaya karşı dayanıklı tasarımlarıyla beğeni toplayan Homme Plissé Issey Miyake, bu özellikleri nedeniyle pek çok erkeğin tercih ettiği bir marka olmayı sürdürüyor.