Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Watches and Wonders 2023: Zenith “Pilot” Yeniden Uçuyor

29 Mart 2023
Watches and Wonders 2023: Zenith “Pilot” Yeniden Uçuyor

Zenith, Watches and Wonders Fuarı’nın ikinci gününde Pilot koleksiyonunun yeni neslini duyurdu.

Zenith pilot saatleri koleksiyonu çelik ve seramik versiyonlar içeren Pilot Automatic ve Pilot Big Date Flyback gibi yeni saat modelleriyle hem genişledi hem de tasarım dilinin değişmesiyle yeni bir yol haritası edindi. Yeni Pilot Automatic (çelik/seramik) 40 mm, Pilot Big Date Flyback (çelik/seramik) ise 42,5 mm çapında.

Watches And Wonders 2023: Zenith “Pilot” Yeniden Uçuyor

Yeni koleksiyonun göze çarpan ilk temel özelliği Zenith’in artık çok alıştığımız vintage estetiğini bir kenara bırakması oldu. Yeni pilot saatleri geçmişin gölgesini atıp yerine havacılık teknolojisinin gelişmelerinden ilham alan daha saf tasarımların güzel örneklerinden oluşuyor. Geçmişin gölgesine sığınmak yerine zengin havacılık mirasını özgürce yorumlayan Zenith tasarımcıları, pilot saatlerini daha yükseklere çıkarmayı başarmış.

Pilot saatlerinin “yeni şablonu” olduğu belirtilen uçak gövdelerinden ilham alan yatay oluklu kadran tasarımı ritmik dizilimi nedeniyle çok dinamik görünüyor. Ardından eldivenle bile kullanılabilen büyük kurma kolu yani taç daha köşeli ve daha modern bir tarzda yeniden tasarlanmış. Böylece ortaya çıkan saatlere baktığımızda yeni bir denge anlayışını görüyoruz.

Watches And Wonders 2023: Zenith “Pilot” Yeniden Uçuyor

Yeni kasa tasarımında ileride nasıl bir değişiklik yapılır bilinmez ama tasarım kodlarının tazeliği ve uyumunun bir heyecan yarattığını söylemek mümkün. Fuarı gezen saat editörlerinin özellikle siyah seramik pilot saatlerin cazibesine kapıldığını görünce yeni tasarım anlayışının doğru yolda olduğunu söyleyebiliriz.

Pilot Automatic saatlerinin güç merkezi olarak tam kurulumda 60 saatlik güç rezervi sağlayan güçlü kalibre El Primero 3620 yüksek frekanslı mekanizması seçilmiş. Pilot Big Date Flyback modellerinde ise büyük tarih ve geri dönüşlü kronogaf işlevlerine sahip kalibre El Primero 3652 yüksek frekanslı otomatik kronograf mekanizması kullanılıyor.

Her iki modelin kasa arkasından mekanizmaya bakanlar muhteşem bir rotor tasarımı görecek. Rotor kokpitlerde bulunan “yapay ufuk” panelinden ilham almış ve görsel açıdan çok etkileyici (İşte saatseverlerin gönlünü almak bu kadar basit).

Pilot Big Date Flyback modelinde merkezin hemen altında alışılmışın dışında bir konumda duran büyük tarih penceresi bulunuyor ve geri dönüşlü kronograf işlevine sahip. Çelik versiyonda kronograf saniye ibresi ve 30 dakikalık sayaç ibreleri kırmızı renkli, seramik versiyonda ise siyah ve beyaz dışında renkli bir öge yok.

Her iki model de Super-LumiNova ile kaplı büyük rakamlar ve katedral tarzı akrep ve yelkovanlara sahip. Kadranlar yatay oluklar içeren mat siyah renkte ve her iki model de kauçuk veya deri kayışlarla geliyor. Kauçuk kayışların “cordura” efekti ile bezeli olduğunu da belirtelim.

Watches And Wonders 2023: Zenith “Pilot” Yeniden Uçuyor

Son olarak pilot saatlerinin şık olması gerekmediği sadece işlevsel olması gerektiği söylense de Zenith, şık ve havalı pilot saatleri tasarlayarak bu anlayışı kırmış durumda.

Kadrandaki “Pilot” ibaresinin neden tırnak içinde olduğuna gelince, Zenith’in havacılık konusunda 19. yüzyılın sonlarına uzanan derin tecrübesinin kökenini işaret ediyor. Zenith havacılığın gelişme çağında bir dönemde, 1888’de Fransızca “Pilot” terimi için ticari marka başvurusunda bulunmuş ve ardından 1904’te İngilizce “Pilot” terimi için aynı yolu izlemiş. Yani kadran üzerinde bu terimi kullanma hakkı sadece Zenith’e ait.

Watches And Wonders 2023: Zenith “Pilot” Yeniden Uçuyor
Pilot Automatic Seramic
Watches And Wonders 2023: Zenith “Pilot” Yeniden Uçuyor
Pilot Automatic Steel
Watches And Wonders 2023: Zenith “Pilot” Yeniden Uçuyor
Pilot Big Date Flyback Steel