Watches and Wonders 2021: Greubel Forsey Nasıl Bir Spor Saat Üretirdi?

Greubel Forsey’in GMT Sport modeli, spor saatlere yepyeni bir tasarım ve komplikasyon anlayışı getiriyor.

Greubel Forsey‘in Zoom’daki sunumu epey eğlenceliydi. Markanın pazarlama müdürü, Greubel Forsey‘in gelecek için büyüme kararlarından ve bu kararın sonucunda kurucu ortaklardan Robert Greubel‘in aralık ayında CEO olan Antonio Calce‘yle çalışmaya başlamasından bahsettikten sonra “Bu sunum sayesinde aylar sonra ilk kez seyahat ediyorum” diyip helikoptere bindi ve yolculuktan sonra da helikopterden atladı. Hepimiz bunun saatin GMT özelliğini göstermek için yapıldığını düşünüp aklımıza gelen şey çıkmayınca hayal kırıklığımızı ifade ettik. Marka ise bir söz vermekten kendini alıkoyamadı: “Gelecek sene helikopterden atlarken saati denemek ve sunuma devam etmek mi; bunu not aldık.”

Bu epizot, markanın genel duruşunu da gösteriyor esasında. “İcat sanatı” ifadesini motto olarak kullanan Greubel Forsey, çoğu markanın aksine tamamen geçmişe yaslanmaya, artık saatçilikte icat edilmemiş bir şey kalmadığı kabulüne itiraz etmek isterken enerjisini ve sınırları aşma tutkusunu da göz önüne seriyor. Greubel Forsey‘in 2019’da tanıttığı GMT Sport modelini güncellediği yeni versiyon da (kesinlikle eskisinden daha güzel) “Greubel Forsey her marka gibi spor saat üretse ona nasıl bir farklılık katardı?” sorusunun cevabı.

Öncelikle 42 mm’lik GMT Sport, markanın ilk bileziğe sahip modeli. Bu üç sıralı bilezik, 5. seviye titanyumdan üretilmiş; epey hacimli ve kasaya entegre bir yapısı var. Elde cilalanan bilezik, markaya özgü bir tasarıma sahip. Kıvrımlı kasa da öyle. Saat, yanında bir kauçuk kayışla geliyor.

Bütün odağı tourbillon’lar olan markanın GMT Sport modeli, elbette tourbillon içeriyor, ancak bununla birlikte birçok fonksiyonu daha var: Saat bir yönünde devrini 24 saniyede tamamlayan 25 derece açılı tourbillon, mekanizmayı ayarlarken üç yönündeki güç rezervi göstergesi 72 saatlik güç rezervine sahip saatin kaç saat rezervi kaldığını gösteriyor. Dört ve beş yönündeki iskelet köprülerin üzerinde akrep ve yelkovan bulunuyor, bu aynı zamanda bir tasarım farklılığı. Yedi ve dokuz yönünde Kuzey Yarımküre görüntüsüyle Dünya küresi dönüyor ve tüm meridyenlerin zaman dilimiyle birlikte gece ve gündüzü de gösteren bir gösterge yer alıyor. On yönünde ise ikinci zaman dilimi ve saniyeler görülüyor. Saatin arka kısmında da dönen bir diskte 24 şehrin ismi yazılı. Şehirlerin yaz saatlerini de görmek mümkün. GMT fonksiyonu ve Dünya küresi kasanın yanındaki butonlarla ayarlanabiliyor.

Saatin kadranından köprülerine ve alt kadranlarına, dönen Dünya küresinden tourbillon skalasına ve kurma koluna dek her yeri mat mavi renginde. Bu kısımlar da gri renkli titanyum bilezikle müthiş uyum gösteriyor.

Greubel Forsey GMT Sport, spor saati görünümlü bir yüksek Greubel Forsey saati. Tam da bu yüzden sadece 33 adet üretildi.

Total
0
Paylaşımlar
İlginizi Çekebilir