Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Virgil Abloh’un Ardından

1 Aralık 2021
Virgil Abloh’un Ardından

Louis Vuitton’un ilk Afrika kökenli Amerikalı kreatif direktörü Virgil Abloh 41 yaşında aramızdan ayrıldı.

Moda dünyasının en sıra dışı tasarımcılarından biri olan Virgil Abloh, 28 Kasım Pazar günü nadir görülen bir kanser türü olan kardiyak anjisarkomaya yenik düşerek 41 yaşında hayata gözlerini yumdu. Louis Vuitton’un ilk Afrika kökenli Amerikalı kreatif direktörü olan Abloh, kısa yaşamına sayısız koleksiyon sığdırmakla birlikte bir DJ, sanatçı ve hatta mobilya tasarımcısı olarak da farklı disiplinlerde adını ölümsüzleştirmeyi başardı.

Abloh’u bugüne kadar Nike’dan Evian’a kadar pek çok markayla işbirliğinde görmüş ve hatta onu en çok Amerikalı rapçi Kenya West’in kreatif direktörü olarak tanımıştık. Geleneksel olanın sınırlarını genişleten ve tabularını yıkan Abloh, moda dünyasına farklı bir bakış açısı getirerek lüks moda tasarımlarını daha ulaşılabilir kıldı.

Abloh’un moda anlayışı, kıyafetler üzerine postmodern sanat çalışmaları yapmaya benzetilebilirdi, ki zaten en çok ilham aldığı isimler arasında Andy Warhol ve Jeff Koons gibi engin sanatçılar bulunuyordu. Mimarlık eğitimi gördükten sonra 2012’de başlayan moda yolculuğunda disiplinin yalnız kendi sınırları içerisinde ilerlemedi, modayı Ikea’dan Mercedes’e pek çok farklı alana entegre ederek tasarımlar yaptı. Bir DJ olarak da tanıdığımız Abloh, Kanye West ve Jay-Z’nin ortak albümü “Watch the Throne”un albüm kapağını, Pop Smoke’un ve Westside Gunn’ın albüm kapaklarını tasarladı. Çalıştığı çeşitli rap sanatçılarıyla birlikte bu müzik türünde de oldukça bilinir bir figür haline geldi.

Virgil Abloh’un Ardından
Virgil Abloh’un IKEA ile işbirliği içinde tasarladığı parçalardan biri.

Günün sonunda Abloh için moda yalnız kıyafetlerden oluşan bir dünya değildi; sanat, müzik, siyaset ve hatta felsefenin bir araya geldiği giyilebilir bir kimlikti. British Vogue moda editörü Edward Enningful, onun modadaki aksini şu sözlerle dile getirdi: “Virgil Abloh moda sektörünü değiştirdi. Üretkenliğiyle ünlü olsa da her zaman daha iyi sonuçlar almak için çalıştı, yalnız kendi kariyeri için yapmadı bunu. Sanatın ve modanın kapılarını gelecek nesillere açmak, onların yaratıcı bir dünyada büyüyüp aynada kendilerini görebilecekleri bir ortam yaratmak istedi.”

Bu Görsel Boş Bir Alt Niteliğe Sahip; Dosya Adı Ffglbljwyaa-7Sn-960X1200.Jpg
Abloh’un tasarladığı ikonik Louis Vuitton podyumlarından

Abloh’un etkisi yalnız kendi markasıyla sınırlı kalmayıp diğer lüks markalara ilham verdi. Dior, Balenciaga gibi pek çok marka Abloh’dan sonra sokak sanatçılarıyla çalıştıkları koleksiyonlar ürettiler.

Vefatının ardından Abloh’un resmi Instagram hesabından yapılan paylaşımda, “Hastalığını gizli tutmayı tercih etti. Bir dizi tedavi gördü. İyimserliğini hiç kaybetmedi” denildi. Kansere karşı savaşını eşi Shannon ve çocukları Lowe ve Grey ile birlikte verdi.