Vendee Globe’un Galibi ve Saati

Vendee Globe 2020-21 birincisi Bestaven, kupasını kaldırırken bileğinde denizle özdeşleşen Ulysse Nardin vardı.

Ulysse Nardin CEO’su Patrick Pruniaux, Vendee Globe için şöyle diyor: “Bu, kendinden şüphe duyanlara uygun bir yarış değil.” 28 Ocak sabahının erken saatlerinde sonuçlanan yarışın galibi Yannick Bestaven ise, yarışa başlamadan önce şu cümleyi kurmuştu: “Benim en önemli özelliğim nedir mi? İnatçılığım.” Bestaven’ın aldığı birincilik, inatçılığını da kanıtlamış oldu. 80 gün, 3 saat, 44 dakika ve 46 saniye ile yarışı tamamlayan Fransız denizcinin bileğindeki saat ise bir Ulysse Nardin’di.

Patrick Pruniaux ve Yannick Bestaven

Patrick Pruniaux söylediklerinde haklı, çünkü kolay Vendee Globe yarışı diye bir şey yok. Vendee Globe, dünyanın en zor spor yarışlarından biri olarak kabul ediliyor ve 2020-21 yarışı da elbette farklı geçmedi. Zorlu maraton 8 Kasım 2020’de, Fransa’nın Les Sables d’Olonne kentinde başladı; yarışta 33 kaptan ve onlara eşlik eden Ulysse Nardin’ler vardı. 28 Ocak sabahı, saat 04.09’da yarışın birincisi Bestaven, Les Sables d’Olonne’ye vardığında hava henüz aydınlanmamıştı. Fransız denizcinin galibiyeti şerefine atılan havai fişekler, gökyüzünü güneşten önce aydınlattı.

Aslında, Bestaven yarışı üçüncülük çizgisinde tamamladı, fakat ona birinciliği getiren şey kazandığı artı zaman oldu. Bestaven, Ümit Burnu’nda yarışmacılardan Kevin Escoffier’e yardım etti; bu yüzden 10 saat 15 dakika artı zaman kazanarak yarışmanın birincisi oldu. Fransız kaptan yarışı kazandığında, kırk sekiz yaşındaki Maitre Coq IV’ün dümenindeydi.

Peki, Bestaven zafer kupasını kaldırırken bileğinde hangi Ulysse Nardin’i taşıyordu? Kaptanın bileğinde, mavi bir DIVER Chronometer 44 mm vardı. Ayrıca, yarış çizgisinde birinci gelen Charlie Dalin de Ulysse Nardin takan yarışçılar arasındaydı. Charlie Dalin’in kolunda ise Diver X Cape Horn takılıydı.

Ulysse Nardin Diver Chronometer 44 mm

Total
0
Paylaşımlar
İlginizi Çekebilir