Van Gogh Yolculuğunu Tamamladı

1882 yılında Van Gogh tarafından çizilen ve sanatçının erken dönem suluboya eserleri arasında yer alan “Meadow, in The Background The New Church and St. Jacob’s Church” isimli tablo uzun bir aradan sonra ortaya çıktı.

Bugüne dek kimsenin orijinalini görmediği ve yalnızca siyah beyaz olarak bilinen eser zorlu bir serüveni tamamlayarak Saitama Museum of Modern Art’ta, Japonya’da sergilenmeye başlandı.

Saitama Museum of Modern Art

Yapıldığı yıldan yalnızca bir sene sonra Van Gogh’un ailesine emanet ettiği, ancak ailenin taşınma sırasında yeni evlerinin küçük olması sebebiyle tablonun içinde olduğu sandığı Adrianus Schrauwen adlı bir marangozun tavan arasına yerleştirmesiyle tablo, aile içindeki görevini tamamlamış oldu.

Üstünden geçen uzunca bir süreden sonra tavan arasındaki eşyaları elden çıkartmaya karar veren Schrauwen’in bu kararıyla yeniden hareketlenen tablo, 1903 yılında bugünkü değeri 9 sterlin olan bir fiyata satıldıktan sonra birçok kez el değiştirdi ve 1950’den sonra ortadan kayboldu.

2020 yılına dek nerede olduğu bilinmeyen eser geçtiğimiz yıl Katsushige Susaki adlı Japon koleksiyoner tarafından satın alındı ve müzedeki ebedi alanına kavuştu.

Carpenter’s Yard and Laundry, Van Gogh, 1882.
Total
0
Paylaşımlar
İlginizi Çekebilir