Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Ünlü Koleksiyonerlerin Paralel Dünyası

21 Mart 2024
Ünlü Koleksiyonerlerin Paralel Dünyası
Kiminin oyun, kiminin otomobil, kimininse uçak tutkusu ömürlük bir hazine avcılığı gibi geniş koleksiyonlara imza atıyor. Sonu gelmeyen bir merakla sürekli keşif halinde olan ünlü koleksiyonerlerin paralel hayatlarına konuk oluyoruz.

KARL LAGERFIELD: O BİR KİTAP AŞIĞI

“Kitaplar olmadan yaşamaya cesaret edemezdim”

Ünlü Koleksiyonerlerin Paralel Dünyası
Ünlü Koleksiyonerler

Özel koleksiyonunda 300 binden fazla eser bulunan Lagerfield’in küçük yaşlarından beri kitaplara karşı doyumsuz bir iştahı vardı. Hem evinde hem de çalışma ofislerindeki her oda tarihten mimariye, müzikten fotoğrafa kadar farklı alanlarda kitaplarla dolu. Üstelik bunlar sadece dekoratif de değil. Zira biliyorsunuz, birçok ünlü isim ya da mimar artık kitapları yalnızca bir aksesuar olarak kullanıyor. Lagerfield, gerçek bir kitap aşığı. 1999 yılında fotoğraf stüdyosunu birleştirdiği 7L adlı kitabevi de onun oyun alanı gibi. Paris’teki 7L açıldıktan bir sene sonra Lagerfield, fotoğrafçılıkla ilgili kitaplarını yayınlamak üzere Editions 7L adlı yayınevini de hayata geçirdi. O artık türlü sıfatının yanında bir yayıncı, kitabevi sahibi ve sıkı bir kitap koleksiyoneri.

GASTON-LOUIS VUITTON : GEÇMİŞİN İZİNDE

Efsanevi moda markasının üçüncü kuşağı olan Gaston-Louis Vuitton, koleksiyoner olmak için doğmuş biri olabilir. Zira daha küçük yaşlarda ailesinden aldığı estetik bakışın yanı sıra toplamak ve onları saklamakla ilgili de bir becerisi oluşmuştu. Gaston-Louis Vuitton’un yüzlerce objeden oluşan geniş bir koleksiyonu var. Bunun içinde sandıklardan oluşan özel bir bölümün yanında seyahatlerinden topladığı antika kilitler, rozetler, parfüm şişeleri, bastonlar, oyuncaklar da bulunuyor. Bu koleksiyon için hazırlanan özel kitapsa eklektik bir merakı olan, Art Deco dönemine ilgi duyan herkesi etkileyecek bir basım.

QUENTIN TARANTINO: OYUN MERAKLISI

Ünlü yönetmenin bunların ne kadarını oynadığı bilinmez ama kendisi gerçek bir kutu oyunu meraklısı. Oyunları türlerine göre kategorize eden yönetmenin favorileri arasında Türkçe’ye “Ölülerin Şafağı” olarak çevrilen “Dawn of the Dead and Universe” ve “2001: A Space Oddisey” adlı oyunlar yer alıyor. John Travolta, bir röportajında “Pulp Fiction”daki Vincent Vega rolüne seçilmeden önce Tarantino’yla geçirdiği geceyi anlatırken yönetmenin tutkusunu şöyle anlatıyordu: “Tek istediği benim eski filmlerimin kutu oyunlarını oynamaktı. Bütün gece Grease, Saturday Night Fever oyunlarını oynadık. Aslında rol için Michael Madsen’la çoktan anlaşmıştı ama ben o gece fikrini değiştirdim ve rolü bana teklif etti.”

JOHN TRAVOLTA: MÜTEVAZI BİR HOBİ

“Havacılık, dikkatimi hayatın acılarından uzaklaştırdı”

Ünlü Koleksiyonerler: John Travolta
Ünlü Koleksiyonerler: John Travolta

Hazır konu Travolta’dan açılmışken ünlü oyuncunun mütevazı koleksiyonundan bahsetmekte yarar var. Lisanslı bir pilot olan John Travolta, gerçek bir havacılık tutkunu. Ancak ünlü aktörün koleksiyonu elbette bir kutu oyunu ya da kitapla kıyaslanamayacak derecede pahalı bir hobi. Fiyatları birkaç yüz milyon dolara kadar çıkan yedi uçağı bulunuyor. Bilinene göre Bombardier Challenger 601, bir Boeing 727, bir Eclipse 500, bir Dassault Falcon 900 ve üç Gulfstream jeti bulunuyor. Travolta’nın gözü ise YG128’de.

İlk kez 15 yaşında uçan ve 40 yıldır lisanslı olan Travolta’nın tutkusunu anlamak mümkün ama hobisi için yarattığı alanı görünce şaşırmamak elde değil. Florida’nın Ocala kentindeki evi, iki uçuş pistine sahip özel bir havaalanı olan Greystone Havaalanı’nı çevreleyen evlerden biri. Travolta’nın instagram hesabında sık sık uçuş anlarından kareler görmek mümkün.

LEWIS HAMILTON: TABİİ Kİ ARABALAR

“Şarap hakkında hiçbir şey bilmiyorum. Sanat hakkında da. Ama bildiğim şey arabalar ve onlar konusunda çok titizim.”

Aslında araba koleksiyonları çok da şaşırtıcı bir hobi değil. Zira otomobiller hızıyla, stiliyle, gücüyle birçok insan için arzu nesnesi haline gelebiliyor. Kimisi model araba biriktiriyor, kimisi ise bütçesine paralel olarak gerçek otomobilleri. Otomobil dünyasında en geniş koleksiyona sahip isimler arasında birçok ünlü simaya rastlamak mümkün. Zira Ralph Lauren, Jay Leno, David Beckham da bunlardan bazıları. Ama gelin biz listeden yedi kez F1 Dünya Şampiyonu olmuş Lewis Hamilton’a odağımızı çevirelim. Tasarımıyla dudak uçuklatan Pagani Zonda 760 RA’nın yanı sıra bir retro güzeli olan Shelby GT500 CR’ın da yer aldığı koleksiyonunda birkaç adet Mercedes de yer alıyor. Ancak o F1 pistlerinde Mercedes için yarışsa da gerçek hayatta bir Ferrari sahip olmasına engel değil. Üstelik bir değil, üç Ferrari modeline sahip. 

PHARRELL WILLIAMS: GERÇEK BİR SANAT TUTKUNU

“Anlamlı olmayan hiçbir şeyi satın almıyorum”

Ünlü Koleksiyonerlerin Paralel Dünyası
Ünlü Koleksiyonerler

Ünlü isimlerin değerli sanat eserlerine sahip olması şaşırtıcı değil. Ancak bazıları var ki gerçek bir koleksiyoner. Kimisi sanatçı imzalarının peşine düşüyor, kimisi ise akımların. Pharrell Williams ise Takashi Murakami ve KAWS hayranı. Miami’deki evinin çatı katını sadece koleksiyonuna ayırmış durumda. 2014 yılında Toronto’da yapılan Design Exchange’de “This Is Not a Toy” adlı serginin küratörlüğünü yapan isim, sergide 700’den fazla sanat eserinden oluşan koleksiyonunu da sergilemişti.

2023 yılında ise Sarah Andelman’la birlikte “Just Phriends” adlı online müzayedenin küratörlüğünü üstlendi. Paris Erkek Moda Haftası’na denk gelen müzayedede farklı disiplinlerden 62 eser sergilendi. Williams bunun yanında Gallery of Digital Assets adlı NFT platformunun kurucusu. Aslında ünlü prodüktörün sanat ilgisi yeni bir hobi de değil. Yaklaşık 20 yıl önce Louis Vuitton’la işbirliği yapan müzisyen, tasarımlarını ünlü markanın koleksiyonuna sokan ilk isimlerden biri olmuştu.