Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Milyarder Koleksiyonerin Dev Mücevher Koleksiyonu Satışta

6 Nisan 2023
Milyarder Koleksiyonerin Dev Mücevher Koleksiyonu Satışta

Geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden milyarder sanat koleksiyoneri Heidi Horten’ın kişisel mücevher koleksiyonu mayıs ayında Christie’s’de açık artırmaya çıkmaya hazırlanıyor. “The World of Heidi Horten”, bugüne dek bir müzayedeye çıkan en büyük mücevher koleksiyonu olacak.

Bulgari, Cartier, Van Cleef & Arpels ya da Tiffany’den pırlantalar, renkli yakutlar ve elmaslar… Christie’s, milyoner sanat koleksiyoneri Heidi Horten’ın kişisel mücevher koleksiyonundan 700 parçayı mayıs ayında “The World of Heidi Horten” müzayedesinde açık artırmaya çıkarmaya hazırlanıyor. 150 milyon dolardan fazla satış olacağı düşünülen “The World of Heidi Horten”, aynı zamanda bugüne dek bir müzayedeye konuk olan en büyük mücevher koleksiyonu olma özelliğine sahip.

Milyarder Koleksiyonerin Dev Mücevher Koleksiyonu Satışta
Avusturyalı milyarder ve sanat koleksiyoncusu Heidi Horten (1941 – 2022), 1990’lı yıllardan itibaren kişisel bir sanat koleksiyonu oluşturmaya başlamış, 2022’de hayatını kaybetmeden on gün önce tüm sanat eserlerinin bir araya getirildiği “The Heidi Horten Collection”ın açılışını Viyana’daki bir sanat müzesinde yapmıştı. Sanat eserlerinin yanı sıra mücevherler de Horten’ın koleksiyonlarında önemli bir yer kaplıyor.

Müzayede evi Christie’s, 2011’de Elizabeth Taylor Koleksiyonu ve 2019’daki Maharajas & Mughal Magnificence müzayedesi ile 100 milyon doların üzerinde hasılat elde etmeyi başaran iki mücevher koleksiyonuyla bir rekora imza atmıştı. Toplam satışın 150 milyon doları geçmesi beklenen “The World of Heidi Horten” müzayedesinde ise yaklaşık 10-15 milyon dolar tahmini satış değeri biçilen bir Cartier yüzük, 7-10 milyon dolar arası Harry Winston gerdanlık ve bir Bulgari serisi, koleksiyonun yıldız parçalarından.

Milyarder Koleksiyonerin Dev Mücevher Koleksiyonu Satışta
Horten, 68.13 karatlık zümrüt ve elmastan oluşan kolyesiyle

700 parçadan 400’ü bahar aylarında Cenevre’de düzenlenecek Luxury Week boyunca The Four Seasons Hotel des Bergues’de iki farklı müzayedeyle açık artırmaya çıkarılacak. 3 Mayıs’ta başlayıp 15 Mayıs’a kadar devam edecek bu müzayedelere ek olarak kasım ayında kalan mücevherlerle ikinci bir açık artırma düzenlenecek.