Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Freddie Mercury’nin Koleksiyonu Sotheby’s’de

1 Ağustos 2023
Freddie Mercury’nin Koleksiyonu Sotheby’s’de

Freddie Mercury’nin kişisel koleksiyonundan daha önce hiç görülmemiş eşyaları önce New York, Los Angeles ve Londra gibi şehirlerde düzenlenecek sergilere, eylül ayında ise Sotheby’s’de açık artırmaya çıkıyor.

Gelmiş geçmiş en büyük rock starlarından Freddie Mercury, “Bir gün Britanya’dan ayrılırsam gerçekten özleyeceğim şeylerden biri Sotheyby’s olur,” diyordu çünkü sıkı bir koleksiyoner olan Mercury’nin en büyük zevklerinden biri de müzayedelere gidip antika eşya satın almaktı. 1980’de Londra’nın batısında satın aldığı evi Garden Lodge’u da kendi hayal dünyasına göre döşemiş, Viktorya dönemine ait tablolardan kendi el yazısıyla tuttuğu şarkı notlarına dek pek çok şeyi bu evde muhafaza etmişti. Sanatçının vefatından bu yana aynı şekilde korunan Garden Lodge’dan Mercury’nin daha önce hiç görülmemiş kişisel eşyaları, Mercury’nin aynı zamanda yakın arkadaşı da olan eski sevgilisi Mary Austin tarafından Sotheby’s’de açık artırmaya çıkarılacak.

Freddie Mercury
Garden Lodge (Queen Music Ltd / Sony Music Publishing UK Ltd)

Haziran ayı boyunca New York, Los Angeles ve Hong Kong gibi şehirleri ziyaret eden sergi, ağustosta ise Londra’da Mercury hayranlarıyla buluşacak. 4 Eylül’de açılacak geniş çaplı açık artırma, Mercury’nin 77. doğum günü olan 5 Eylül’de kapanacak. 7 ve 8 Eylül’de düzenlenecek iki açık artırma ve ilerleyen tarihlerdeki üç çevrimiçi müzayedeyle de meşhur rock starın koleksiyonundan çeşitli parçalar satışa çıkarılacak.

Artık Garden Lodge’u kapatmaya karar veren Mary Austin, eşyaları elden çıkarmak için en doğru yolun Mercury’nin çok sevdiği açık artırmalar olduğuna karar vermiş. Evdeki her bir parça ise Mercury’nin ruhunu, dünyasını ve ilham kaynaklarını bir kere daha tüm dünyayla buluşturuyor. Sanat eserleri, Japonya seyahatlerinde aldığı eşyalar, kostümleri, albümlerinin yanı sıra daha önce hiç görülmemiş şarkı müsveddeleri açık artırmaların öne çıkan parçaları arasında.

Freddie Mercury’nin Koleksiyonu Sotheby’s’de
Mercury’nin evinde, Erte çizimleri (Queen Music Ltd / Sony Music Publishing UK Ltd)

Kuralları yıkarak kendine has tarzıyla bir stil ikonu da olan Mercury’nin kostümleri de hem sergi hem de müzayede parçaları içinde yer alıyor. Mercury’nin tacı ve pelerininin tahmini satış fiyatı 60.000 ile 80.000 dolar arası. Meşhur şarkısı “We Are The Champions”ın Mercury’nin yazdığı müsveddesinin ise 200.000 ila 300.000 dolar arasında bir fiyata satılacağı tahmin ediliyor.