Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Thierry Mugler’in Ardından

25 Ocak 2022
Thierry Mugler’in Ardından

Fransız moda tasarımcısı Thierry Mugler 73 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Sınırlar aşıldıkça, düşü gücü üzerine kurulan alışılmış tahakküm kırıldıkça insanın hayata düşen yansıması farklılaşıyor, izini yıllar boyunca kaybettirmeyecek şekilde kalıcı oluyor. Tıpkı Virgil Abloh gibi, tıpkı Alber Elbaz gibi. Kuş uçuyor, izi kalıyor; biz de bu yaratıcı isimlerin kumaşlar üzerinde bıraktığı izleri anımsıyoruz. Bıraktığı izleri onlarca yıl daha anımsayacağımız bir diğer kimse ise Thierry Mugler (1948); 23 0cak’ta hayat gözlerini yuman Fransız modacı Thierry Mugler.

1980’lerin sonunda ve 90’lı yılların başında Avrupa podyumlarında esen rüzgârlardan biriydi Thierry Mugler. 70’li yıllara her ne kadar minimalist ve sade formlar hakim olduysa da bu dönemi takip eden on yıl abartılı çizgilerin ve hacimli tasarımların etkisinde geçti. Geniş vatkalı omuzlara kontrast olarak incecik bel kıvrımlarıyla tasarladığı elbiselerle Mugler da bu esintiye eşlik etti; elbiselerinde lateksi kullanmayı sevdiği kadar keskin kesimleri de çok sevdi. 1970’lerde ilk butiğini açtığı Paris’te başladı öyküsü.

Ne yapmak istediğimden pek emin değildim, fakat çizimlerimi moda dünyasıyla paylaşmaya başlamamla birlikte yolum çok hızlı bir şekilde Paris’e düştü.

Thierry Mugler, Women’s Wear Daily

Zamanla kalçaları ve omuzları ön çıkaran, dalgalı boyun hatları ve daraltılmış beli olan teatral tasarımları moda dünyasında zamanla yer etmeye başladı. Tasarımları David Bowie, George Micheal, Sharon Stone, Lady Gaga ve Rihanna gibi pek çok yıldızın üstünde boy gösterdi. Lady Gaga’nın 2009’da “Paparazzi” klibinde giydiği metalik robot elbise Mugler’in ikonik tasarımlarından biri oldu. Ünlü isimler bu elbisenin yanı sıra, balıklardan ve deniz kızlarından ilhamla tasarladığı zarif tasarımlarıyla şov dünyasında boy gösterdiler; elbette ki bu tasarımlar daha drama ağırlıklı işlerde görüldü. “Indecent Proposal” (1993) filminde Demi Moore’un karakteri için tasarladığı uzun siyah elbise bu zarif tasarımlardan biriydi. Evet, Thierry Mugler iddialı ve cesur tasarımların insanıydı fakat sade zarafetten de ikonik tasarımların doğacağını gösteriyordu bir yandan.

Thierry Mugler’in Ardından
1998’de Vogue Paris için çekilmiş bir fotoğrafı

Modanın yanı sıra fotoğraflar çekti, reklamların ve kliplerin yönetmenliğini üstlendi. Bunlardan biri George Micheal’ın 1992’de hit olan klibi “Too Funky” oldu, uzun bir süre kendinden söz ettirdi. Ve Mugler’in parfümü… Fransız modacının parfümlerle de arası hiç fena sayılmazdı; yine 1992’de kendi parfümü Angel’ı duyurdu. Koku oldukça rağbet gördü, fakat parfümün aksine 2000’li yıllara doğru moda sahnesinde başarısına gölge düşmeye başladı. Bu yıllarda daha kreatif projeleri hayata geçirmek için podyumlarla arasına mesafe koydu. Beyoncé’un 2009’daki “I Am… World Tour” turnesinin ve yerleşik bir kabare gösterisi olan “Zumanity”nin kostümlerini tasarladı. Kim Kardashian’ın 2019’da Met Galası’nda giydiği iddialı tasarım da Mugler’in imzasını taşıyordu.

Thierry Mugler’in Ardından
1992’de tanıtılan parfümün ilk ikonik şişelerinden biri

Yıllar boyu pek çok müzeden ve sanat kuruluşundan gelen retrospektif sergi tekliflerini geri çeviren modacı, 2019’da “Thierry Mugler, Couturissime” sergisi için Montreal Güzel Sanatlar Müzesi ile çalışmayı kabul etti en nihayetinde. Yaşamına bir sergiyi de sığdırmış oldu böylece.

Thierry Mugler’ın Instagram sayfasının biyografi kısmında şöyle yazıyordu: “yönetmen, şov yapımcısı, parfüm kreatörü, tasarımcı, fotoğrafçı”. Bir dönem modanın ilahlarından biri olan Mugler’ı bir başka tasarımcı Christian Siriano ise şöyle andı: “Bugün bir başka ikonu kaybettik. Huzur içinde uyu güzellik, #thierrymugler. Bize birçok kapı açtın.

Thierry Mugler’in Ardından
Mugler’ın ikonik tasarımlarından biri