Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Son Seçki Mayıs’ı Bekliyor

14 Mart 2023
Son Seçki Mayıs’ı Bekliyor

Microsoft’un kurucu ortağı ve koleksiyoner Paul Allen’ın koleksiyonunun üçüncü ve son bölümü yedi eserlik bir seçkiyle Christie’s’in New York’taki müzayedesinde koleksiyonerlerle buluşmak için gün sayıyor.

Allen’ın geçtiğimiz yıl iki ayrı Christie’s müzayedesinde 1.62 milyar dolara satılarak tüm zamanların en değerli özel koleksiyonu unvanını alan seçkilerinin ardından mayıs ayında sunulacak yedi tablonun ise 30 milyon dolarlık satış rakamını aşması bekleniyor. Seçki David Hockney’nin üç, Georgia O’Keeffe’in üç ve Edward Hopper’ın bir resmini içeriyor.

Son Seçki Mayıs’ı Bekliyor
Son Seçki Mayıs’ı Bekliyor

O’Keeffe’in “White Calico Rose” (1930) adlı tablosunun 8 milyon dolara, “On the Old Santa Fe Road”unun (1930-31) 6 milyon dolara; “Black Iris VI”in (1936) de 7 milyon dolara satılması bekleniyor. Gerçek bir O’Keeffe hayranı olan Allen, 2000 yılında sanatçının Santa Fe, New Mexico’daki evini de satın almıştı. 2021’de tekrar satışa sunulan ev halen 15 milyon dolarla alıcısını bekliyor.

Allen seçkisindeki Hockney’nin “The Gate”inin (2000) 8 milyon dolara; “Early Blossom, Woldgate”in (2009) 7 milyon dolara ve “Felled Trees”in (2008) 6 milyon dolara; Hopper’ın “Coast Guard Cove” isimli suluboyasının ise 600 bin ila 800 bin dolar arasında bir rakama satılması bekleniyor.

Son Seçki Mayıs’ı Bekliyor
Son Seçki Mayıs’ı Bekliyor

Christie’s’in sözcüsü, yedi tablonun Allen’ın koleksiyonundan piyasaya çıkacak olan son sanat eserleri olacağı bilgisini verirken geçen yıl kasım ayındaki satışlardaki gibi, müzayededen elde edilecek tüm gelirin Allen’ın ölümünden önce belirlediği hayır kurumlarına bağışlanacağını açıkladı.