Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Son Çin İmparatoru Aisin-Giro Puyi’nin Patek Philippe’i Müzayedede

7 Nisan 2023
Son Çin İmparatoru Aisin-Giro Puyi’nin Patek Philippe’i Müzayedede

Bir vakitler son Çin İmparatoru Aisin-Giro Puyi’nin bileğinde taşıdığı Patek Philippe Reference 96, bugünlerde Phillips müzayede evinde sergileniyor. Reference 96, mekanizmasından kadranına gerçek bir nadir Patek Philippe.

Aisin-Giro Puyi, 1908’de henüz üç yaşındayken tahta çıkarılan ve Çin Devrimi’nin ardından 1912’de tahtan indirilen, Çin İmparatorluğu’nun son hükümdarı. Devrimden sonra bir süre Pekin’de yaşayan Puyi, 1934’te Gangde adıyla Büyük Mançurya İmparatorluğu’nun hükümdarı ilan edilmişti. Şansı yaver gitmeyen imparator, İkinci Dünya Savaşı sonrası Ruslara tutsak düştükten sonra beş senesini Sibirya’da bir hapishanede geçirdi. İşte tam bu yıllarda, talihsiz imparatorun hikâyesi bizim için daha cezbedici hale geliyor çünkü bu beş sene boyunca Puyi’nin bileğinde bir Patek Philippe vardı.

Son Çin İmparatoru Aisin-Giro Puyi’nin Patek Philippe’i Müzayedede

Puyi’nin hapishanede geçirdiği beş sene boyunca taktığı bilinen Patek, Phillips’in yakın zamanda müzayedeye çıkaracağı Patek Philippe Reference 96 Quantieme Lune. Türünün ilk örneği olan Reference 96 Quantieme Lune, üç tarih penceresi ve Ay’ın evresi göstergesiyle en nadir vintage Patek Philippe’lerden biri.

Saatin kasası, saat ustası Antoine Gerlach imzalı platin bir calatrava. Kadranın etrafını çevreleyen pembe altın emaye, Arap rakamlarıyla donatılmış ve Feuille ibreler kullanılmış. O dönemde, aynı kadran konfigürasyonuyla sadece iki saat daha üretilmiş. Saat ayrıca, kadranın üst kısmına konumlandırılan Ay’ın evresi göstergesi ve üç tarih penceresiyle 1900’lü yılların başı için az rastlanır bir komplikasyona sahip (Patek Philippe’in daimi takvimli ilk seri üretimi 1941’deydi). Öyle ki, üçlü takvimli bu Reference 96, markanın ürettiği ilk takvimli kol saatlerinden biri olabilir. Saatin bir diğer nadir yanı ise Büyük Buhran’ın ilk yıllarında üretilen ve bir daha hiç kasalanmayan, devrin en büyük saat ustalarından Victorin Piguet’nin ürettiği ébauche mekanizma. Phillips’e göre, saatin mekanizması 1929’da tamamlanmış ve 1937’de kasalanmış.

Son Çin İmparatoru Aisin-Giro Puyi’nin Patek Philippe’i Müzayedede
Görseller: Phillips’in izniyle

Puyi’nin saati 1937’de yılında aldığı ve 1945-50 yılları arasında Sovyetler Birliği’nde mahkumken taktığı biliniyor. Yeğeninin anlattığına göre ise son Çin İmparatoru saatini, Sovyetler’de tanıştığı tercüman arkadaşı Georgy Permyokav’a hediye etmiş. Saat, 2005’te hayata gözlerini yumana kadar Permyakov’da kalmış.

Bir imparatorluğun yıkılıp Çin Devrimi’nin ilan edildiği, Asya’nın en çalkantılı yıllarına şahitlik eden Patek Philippe Reference 96 Quantieme Lune, 18-31 Mart tarihleri arasında Phillips Hong Kong’da sergilenecek. Sonrasında ise New York, Singapur, Londra, Taipei ve Cenevre’yi kapsayacak uluslararası bir tura çıkacak. Senenin ilerleyen zamanlarında ise saatin açık artırmaya çıkarılması bekleniyor.

Son Çin İmparatoru Aisin-Giro Puyi’nin Patek Philippe’i Müzayedede
Son Çin İmparatoru Aisin-Giro Puyi’nin Patek Philippe’i Müzayedede

Phillips’e göre Reference 96’dan bugün dünyada yalnızca 8 tane var (Yakın zamanda Puyi’nin saati ortaya çıkmadan önce yalnız 7’si biliniyordu). Bu saatlerden ise sadece iki tanesi, tıpkı Puyi’ninki gibi pembe altın emayeli ve Arap rakamlı. Bu Reference 96’lardan biri, 2002’de Sotheby’s’de satışa çıkarılmış ve 2 milyon dolara Patek Philippe’e satılmıştı. Bir zamanlar son Çin İmparatoru’nun bileğini süsleyen Patek Philippe Reference Quantieme Lune’un da yedi haneli rakamlara ulaşacağı öngörülüyor.