Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Seramikten Kitap Sayfalarına Uzanan Bir Yolculuk: Tekerrür

18 Mart 2021
Seramikten Kitap Sayfalarına Uzanan Bir Yolculuk: Tekerrür

 “ …Hem kuzum, söyler misiniz, bu çanaklara ne koymayı göze alıyorsunuz? Nar taneleri mi, zencefil mi, kuş sütü mü yoksa?”

Abidin Dino
Seramikten Kitap Sayfalarına Uzanan Bir Yolculuk: Tekerrür
Tekerrür, 2020 (Fotoğraf: flufoto)

Sanatçı Alev Ebüzziya Siesbye’ın son dönemde ürettiği yeni yapıtlarının yer aldığı kişisel sergisi Tekerrür, Arter’de sanatseverlerle buluşuyor. Tekerrür, ismini Ebüzziya’yı etkileyen aynı isimli kitaptan alıyor. 1843’te Søren Kierkegaard tarafından yazılan kitapta, tekerrürün varlığı sorgulanıyor. Buradan hareketle, sergide tekerrürün mümkünlüğü, tekrar edenin yeni halinde kazandıkları ve kaybettikleri irdeleniyor; seramik sanatının prensiplerini anlamak için bu sorulara başvuruluyor. İşte tam burada Abidin Dino’nun Ebüzziya’nın eserlerini konuşurken sorduğu soru geliyor aklımıza: “ …Hem kuzum, söyler misiniz, bu çanaklara ne koymayı göze alıyorsunuz? Nar taneleri mi, zencefil mi, kuş sütü mü yoksa?”* Sayısız el hareketinin tekerrürü sonucu var olan bu çanaklar içlerine neleri alabiliyor sahi? Çamurun yeniden vücut bulmuş hali olan her bir çanak birbirinden hangi nüanslarla ayrışıyor? Siesbye’ın Tekerrür’ünü görerek bu soruları derinlemesine irdelemek mümkün. Bu sergisinde Ebüzziya, eserlerindeki, renk, şekil ve boyut farklarını en aza indirgiyor. Bu haliyle de tekrar eden formlar arasındaki küçük farklılıkları görmeyi okura bırakıyor. Siesbye’ın 2019’dan bu yana bu sergi için ürettiği yüksek pişirimli çanaklardan oluşan Tekerrür’ü 7 Mart 2021’e kadar Arter’de görebilirsiniz.

Seramikten Kitap Sayfalarına Uzanan Bir Yolculuk: Tekerrür
Tekerrür, 2020 (Fotoğraf: flufoto)

Seramik sanatının sayılı usta sanatçılarından Alev Ebüzziya Siesbye’ın Tekerrür isimli bu sergisi için aynı isimli bir kitap da yayımlandı. Kitap Süreyyya Evren ve aynı zamanda serginin küratörü olan Eda Berkmen tarafından hazırlandı. Tekerrür’ün girişi Eda Berkmen’in “Başlangıçta”  başlıklı yazısıyla açılıyor. Kitabın içerisinde, sanat tarihçisi Ali Kayaalp’in sanatçının eserlerini işlev, temas, renk gibi forma dair özelliklerini işlediği bir yazı bulunuyor. Bununla birlikte, kitapta Türk edebiyat ve sanat dünyasının önemli isimlerinden Abidin Dino’nun da 1982 tarihli bir metni yer alıyor. Kitabın tasarımı Ayşe Bozkurt’a ait, kitapta kullanılan fotoğraflar ise Hadiye Cangökçe ve flufoto tarafından çekilmiş. Kitapla birlikte, Siesbye’ın Tekerrür sergisini metinsel bir düzlemde irdelemek de mümkün oluyor. Kitabı Arter Kitabevi’nden temin etmek mümkün, ayrıca Arter Kütüphanesi’nde kitabın sayfaları arasında gezinebilirsiniz.

Seramikten Kitap Sayfalarına Uzanan Bir Yolculuk: Tekerrür

*Çamuru Okşayan Sihirli Eller, < http://arsiv.ntv.com.tr/news/173546.asp>