Sanal Gerçeklikte 2022 Randevusu

1960’lı yıllarda televizyonların Amerikan halkı için artık bir vazgeçilmez olma yolundaki kritik noktayı geçtiği dönemde, oyun konsolu furyasını başlatan her ne kadar Brown Box olsa da keyfini çıkarmaya başladığımız dönemler Atari ile başladı. Dönüp baktığımızda sanal dövüşlerden geriye ise zaferler ve sayısız kırık joystick kaldı.

60’lardan günümüze hızla ilerleyen teknoloji, o dönemlerde hayatımıza iyice entegre olan dijital oyun platformları sayesinde, ilerleyen yıllarda hayatlarımızın nasıl bir hal alacağına dair bize ipucu veriyordu. Ama hangimiz VR hayali kurabiliyordu, yahut kaçımız piksel piksel oynanan oyunlardan sonra 4K kalitesindeki oyunlara bile burun kıvıracağımızı tahmin ediyordu?

Şimdi ise hız kesmeden ilerlemeye devam eden teknoloji çağında, her ke nadar atası Brown Box olsa da oyun konsolu dendiğinde akla gelen ilk isim olan Playstation, bir yandan sektörü domine ededursun, bir süredir ipuçlarını verdiği PS5 VR denetleyicisinin detaylarını oyunseverlerle paylaştı.

DualSense teknolojisi ile gelen denetleyici, oyundaki detaylara göre titreşim, ayarlanabilir tetik hissi ve dokunsal geri bildirim özellikleriyle sunuluyor. Platform planlama ve yönetimden sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Hideaki Nishino, küre şeklindeki yeni nesil PSVR kontrol cihazının oyunculara yüksek derecede özgürlük sunacağını söylüyor. Nishino ayrıca denetleyicilerin, VR oyunlarının oynanış şeklini değiştirecek ikonik bir tasarıma sahip olduğunu ve sanal gerçeklik deneyiminin yeni tasarım ile dünyada bir ilk olacağını da ekliyor.

2021 için bir satış beklentisi yaratmayan Sony, umutları 2022 için yeşertmeye devam ediyor.

Total
0
Paylaşımlar
İlginizi Çekebilir