Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Saatolog Picks – Paris Moda Haftası

3 Mart 2022
Saatolog Picks – Paris Moda Haftası

Moda haftaları hız kesmeden devam ederken, dijital sunumlardan, New York’un kozmopolit koşuşturmacasından ve görsel hafızamıza kazınan ikonik görünümlerden sonra soluğu, modanın bir diğer başkentinde, Paris’te alıyoruz. Defileler bir yandan devam ederken, Paris’in sokaklarını en yüksek trendlerle dolduran tasarımlardan ilhamla, yeni sezonda herkese referans olacak görünümleri mercek altına alıyoruz. Saatolog editörleri olarak geçtiğimiz hafta podyuma çıkan markalardan seçkimizi bir araya getiriyoruz.

Christian Dior

Saatolog Picks - Paris Moda Haftası
Saatolog Picks – Paris Moda Haftası

Maria Grazia Chiuri, Dior çatısı altında tasarlamaya başladığı günden beri, feminist ve aktivist tavrını her zaman ön planda tutmaya çalışırken, Dior’un köklerini fütüristik nosyonlarla harmanlamayı ihmal etmiyor. Chiuri, bu sefer bu kombinasyonu yaparken teknolojinin her türlü disipline entegre olurken moda sektöründe yeteri kadar değerlendirilmediği fikrinden dem vuruyor, tam da bu yüzden defilenin açılışını vücudunu kabloların kapladığı bir model açıyor.

Koché

Saatolog Picks - Paris Moda Haftası
Saatolog Picks – Paris Moda Haftası

Koché’nin arkasında yatan isim, Christelle Kocher, pandemik kriz sonrası ışıltılı hayatlarımıza geri dönerken, bu enerjiyi ve heyecanı koleksiyonuna aktarma motivasyonuyla tasarlıyor. “Bu aralar hayat genel olarak çok karanlık, ama moda sektörü bu karanlığa ışık katmanın en iyi aracı” diyen Kocher, defilesini Yves Saint Laurent’ın Couture defileleri için bıkmadan tercih ettiği Westin Hotel’de yaparak bu ışıltının baki olduğunun altını bir kez daha çizmiş oluyor.

Vaquera

Saatolog Picks - Paris Moda Haftası
Saatolog Picks – Paris Moda Haftası

Markayı hayata geçiren Patric DiCaprio ve Bryn Taubensee, Vaquera’yı “Fashion fan fiction” olarak niteliyorlar. Bu tabir, bir yandan markanın eğlenceli ve renkli duruşunu nitelerken, bir yandan da moda sektörünün ne kadar evrilebilir bir kavram olduğunu anlatıyor. Dover Street Market’tan Paris podyumlarına uzanan yolculukta sokak stilini yüksek trendlerle bir araya getirmeyi başaran Vaquera, yeni sezon koleksiyonunda duruşundan ödün vermiyor. Couture perspektifi, casual sokak stiliyle harmanlanıyor.

Off-White

Saatolog Picks - Paris Moda Haftası
Saatolog Picks – Paris Moda Haftası

Off-White ve Louis Vuitton erkek koleksiyonlarındaki başarısı, uzun süreli bir altın çağı yaşarken hayata gözlerini yuman Virgil Abloh’un vefatının ardından sergilenen Off-White Sonbahar/Kış koleksiyonu, Abloh’a ve elinden çıkan son tasarımlara saygı duruşu niteliğindeydi. Moda sektöründen müzik sektörüne pek çok ünlü ismin bu saygı duruşuna katıldığı gecede, Abloh’un yarattığı Spaceship Earth konsepti etkisini hissettiriyordu. Couture görünümlü ve ancak bir o kadar da rahat parçaların podyumda sergilendiği gecede, tasarımcının özlü söz niteliğindeki sözleri hem koleksiyonda hem defile alanında yankılanıyordu.

Saint Laurent

Saatolog Picks - Paris Moda Haftası
Saatolog Picks – Paris Moda Haftası

Paris sokaklarında 90’lar ilhamı ve couture ile iç giyim arasında süzülen siluetlerle Saint Laurent defilesinin etkisi hissedildi. Anthony Vaccarello’nun Eyfel Kulesi’ne karşı süzülen podyum tasarımı, ince saten elbiselerin, günden geceye uzandığı bir düzlemde sergilendi. Renk skalasını dar tutan tasarımcı, formlarla oynamayı tercih etti; ihtişamlı tasarımlar, 80’li yılların görünümlerine atıfta bulundu. Paris sokaklarının ruhunu en iyi yansıtan markalardan biri olan Saint Laurent, yeni sezonda da tavrını korudu.