Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Saatolog Picks: Omega Seamaster Diver 300m 007 Edition

17 Eylül 2021
Saatolog Picks: Omega Seamaster Diver 300m 007 Edition

Omega Seamaster Diver 300m 007 Edition

25. James Bond filmi “Ölmek İçin Zaman Yok”, 1 Ekim’de vizyona giriyor. James Bond’un filmde taktığı ve Daniel Craig’in bizzat tasarımına katkıda bulunduğu saate yakından bakıyoruz.

Saatolog Picks: Omega Seamaster Diver 300M 007 Edition

“O Bond, James Bond”: Ian Fleming’in 1953’te yarattığı ve yalnız dokuz sene sonra beyazperdeye aktarıldığından bu yana tüm zamanların en meşhur İngiliz ajanı olarak dünya tarihine geçen James Bond… O tarihten bu yana kullandığı otomobilden taşıdığı bavula kadar hayatındaki tüm detaylar birer klasiğe dönen James Bond, 25 yıldır Omega saat takıyor. Yani 25. James Bond filmi “Ölmek İçin Zaman Yok”, aynı zamanda Omega ve James Bond işbirliğinin de 25. yılı. Bir yanda İsviçre saatçiliğinin en seçkin markalarından Omega, diğer tarafta ise sinema tarihinin en meşhur ajanı; bu ikilinin 1995 yapımı “Golden Eye” ile başlayan işbirliği öyle başarılı oldu ki, yıllardır müthiş bir sinerjiyle devam ediyor. Şimdiyse Omega ve James Bond, bu işbirliğinin 25. yılını belki de tüm zamanların en şık Bond saati olan Omega Seamaster 300M 007 Edition ile kutluyor; üstelik limitsiz üretim.

Tasarımında Daniel Craig’in de Katkısı Var

Saatolog Picks: Omega Seamaster Diver 300M 007 Edition

Saatin tasarımında beyazperdenin en karizmatik James Bond’larından olan Daniel Craig’in izlerini de görüyoruz. Aynı zamanda vintage saatlere düşkün büyük bir saat koleksiyoneri olan Craig ve yapımcılar, James Bond’un bileğindeki saatin hafif olması gerektiğine karar verdikleri için 42 mm’lik bu yeni saatte Speedmaster Apollo 11 45. yıl saatinde gördüğümüz Grade 2 titanyum kullanılmış. Saatin ağırlığının daha fazla azaltılması için de kadranda ve bezelde “tropikal” kahverengi alüminyum kullanılırken bezel dalış skalası ile karartılmış akrep, yelkovan ve göstergelerdeki Super-Luminova sayesinde dalış saati klasik görünümü korumuş.

Saatin Arkasındaki Kodların Anlamı

Saatolog Picks: Omega Seamaster Diver 300M 007 Edition

Saatin arka kısmına geldiğimizde gerçek askeri kol saatlerinde olduğu gibi bir dizi rakam bulunuyor: “0552”, donanma personelini belirtmede kullanılan kod numarası iken “923 7697” ise dalgıçların saat numarası olarak kullanılıyor. “A” harfi, vidalı kurma kolu olan bir kol saatini ifade etmekte kullanılan bir kod; “007” ise bildiğini üzere James Bond’un ikonik ajan numarası. Son olarak yine kasa arkasında bulunan “62” sayısı ise ilk James Bond filminin yılını simgeliyor. Bu yeni saat, tüm işlemeleri doğru hizada tutan Naiad Lock kasa arkasıyla tamamlanmış.

Dünyaca Ünlü Ajan İçin İkonik Bir Dalış Saati

Bu James Bond macerasında saatin içine doğru ilerledikçe markanın imzası, George Daniels icadı Co-Axial eşapmanlı ve METAS onayıyla Master Chronometer sertifikalı otomatik Omega 8806 mekanizmasını görüyoruz. Kendi kulvarında en yüksek hassasiyet, kronometrik performans ve manyetik direnç standartlarına sahip olan bu mekanizma, 15 gauss’a ulaşan anti-manyetik etkiye sahip. 55 saat güç rezerviyle de saatçilik dünyasının ikonik dalış saatlerinden biri olmayı başarıyor.

Gizli bir ajan için biçilmiş bir kaftan olan Seamaster Diver 300M 007 Edition’ın titanyum kasası çizilmeye duyarlı, indeksleri de su altında okumayı kolaylaştırırken Super-Luminova dolgusu, yansıtmaz safir kristal camı, tek yönlü bezeli, 300 metreye dek su geçirmezliği ve helyum valfi ile 007 Edition bir sonraki görevine hazır!

Retro Görünümlü Bilezik

Daniel Craig’den çıkan daha klasik görünümlü saat fikri, titanyum ayarlanabilir tokaya sahip hasır örgü bilezikle güçlendirilmiş. Bileziğe bir seçenek olarak da koyu kahverengi, gri ve bej renklerde NATO kayış seçeneği olan modelin kayış tokasına ve boynuzlarına da 007 numarası işlenmiş. Saat, yine 007 numarası işlenmiş özel kahverengi bir kumaş çantada sunuluyor. Aktif hizmetten ayrılıp Jamaika’da sakin bir yaşamın keyfini sürerken göreve çağrılan James Bond’un kolundaki yeni saati görmek için takvim yapraklarında 1 Ekim’i işaretliyoruz.

Saatolog Picks: Omega Seamaster Diver 300M 007 Edition

Daniel Craig, Saatin Hikâyesini Şöyle Anlatıyor:

Bana ilk Omega saatimi 18. yaş günümde babam verdi. Altın kaplama bir saatti. Onu çok uzun süre taktım, sonra bir gün pimlerinden biri çıktı ve bu yüzden saatimi kaybettim. Ne yazık ki bir daha da bulamadım. Ancak o, benim ilk gerçek saatimdi. Bu sebeple eski tarz Omega’ları oldum olası çok severim. Muhtemelen tasarımcılar aynı şeyi yapacaklardı; fakat ben ısrarla ‘Geçmişe bakın, geçmişte sahip olduklarınıza bakın’ dedikçe aslında bir hayli ipucu vermiş oldum. Gerisi, ona NATO bir kayış eklemekti ki, ben bunu zaten yıllardır yapıyorum.”— Daniel Craig

“Ölmek İçin Zaman Yok” filminde
OMEGA saat nasıl yer alıyor, izleyin:

#BondWatch #NoTimeToDie