Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Rönesans’tan İlham Alan Bir Mücevher Koleksiyonu

18 Mart 2021
Rönesans’tan İlham Alan Bir Mücevher Koleksiyonu

10Decoart’ın 2021 Yaz Koleksiyonu, hem doğadan hem de Rönesans tablolarından aldığı ilhamla gündelik hayata minimal bir lüks dokunuş getiriyor.

Bahar gelirken elbiselerin çiçek desenleriyle donatılmasına, uyanan doğaya eşlik eden kıyafetler tasarlanmasına, doğanın bu canlı ve pırıltılı haliyle moda dünyasına etki etmesine alışkınız. Doğrusu bu durum, sadece mağaza vitrinlerini canlandırmakla kalmayıp uçuşan elbiselerle ruhlarımıza da renk veriyor.

Fakat bu sefer sizlere sunacağımız İlkbahar-Yaz koleksiyonu, alışkın olduğumuz gibi çiçeklerden ilham alınarak tasarlanmamış. İlham kaynağı yine doğa fakat bu sefer koleksiyonu Rönesans tablolarında yer alan çeşitli meyveler süslüyor.

Rönesans’tan İlham Alan Bir Mücevher Koleksiyonu
Rönesans’tan İlham Alan Bir Mücevher Koleksiyonu

Polonyalı mücevher markası 10Decoart’ın 2021 Yaz Koleksiyonu’nun hikâyesi geçtiğimiz bahara uzanıyor aslında. Evlerimize kapanmaya başladığımız 2020 baharında, marka her zaman olduğu gibi bu krizde de sanata başvurmuş. Böylece koleksiyonun temelleri atılmış. Müzeler arasında gezinirken Uffizi Galerisi’nde denk geldikleri Rönesans tabloları, markaya doğa ile ilişkimizi sorgulatmış. Yüzyıllardır doğayla kurduğumuz ilişki üzerine bir kere daha düşünmeye başlamışlar.

Başlangıç noktaları Rönesans tabloları olduğu için, takı tasarımları iki çerçeve etrafında şekilleniyor: Roma mozaikleri ve meyveler. Bir vakitler zenginliğin ve ihtişamın sembolü olan sulu meyveler, Roma mozaiklerine yerleştirilerek tasarlanıyor. Ahududular, armutlar ve üzümler; bilezik, kolye ve küpelerde zarif bir şekilde vücut buluyor.

Bu ince ve zarif koleksiyonun en temel iddiası ise lüksün küçük dozlar halinde gündelik yaşama nasıl entegre edilebileceğini göstermek.