Peter Doig’in Büyülü Fırçası Moda Sahnelerinde

Yakından tanımak isteyenler için, meşhur manzara tablolarının gizemli ve büyülü havasını Kim Jones işbirliğiyle Dior’un 2021 Sonbahar–Kış Erkek Koleksiyonu’na taşıyan ressam Peter Doig…

Resim sanatının yaşayan en önemli isimlerinden birisi, şüphesiz ki Peter Doig. 62 yaşındaki ünlü İskoç ressam büyülü gerçekçilik ve figüratif sanat alanındaki çalışmalarıyla tanınıyor. Sanatçının eserleri, dünyaca ünlü pek çok serginin gözde misafirleri halinde. Son otuz yıldaki çalışmaları sayesinde, adını bugünün en başarılı sanatçıları arasına yazdırmayı başarıyor. En ünlü eserleri ise manzara tabloları oluyor. Sanatçının manzara tablolarını özel kılan şey ise, teknik ve yüksek hayal gücü sayesinde yarattığı gizemli dünyalar. Sanatçı eserlerinde, çocukluğunun geçtiği Kanada’nın karlı manzaralarından, etkilendiği film sahneleri ve gazete kupürlerine pek çok farklı temayı kullanıyor. Bu temaları tablolarına, derinlik ve gerçekliği yeniden inşa ederek yansıtıyor. Doig’in eserlerindeki önemli bir başka unsur ise fotoğraflar; fakat o, fotoğraflara benzeyen resimler değil, fotoğrafları referans olarak kullandığı resimler yaptığını söylüyor.

White Canoe, 1993

Ressamın en ünlü eserlerinden biri olan “White Canoe” 2007 yılında Sotheby’s’de 11,3 milyon dolara satıldı, bu yaşayan bir sanatçının satılan en yüksek fiyatlı tablosu olarak bir rekora imza attı. “Architect’s Home”, “Blotter”, “Swamped” ve “Ski Jacket” ise ressamın en tanınmış tablolarından bazıları. Sanatçının kişisel sergileri Tate Britain, Paris Modern Sanat Müzesi ve Whitechapel Sanat Galerisi gibi dünyanın önde gelen sanat merkezlerinde sergilendi.

https://youtu.be/4XWgVoAlOvs

Ressam Peter Doig’ı, bu sene ayrıca Dior’un 2021 Sonbahar–Kış Erkek Koleksiyonu’ndaki işbirliği ile gördük. Koleksiyonlarında çağdaş sanatçılarla çalışmayı seven Dior’un Erkek Giyim Kreatif Direktörü Kim Jones, bu işbirliği ile bizleri şaşırtmıyor. Doig’ın da büyülü fırçasıyla defile unutulmaz bir sahne şovuna dönüyor. Böylece Jones, modayla sanat arasında, tutku ve heyecan dolu bir diyalog kuruyor. Sanatçı Peter Doig’ın yaratıcı dokunuşlarıyla da unutulmaz ve zamansız tasarımların sergilendiği defile geçtiğimiz günlerde Paris Moda Haftası kapsamında sunuldu.

Koleksiyondan Peter Doig’ın imzası olan iki gömlek:

Doig’in “Milky Way” tablosunun gizemli ve büyülü havasından esintiler taşıyan bir kaban:

Total
0
Paylaşımlar
İlginizi Çekebilir