Paris Moda Haftası’ndan Seçtiklerimiz

Paris Moda Haftası’yla birlikte moda ayının son perdesi de kapandı. Paris’te sergilenen koleksiyonlardan öne çıkanlara göz atıyoruz.

New York ve Milano’da estirdiği rüzgârlarla moda ayı, Paris’teki görkemli defilelerle sona erdi. Paris Moda Haftası’na Fransız tasarımcılar Arnaud Vaillant ile Sebastien Meyer’nin Bella Hadid üzerinde uyguladığı sprey elbise damgasını vururken Dior, Chanel ve Louis Vuitton gibi devlerin koleksiyonları da her zamanki göz alıcılığına sahipti.

Chanel

Kreatif direktör Virginie Viard, Chanel 2023 İlkbahar / Yaz Koleksiyonu’nda Coco Chanel’in 1961 yapımı “Geçen Yıl Marienbad’da” filmi için tasarladığı kostümlerden yola çıkıyor. Coco Chanel, filmin yıldızı Delphine Seyrig için iki parçalı takımlar ve gece elbiseleri tasarlamıştı. Yeni koleksiyon için podyumun duvarları filmden sahnelerle kaplandı. Mankenler podyuma çıkmadan önce gösterilen tanıtım filminin başrolünde ise Kristen Stewart yer alıyordu.

Miu Miu

Miu Miu’nun Paris Moda Haftası’nda tanıttığı 2023 İlkbahar Koleksiyonu için Miuccia Prada, moda dilinin kimi zaman gerçeğe verilen tepkinin bir dışavurumu olduğunu söylüyor. Gerçeğe duyulan duygu ve tepkinin aktarılması fikrinden yola çıkan bu koleksiyon, çoklukla açık renklerden oluşan parçalarıyla sportif şıklığın Paris Moda Haftası’na bir yansıması oldu.

Louis Vuitton

Kilise çanları ve ışıltılı şamdanlar altında tanıtılan bir koleksiyon: Louis Vuitton 2023 İlkbahar / Yaz Koleksiyonu. Markanın kreatif direktörü Nicolas Ghesquière, bu yeni koleksiyonu bir vakitler Louis Vuitton’un da kullandığı Passage Richelieu’da tanıttı. Farklı dönemlerin gardıroplarını bir araya getiren koleksiyon, yeniden inşa edilen kalıplar ve tasarımlarla nesiller arası bir moda diline imza atıyor.

Stella McCartney

Gigi ve Bella Hadid’in birlikte yürüdüğü Stella McCartney defilesiyle Stella McCartney, Paris Moda Haftası’nın en sürdürülebilir koleksiyonlarından biriydi. Pompidou Merkezi’nde düzenlenen defilede mankenler renkli yollarda, üniseks ve minimal McCartney tasarımlarıyla boy gösterdiler. Yüzde 87’si etik malzemelerden üretilen bu yeni koleksiyon, markanın bugüne dek ürettiği en sürdürülebilir koleksiyon olarak da moda haftasına adını yazdırdı.

Thom Browne

Amerikalı tasarımcı Thom Browne’un yarattığı eğlenceli moda dili Paris Moda Haftası’nda da kendini gösterdi ve haftanın en renkli ve eğlenceli defilesi olarak hafızalara kazındı. Kumaşın en bol kullanıldığı koleksiyonlardan biri olan Thom Browne 2023 İlkbahar Koleksiyonu, Barok ve Uzak Doğu tarzını bir araya getiren hacimli ve mavi, beyaz, kırmızı renklerin ağırlıklı olduğu kombinlerle sunuldu.

Total
0
Paylaşımlar
İlginizi Çekebilir