Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Modaevinden Sanata: Louis Vuitton & Sergisi

25 Mart 2021
Modaevinden Sanata: Louis Vuitton & Sergisi

Uzun süredir sizleri modaevlerinin sanattan ilham alan koleksiyonlarıyla buluşturuyorduk. Şimdiyse bir adım daha öteye taşıyıp bir modaevinin açtığı sanat sergisine doğru bir yolculuğa çıkıyoruz.

Çok değil bir hafta önce sizleri Louvre Müzesi’nde sergilenen Louis Vuitton 2021 Sonbahar-Kış Koleksiyonu’nu gezmeye davet etmiştik. Koleksiyon, Antik Roma ve Yunan kültüründen ilham alan sanatsal parçalarının yanı sıra bir de sanat galerisinde sergilenince neredeyse bir sergi haline gelmişti. Ayrıca koleksiyon, İtalyan sanatsal tasarım atölyesi Fornasetti ile işbirliği içerisinde hazırlanmıştı. Üstelik galerideki heykeller ve tasarımlardaki Antik Roma motifleri sayesinde bir zaman yolculuğuna çıkmış gibiydik. Şimdi Louis Vuitton’ı bir kere daha sanatla birlikte anıyor ve sizleri Louis Vuitton & Sergisi’ne doğru başka bir yolculuğa çıkarıyoruz.  

Louis Vuitton & ile birlikte marka, 160 yıllık yaratım döngüsünü ve beraberinde gelen sanatsal işbirliklerini kutluyor. Louis Vuitton’ın sürekli ilham rotası olan Japon kültürünü düşündüğümüzde serginin Japonya’da düzenleniyor olması bizi şaşırtmıyor. Markanın zengin ve öncü ruhunun izinin sürüldüğü serginin sanatçı yelpazesi de oldukça geniş: Kansai Yamamoto’dan Hiroshi Fujiwara’ya, Yayoi Kusama’dan Nigo’ya çok sayıda ünlü Japon sanatçının eserleri Louis Vuitton &’i zenginleştirmiş.

Yirminci yüzyılın başlarından on sürükleyici alan, sergide bir araya getirilmiş: Özel yapım sandıklar ve Louis Vuitton’ın torunu Gaston-Louis tarafından tasarlanan vitrinler ise bunlardan bazıları. Karl Lagerfeld, Cindy Sherman, Rei Kawakubo ve Frank Gehry gibi yaratıcı zihinler tarafından yeniden tasarlanan ikonik monogram çantalar da moda evinin zengin tarihini sergileyen diğer parçalar arasında.

Modaevinden Sanata: Louis Vuitton &Amp; Sergisi
Modaevinden Sanata: Louis Vuitton &Amp; Sergisi

Serginin sanat işbirliklerine geldiğimizde ise sanatçılar Arata Isozaki, Richard Prince, Zaha Hadid ve çok yeni olan Artycapucines’in gibi isimlerle birlikte oluşturulan koleksiyonlarla karşılaşıyoruz.

Ayrıca başarılı portre sanatçıları Yan Pei-Ming ve Alex Jatz’ın yanı sıra yeni medya sanatçısı Refik Anadol’un genç Louis Vuitton ruhunu yansıttığı sanat eserlerini de görmemiz mümkün.

180’den fazla öğe aracılığıyla Louis Vuitton’un uzun yıllardır sanatla olan işbirliği mirasının izini süren LOUIS VUITTON & sergisi, yetenek ve zaman ekseninde Paris’i Tokyo’ya bağlayan bir köprü olarak 19 Mart-16 Mayıs 2021 tarihleri arasında ziyaret edilebilir.