Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

LVMH Saat Haftası’nda Zenith: Şehir, Orman ve Gökyüzü

30 Ocak 2021
LVMH Saat Haftası’nda Zenith: Şehir, Orman ve Gökyüzü

25-29 Ocak tarihleri arasında dijital olarak süren LVMH Saat Haftası’nda Zenith pilot kronografları ve yeni renkleriyle karşımıza çıktı.

Zenith Defy 21 Urban Jungle

LVMH Saat Haftası’nda Zenith: Şehir, Orman ve Gökyüzü

Askeri saatlerin rengiyle ilham verdiği yeşil saat modası zamanla sivilleşti ve kadrandan kasaya sıçrayarak daha rafine tonlarda giderek yaygınlaşıyor. Zenith, mavi ve siyah-beyazla büyüyen koleksiyona bir seçenek daha ekliyor ve bu kez hâki yeşil tonu kullanıyor. Zenith Defy 21 Urban Jungle, adından da anlaşılacağı üzere iki farklı kavramı, ormanı ve şehri bir araya getiren bir saat. Aslında, her ne kadar moda olsa da Zenith için yeşil yeni bir renk değil. Vintage saatlere düşkün olanlar 1970’lerde çıkan muhteşem tonlardaki yeşil kadranlı Zenith’leri hatırlayabilir. 

LVMH Saat Haftası’nda Zenith: Şehir, Orman ve Gökyüzü

Zenith Defy 21 Urban Jungle önceki modeller gibi 44 mm köşeli seramik kasasını koruyor. Zenith, bu sefer yekpare bir görünüm için kasadan başlayarak kumaş görünümlü kauçuk kayışa kadar uzanan mat yeşil bir ton sunuyor. Siyah ve gümüş tonlarda iskeletleştirilmiş kadran, saniyenin 1/100’ü kadar ölçüm özelliğine sahip olan ve biri normal saat diğeri de kronograf işlevi için olmak üzere iki farklı eşapmanlı yeni nesil bir El Primero olan 9004 mekanizmasının gösterişli ayrıntılarını sergiliyor. Otomatik mekanizma tek kelimeyle bir başyapıt: Saat için 5 Hz (saatte 36.000 titreşim), dünyanın en hızlı kronograflarından biri olduğu için 50 Hz (saatte 360.000 titreşim) hızında çalışmasına rağmen 50 saatlik etkileyici bir güç rezervine sahip.

Zenith Pilot Type 20 Silver Chronograph

LVMH Saat Haftası’nda Zenith: Şehir, Orman ve Gökyüzü

LVMH Saat Haftası’nın sürprizlerinden biri de Pilot Type 20 Chronograph Silver modeliyle ile 925 ayar gümüşten üretilen ilk Zenith pilot kronograf modeli oldu. Saatin öne çıkan ilk özelliği olan gümüş, modern saatlerde nadir görülen bir maden. Yumuşak yapısı, renk bozulmasına açık olması gibi nedenlerle üzerinde çalışılması zor bir materyal. Ancak Zenith daha önce Pilot Type 20 Extra Special Silver (2019) ile daha önce bütün bu zorlukları aşmış ve ilgi çekmişti yeniden ama bu kez kronograf mekanizmasıyla standartları daha da yükselterek aynı yolda ilerliyor. 

LVMH Saat Haftası’nda Zenith: Şehir, Orman ve Gökyüzü

Klasik uçak tasarımından ilham alan ve aynı zamanda ikonik pilot saati estetiğini yeniden gözden geçiren Zenith bu sefer detaylara çok daha fazla önem vermiş. Klasik dönemden kalma bir uçağın gövdesinden ilham alan 45 mm gümüş kasa, fırçalanmış gümüş perçinli kadranla bütünleşmiş gibi duruyor. 

Pilot Type 20 Chronograph Silver, kadrandaki perçinli detayları ve büyük soğan şeklindeki kurma koluyla eski cep saatlerinin ışıltılı güzelliğini de hatırlatıyor. El Primero 4069 (saatte 36.000 titreşimli) otomatik kalibreli mekanizma 50 saatlik güç rezervine sahip. Pilot Type 20 Chronograph Silver sadece 250 adet üretilmiş.