Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Louvre Müzesi’nde Bir Moda Defilesi

20 Mart 2021
Louvre Müzesi’nde Bir Moda Defilesi

Bu sezon birçok mücevher markası sanatsal dokunuşları olan koleksiyonlar hazırlamıştı. Şimdi de Louis Vuitton benzer bir anlayışla, sanatla tasarlanmış bir koleksiyon sunuyor: Louis Vuitton 2021 Kadın Sonbahar-Kış Koleksiyonu.

Aylardır hemen hemen her yazımızda, durmadan yakındığımız ortak bir derdimiz var: Salgının değiştirdiği yaşamlarımız… Bir sene içerisinde hiç tahmin edemeyeceğimiz kadar değiştirdi hayatımızı salgın. Seyahat etmeye, konsere gitmeye, hiç bilmediğimiz bir şehrin sokaklarında yeni yerler keşfetmeye hasret kaldık. Neyse ki dünyamız değişen koşullara hızlıca ayak uydurabildi. Sanat galerileri, müzeler ve hatta konserler sanal ortama taşındı; tüm sanat etkinliklerini böyle takip eder olduk. Sanatın tüm kriz anlarında, insanlığın sığındığı en güvenli liman olmasına alışkınız. Bu yüzden, modanın da yeni koleksiyonlarında yoğun bir şekilde sanattan ilham almaları bizim için pek şaşırtıcı olmuyor. (Rönesans’tan İlham Alan Bir Mücevher Koleksiyonu yazımızda benzer bir koleksiyondan bahsetmiştik.) Mücevher ya da kıyafet koleksiyonlarının sanatla olan ilişkilenmesinden gayet memnunuz. Ayrıca memnun olduğumuz bir şey daha var ki bu moda defileleri, canlı yayınlarla her zamankinden daha büyük bir kitleye ulaşabiliyor. Hele ki izlediğimiz bu defileler, sanat ve tarihin büyülü sayfalarından ilham alınarak tasarlanmışsa şehre bir film gelmiş gibi evlerimizin iklimi değişiyor, bulutlar dağılıyor.

Louis Vuitton’ın 2021 Kadın Sonbahar-Kış Koleksiyonu, tam da yukarıda bahsettiğimiz gibi bir koleksiyon olmuş. Koleksiyon, İtalyan sanatsal tasarım atölyesi Fornasetti ile iş birliği yaparak hazırlanıyor. Markanın kreatif direktörü Nicolas Ghesquière’in çağdaş tasarımları Fornasetti’nin zarif dokunuşlarıyla harmanlanarak hem sanatsal hem de tarihi esintileri olan çantalarda hayat buluyor.

Nicolas Ghesquière’nin Fornasetti’nin antik çağlardan esintilerini içeren koleksiyonu Louvre Müzesi bünyesindeki Michelangelo Galerisi’nde sergilendi. Antik Roma’dan izler taşıyan koleksiyon parçaları, galerinin Yunan, Etrüsk ve Roma heykelleriyle birlikte adeta sanatsal bir zaman yolculuğuna çıkardı izleyenleri. Koleksiyon bütünüyle insanı merkeze alarak zarif, entelektüel ve baştan çıkarıcı bir hikâye anlatıyor.

Giysi ve aksesuarlarda zengin renk, dokunun yanı sıra jakar desen ve işleme gibi geleneksel teknikler bir arada kullanılmış. Fornasetti’nin antik dokunuşları kaşmir ve tiftik kumaşlarda hayat bulurken çantalar, markanın geleneksel kilit desenini anımsatan Fornasetti motifleriyle süslenmiş.

Bu sanatlı koleksiyon, aynı zamanda çevre dostu da. Defilenin set tasarımı büyük çoğunlukla Louvre Müzesi’ndeki heykellerden oluştuğu için defile setinde kullanılan malzeme miktarı yüzde yetmiş daha az olmuş. Defilede kullanılan malzemelerse yaratıcı sanat sektöründe tekrardan kullanılmak üzere değerlendirilecekmiş. Koleksiyonu hala görmediyseniz, markanın Youtube kanalındaki defileyi izleyerek hem bir sanat galerisi gezebilir hem de Louis Vuitton’ın yeni parçalarını inceleyebilirsiniz.