Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Lekesiz Cildin Kahramanı: Arbutin

31 Ekim 2022
Lekesiz Cildin Kahramanı: Arbutin

Özellikle yaz aylarında ve sonrasında en çok duyduğumuz bakım içerikleri arasında olan arbutini mercek altına alıyoruz.

Yaşlanma karşıtı ürünler cilt bakım sektörünün daimi şampiyonları olsa da son birkaç sezondur lügatımıza giren yeni terimler var: Işıl ışıl ve sağlıkla parlayan bir cilt şu an ulaşılmak istenen pik nokta gibi görünüyor.

Eşit dokuya ve eşit bir tona sahip, aydınlık ve enerjik görünümlü bir cilt, bu sağlıklı cilt portresinin olmazsa olmaz gereksinimlerinden. Cilt yapısını eşitleyen popüler kahraman içeriklerin arasında ise son dönemde bir tanesi ön plana çıkıyor. Cilt bakımına dikkat edenlerdenseniz arbutine kulak aşinalığınız mutlaka olmuştur. Özellikle yaz aylarında ve sonrasında en çok duyduğumuz bakım içerikleri arasında olan arbutini mercek altına alıyoruz.

Lekesiz Cildin Kahramanı: Arbutin

Arbutin ya da ürünlerde kullanılan formuyla alpha arbutin, doğada bulunan bir hidrokinon – iyi bilinen bir cilt aydınlatıcı madde. Kırmızı yemişlerin yapraklarından elde edilen arbutin, C vitamini, kojic asit ve meyan kökü gibi doğal aydınlatıcı etmenlerin arasından sıyrılmayı başarıyor.

Cilt Lekelerini Gideriyor

Ciltteki melanin oranı cilt tonunu belirleyen etken ve melanin miktarı tirazinaz isminde bir enzim tarafından aktive ediliyor. Zararlı güneş ışınlarıyla buluşan ciltte tirazinaz salınımı oluşuyor. İşte bu noktada devreye giren arbutin, enzimin aktifliğini sınırlıyor ve cildin fazla melanin üretmesini engelliyor. Aynı durum sadece güneş ışınlarıyla da sınırlı değil. Yaşlanma lekeleri, yara izleri, akne izleri, melazma gibi ciltteki herhangi bir hiperpigmentasyon, arbutinin kontrol merakı sayesinde gideriliyor.

Cildi Aydınlatıyor

Arbutin sadece spesifik lekeleri değil, genel olarak cildi de aydınlatıyor, ancak belirtelim ki cilt tonunu açmıyor. Yani her cilt rengine sahip kişinin kullanımına uygun. Yaş alma, yorgunluk ya da sağlıksız bir rutinde cildin melanin seviyesi dengesizleşebiliyor ve cilt cansız, solgun bir görünüme sahip olabiliyor. Düzenli arbutin kullanımı, cilde sağlıklı rengini ve ışıltısını geri kazandırıyor.

Diğer İçeriklerle İyi Anlaşıyor

Normalde hiperpigmentasyona iyi gelen ve cilt yapısını eşitleyen içerikler, daha sert bir karaktere sahip olmalarıyla bilinir. Ancak arbutin evcil içerikler arasında yer alıyor. Kendisi bir diğer destek kuvvet C vitamini ve popüler peeling yapıtaşları AHA’larla birlikte sorun çıkarmadan kullanılabiliyor, ayrıca mevsim tercihi yapmıyor. Üstelik hassas ciltlerde de sorun çıkarmıyor ve cildi irrite etmiyor.

Nelere Dikkat Etmeli?

Öncelikle herhangi bir ürünü kullanmadan önce doktorunuza danışmanız ve cildinizin küçük bir bölümünde denemeniz önemli. Her ne kadar nazik bir içerik olsa da bu durum arbutin için de geçerli.

Diğer bir konu da hangi arbutini kullandığınız. Alpha arbutin, stabil ve evcil olan seçenek. Beta arbutin ise daha uygun fiyatlı olmasının yanında daha az etkili ve stabil değil, dolayısıyla diğer içeriklerle karıştırılırken ve hassas cilt üzerinde dikkatli kullanılması gerekiyor.

Son olarak fazla kullanıma da değinelim. Öncelikle alpha arbutini sabah/ akşam, günde iki kez kullanabiliyorsunuz ve sonuçlarını 1-2 ay içerisinde veriyor. Ancak cildinizin melanine ihtiyacı var ve melanin üretimini kısıtlayan bu molekülü gereğinden fazla kullanmamaya dikkat etmeniz gerekiyor.

Lekesiz Cildin Kahramanı: Arbutin
Lekesiz Cildin Kahramanı: Arbutin

Favori 5 Arbutin Serum

The Ordinary Ascorbic Acid 8% + Alpha Arbutin 2%.

Stabilizasyon için su içermeden formülize edilen bu serum cilt aydınlatıcı iki kahraman içeriği bir araya getiriyor. Yüksek dozda C vitamini ve alpha arbutin içeren ürün cilt lekelerini giderirken matlığa çözüm sunuyor ve antioksidan özelliğiyle cildi koruma altına alıyor.

Lekesiz Cildin Kahramanı: Arbutin

Dr. Dennis Gross Clinical Grade IPL Dark Spot Correcting Serum

Daha profesyonel oranda bir karışım içeren bu serum ciltteki inatçı lekeler için birebir. Ürün aynı zamanda cildi serbest radikallere ve çevresel faktörlere karşı da savunuyor. Ancak hassas bir cilde sahipseniz bu formülü kullanırken dikkatli olmanız gerektiğini de belirtelim.

Lekesiz Cildin Kahramanı: Arbutin

The Inkey List Alpha Arbutin Serum

%2 alpha arbutin içeren ve konsantre bir formüle sahip bu ürün cilt tonunu eşitlerken aynı zamanda cildin nem dengesini de koruyor. Serum, hyalüronik asit alternatifi olan ve cildi pürüzsüzleştiren skualen içeriyor.

Lekesiz Cildin Kahramanı: Arbutin

SkinCeuticals Phyto Plus

Bu ürünün en önemli özelliği cilt tonunu eşitlerken cildi yatıştırması. Hyalüronik asit baz üzerine salatalık ve kekik ekstraktını ekleyerek cildi onaran serum, arbutin ve kojic asit karışımıyla daha eşit ve ışıldayan bir görünüm sağlıyor.

Lekesiz Cildin Kahramanı: Arbutin

The Fair. Arbutin Serum

The Fair’in bu serumu tam anlamıyla bir fiyat performans ürünü. Zinc PCA, arbutin ve uva ursi içeren ürün, lekelerle savaşıp cilt tonunu eşitlerken ince çizgilerin de görünümünü azaltıyor.

Lekesiz Cildin Kahramanı: Arbutin