Köprü Proje; The Picasso 1973 – 2023 Celebration

1881 yılında İspanya’da doğan ancak sonrasında uzun yıllar Fransa’da yaşayan kübizmin kurucularından ressam, heykeltıraş ve hatta oyun yazarı Pablo Picasso anısına; gelecek sene ölümünün 50. yılında hayatındaki iki önemli ülkenin kültür köprüsüyle çok özel bir sergi düzenlenecek.

The Picasso 1973 – 2023 Celebration isimli proje 2023 yılı boyunca çeşitli Avrupa ülkeleri ve ABD’de ziyaretçilerini ağırlayacak, Picasso’nun kübik perspektifini farklı kıtalara yayacak.

Projeyi Musée Picasso Paris’in başkanı Cécile Debray yönetirken Endülüs’te sanatçının onuruna müze kuran torunu Bernard Ruiz-Picasso da projede Debray ile birlikte yol alacak.

Önümüzdeki yıllarda uluslararası arenada düzenlenecek olan en önemli zincir organizasyon kabul edilen 40 sergi ve etkinlikten oluşacak proje, iki ülkenin kültür ve sanat sektörlerini de birbirine yakınlaştırmayı hedefliyor.

15 Mart’ta yapılan Franco-Spanish Summit’te alınan etkinlik kararı sonrası yapılan açıklamada ise projenin ana temasının sanatçının “insan hakları ve ifade özgürlüğü” savunucusu mirasını desteklemek olduğu her iki ülke tarafından da Guernica tablosuna atıfta bulunularak dile getirildi.

Total
0
Paylaşımlar
İlginizi Çekebilir