Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

John Cocteau’dan İlham Alan Koleksiyon

7 Mayıs 2021
John Cocteau’dan İlham Alan Koleksiyon

Chanel’in Cruise 2021-22 Koleksiyonu’nun çekimleri için Gabrielle Chanel’in 31 rue Cambon’daki evinin kapıları açıldı ve hem koleksiyon hem de çekimlerin ilhamı, Jean Cocteau’nun meşhur “Orfe’nin Vasiyetnamesi” filmiydi.

“Orfe’nin Vasiyetnamesi”, Fransız şair ve yönetmen Jean Cocteau’nun şiirsel bir aşk öyküsünü anlattığı fantastik ögelerle örülü, 1950 yapımı siyah beyaz bir film. Cocteau’nun kendi hayatını da yansıttığı söylenen film için “şairin düşü” yakıştırması da yapılıyor. Bu meşhur film, Virginie Viard’ın hazırladığı Cruise 2021-22 Koleksiyonu’na ilham kaynağı oluyor; bunun başlıca sebeplerinden biri Gabrielle Chanel’in Cocteau ile olan yakın ilişkisi olurken Viard’ın filme duyduğu hayranlık da bir diğer sebep. Böylece Viard, siyah beyaz bir düşü Cruise 2021-22 Koleksiyonu’nda yeniden canlandırıyor. Koleksiyonun fotoğraf çekimleri için ise Gabrielle Chanel’in evinin kapıları açılmış. Böylece Chanel, salgının getirdiği kısıtları nostaljik bir yolculuğa çevirmeyi başarıyor.

Cocteau’nun filminin şiirsel öyküsü, kreatif direktör Viard’da çok yalın ve farklı bir koleksiyon yaratma isteği uyandırmış. Koleksiyonda markanın da imzası olan kontrast iki renk kullanılıyor: Siyah ve beyaz. Elbiselerde deri, boncuk, payet ve saçaklar kullanılmış; koleksiyon bir yandan 60’ların punk ruhunu anımsatırken öte yandan da ilham aldığı filmi modern bir yorumla sunuyor.

Chanel’in 31 rue Cambon’daki restore edilmiş evinin kullanıldığı çekimlerin fotoğraflarını Inez & Vinoodh çekmiş. Gabrielle Chanel’e ait tüm simgelerin ve ruhunun bu apartman dairesinde olduğundan koleksiyon çekimlerinin burada yapılması tercih edilmiş. Ve tabii, bunda tüm arkadaşları ve hatta Cocteau’nun anısının da bu apartman dairesinde yaşamasının da etkisi var. Virginie Viard, Chanel’in hayatının onlar için kendisi kadar harika karakterlere erişme fırsatı yarattığını söylüyor. Böylece Gabrielle Chanel’in verdiği ilhamla yaratıcı direktör Viard’ın yetenekli dokunuşları birleşip 60’ların ruhundan yalın bir koleksiyon ortaya çıkıyor.