Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

IWC, Tarihin İlk Sivil Uzay Görevinde

31 Ağustos 2021
IWC, Tarihin İlk Sivil Uzay Görevinde

İlk kez tamamen sivillerden oluşan bir ekibin gerçekleştireceği uzay görevi Inspiration4’u desteklemek için tasarlanan IWC saatleri, 15 Eylül’de dört mürettebat üyesinin kolunda uzay yolculuğuna çıkacak. Detaylar ise Netflix belgeselinde.

Dünya tarihinde ilk kez tamamen sivillerden oluşan bir ekip, 15 Eylül 2021’de uzaya doğru yol alacak. Dört kişilik mürettebat, uzay yolculuğunu SpaceX tarafından daha önce de düşük Dünya yörüngesine fırlatılan Crew Dragon kapsülü içinde özel olarak gerçekleştirecek. Kalkışın NASA Apollo programı için inşa edilen tarihi Kennedy Uzay Merkezi Kalkış Kompleksi 39A’dan yapılacak olup yolculuğun ise birkaç gün civarında sürmesi planlanıyor. İnsanlı uzay keşifleri ve uçuşları için yeni bir dönemi temsil edecek bu uzay görevinin asıl amacı ise lösemi ve kanser gibi hastalıklarda pediatrik tedavi veren St. Jude Children’s Research Hospital için fon ve farkındalık yaratmak. Sivil kimliklerle uzay uçuşu gerçekleştirecek olan bu dört kişilik şanslı mürettebata pilot saatlerinde usta olan IWC’nin uçuş için tasarladığı yeni saatleri Pilot’s Watch Chronograph Edition “Inspiration4” eşlik edecek. 

IWC, Tarihin İlk Sivil Uzay Görevinde

İlk Sivil Uzay Görevinin Ekibi

Mürettebatın “Liderlik” koltuğunda Jared Isaacman oturuyor; Shift4 Payments’ın kurucusu ve CEO’su olan Isaacman aynı zamanda havacılık alanında birçok dünya rekoruna imza atan deneyimli bir ticari ve askeri pilot. Uzay görevinin “Umut” misyonunu St. Jude Children’s Research Hospital’da asistan hekim olan ve çocukluğunda kanser hastalığını atlatan 29 yaşındaki Hayley Arceneaux temsil ediyor. 51 yaşındaki girişimci ve eğitimli pilot Dr. Sian Proctor ise iş alanında düzenlenen bir yarışmada aldığı birincilik nedeniyle “Refah” misyonunda yer alıyor. Son olarak “Cömertlik’”misyonu 41 yaşındaki uzay endüstrisi çalışanı ve Birleşik Devletler Hava Kuvvetleri emektarı Christopher Sembroski’nin. Sembroski, bağış kampanyasına yaptığı cömert katkılarla Inspiration4 ekibine katılma hakkı kazandı. Halihazırda SpaceX’te astronot eğitimi programına devam eden ekip, bugüne kadar bir dizi testten geçti.

15 Eylül’de yapılacak kalkış, Netflix YouTube kanalının canlı yayınında takip edilebilecek. Ayrıca Netflix, uçuş için dört bölümlük bir belgesel serisi de hazırladı: 6 Eylül’de ve 13 Eylül’de ikişer bölüm olarak yayınlanacak “Meet The Crew” ve “Prepare For Launch” bölümleri, uçuş öncesi ve sonrasına odaklanıyor.

Inspiration4 için hazırlık yapan tek mecra elbette Netflix değil; IWC de uçuşa destek için Pilot’s Watch Chronograph Edition “Inspiration4” modelini tasarladı. Uzay temalı saatler hastaneye destek sağlamak için açık artırmaya çıktıktan sonra dört mürettebat üyesinin kolunda uzay yolculuğuna başlayacak.

Model, beyaz seramik kasayla tasarlanmış; kasanın göz alıcı rengi zirkonyum okside diğer metalik oksitlerin belirli oranda karıştırıldığı kompleks bir imalat işlemi sayesinde elde edilmiş. Saatte kullanılan seramik, gezegendeki en sert maddelerden biri. Beyaz çerçevenin vurguladığı koyu mavi lake kadrana ped baskı yöntemiyle yıldızlı bir görünüm verilmiş. Böylece uzayın derinliği ve içine çeken karanlığı tam anlamıyla yansıtılıyor. Dört adetle limitli üretilen serideki her bir saatin titanyum kasa arkasında mürettebat üyesinin adı ve temsil ettiği misyon bulunuyor. Ayrıca, kadrana da “Inspiration4” logosu işlenmiş. Kasanın içinde ise in-house kalibre 69380 yer alıyor. Modelin son dokunuşu ise deri astarlı beyaz kauçuk kayış. Beyaz rengin hakimiyetinde başlayıp koyu mavi bir kadrana doğru açılan saat tasarımı; beyaz renkteki uzay mekiğinin fezanın bilinmez karanlıklarına doğru yol almasını anımsatıyor.