IWC Schaffhausen'da Ejderha Yılı: IWC Portugieser Chronograph the Year of Dragon

IWC Schaffhausen’da Ejderha Yılı: IWC Portugieser Chronograph the Year of Dragon

IWC Schaffhausen, Ejderha yılını ejderhanın kıvrımlı gövdesini kasa arkasına işlediği IWC Portugieser Chronograph the Year of Dragon modeliyle karşılıyor.
Portugieser Chronograph the Year of Dragon
IWC Portugieser Chronograph Year of the Dragon (Ref. IW371629)

Ay’ın hareketlerine göre düzenlenen ve 12 hayvan figürüyle temsil edilen Çin takvimine göre 2024, Ejderha yılını temsil ediyor. 10 Şubat’ta başlayacak Ejderha yılı, 28 Ocak 2025’e kadar devam edecek. Çin mitolojisine göre bu kudretli yaratık, güç, zenginlik ve servet gibi kavramları temsil ediyor. Ejderha yılından esinlenerek süslenen kadranlar da tıpkı bir ejderhanın güçlü ve kıvrımlı gövdesi gibi göz dolduruyor. Bu saatlerden biri de bordo kadranıyla IWC Portugieser Chronograph the Year of Dragon.

Ejderha yılı için markanın en meşhur koleksiyonlarından Portugieser tercih edilmiş. Kırmızı ve altın rengi Çin’de uzun ömür ve şansı simgelediği için saatin kadranında kırmızının bordo tonu tercih edilirken kadrandaki diğer detaylarda altın sarısı dokunuşlar kendini gösteriyor. Saat 12 yönündeki 30 dakikalık sayaç ve 6 yönündeki küçük saniye göstergesi, rakamları ve ibreler altın sarısı renginde, bordo kadranla şık bir kontrast içindeler.

IWC Portugieser Chronograph the Year of Dragon

1.000 adetle limitli bir seri olan Portugieser Chronograph the Year of Dragon, klasik bir Portugieser’in tasarım özelliklerini taşıyor. Paslanmaz çelik kasada 41 mm çapında tasarlanmış, kurma koluna piston tarzındaki butonlar eşlik ediyor. Model için dana derisi siyah ya da bordo kauçuk kayış olmak üzere iki kayış seçeneği sunuluyor.

Saatin kalbinde ise otomatik mekanizma kalibre 69335 yer alıyor. 46 saat güç rezervine sahip mekanizma saatte 28.8000 titreşimde çalışıyor. Safir kasa arkasına baktığımızda ise altın kaplamalı bir ejderha figürü, IWC’nin bu hassas kronograf mekanizmasını sarmalıyor.

IWC Schaffhausen'da Ejderha Yılı: IWC Portugieser Chronograph the Year of Dragon

IWC geçtiğimiz sene de Tavşan yılı için kökleri 1939’a uzanan Portuguieser serisini seçmiş, yine bordo bir kadranla Portuguieser Automatic 40 “Chinese New Year” Edition’ı duyurmuştu. O sene için ilginç bir tesadüf ise Portuguieser’in duyurulduğu sene 1939’un da Çin takvimine göre bir Tavşan yılı olmasıydı. Tavşan ya da Ejderha yılı, Çin takviminin hangi kutsal yaratığı işaret ettiği fark etmeksizin IWC kadranları gelecek yıllar için zamanı umutla gösteriyor.

Total
0
Paylaşımlar
İlginizi Çekebilir