Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

IWC, Mark Koleksiyonunun 75. Yılını Kutluyor

22 Ağustos 2023
IWC, Mark Koleksiyonunun 75. Yılını Kutluyor

Mark koleksiyonunun 75. yılını kutlayan IWC, Pilot’s Watch Mark XX modelinin iki yeni versiyonunu duyurdu.

Havacılığın ilk zamanlarında pilotlar astronomik navigasyondan yararlanıyor, güneş ya da ay gibi gök cisimlerinin pozisyonlarını enlem ve boylamı tespit etmek için kullanıyorlardı. Bu işlem bir sekstant ve kronometreyi gerektirdiği için geçen süreyi ölçmek için son derece hassas bir saate ihtiyaç vardı. Ne var ki, o dönemdeki navigasyon saatleri pek çok açıdan yetersiz kalıyordu. İniş aşamasında devreye giren radar ekranlarının ürettiği güçlü manyetik alanlar saatin dakikliğini bozma riski yaratıyordu. Bu yüzden de İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri (RAF), yeni bir navigasyon saati geliştirilmesini istedi.

Iwc, Mark Koleksiyonunun 75. Yılını Kutluyor
1948 tarihli Mark 11

RAF’ın ısmarlaması üzerine 1948’de resmi adıyla navigatör kol saati Mk. 11 – Stores Ref. 6B/346’yı, bugünkü ismiyle Mark 11’i geliştirdi. Yumuşak demir kasa içerisine yerleştirilen kalibre 89, manyetik alanlara karşı korumalıydı. Öte yandan saatin kadranı da oldukça okunaklıydı. Pilotlar için pek çok açıdan kullanışlı bir kokpit aleti olan Mark, 1993’te Mark XII ile standart üretime geçti. 2006’da Mark XVI, 2012’de Mark XVII, 2016’da ise XVII duyuruldu. Geçtiğimiz sene ise ailenin yeni üyesi Mark XX tanıtıldı. Bu sene Mark koleksiyonunun 75. yılını kutlayan IWC, geçtiğimiz haftalarda tanıttığı iki yeni paslanmaz çelik versiyon ile Mark XX’i genişletmeye devam ediyor.

2022’de seriye eklenen modeller; mavi, yeşil ve siyah kadranlarla tasarlanmıştı. IWC, bu yaz ise seriye gümüş kadranlı iki yeni versiyon ekledi. Modellerden biri siyah deri kayış, diğeri ise çelik bilezikle sunuluyor. 40 mm çapında kasalarda tasarlanan Mark XX’in bu yeni saatlerinin yeniliği gümüş rengi kadranlarında. Rengi dışındaki tüm özellikleri, geçen sene tanıtılan Mark XX modelleriyle benzerlik gösteriyor; saat 12 konumunda Arap rakamları yerine üçgen imi, saat 3 konumunda tarih penceresi, Arap rakamları ve dakika imleriyle tipik bir Mark modeli. Bugüne kadar üretilen Mark modellerinde olduğu gibi orijinal Mark’a yakın bir kadran tasarımı görülüyor. Paslanmaz çelik kasası 100 metreye kadar suya dayanıklı.

Iwc, Mark Koleksiyonunun 75. Yılını Kutluyor
Mark XX, IWC’nin yeni mekanizmalarından kalibre 32111 ile çalışıyor. 120 saatlik güç rezervine sahip.

Gümüş rengindeki sade kadranı, 40 mm çapındaki kasası, deri kayış ve paslanmaz çelikten bilezik seçenekleriyle Mark XX, âdeta 1948 semalarından gelen modern ve yalın bir pilot saati.