Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

İstanbul Modern Yeniden Açıldı

18 Mayıs 2023
İstanbul Modern Yeniden Açıldı

Türkiye’nin ilk modern ve çağdaş müzesi İstanbul Modern, Karaköy’e geri döndü.

Türkiye’nin ilk modern ve çağdaş müzesi olan İstanbul Modern 14 yıl boyunca 4 No’lu Antrepo Binası’nda faaliyet göstermişti. Aynı konumdaki yeni binasının inşaatı nedeniyle son beş yıldır Beyoğlu’ndaki geçici binasında sanatseverlerle buluşuyordu: 2023’te Karaköy’e döndü. İstanbul Modern’in yeni binası ünlü mimar Renzo Piano’nun imzasını taşıyor ve daha açılmadan önce dünyanın cazibe merkezlerinden biri olarak görülmeye başlamıştı. Uluslararası TimeOut dergisi “2023’te Yapılacak 22 En İyi ve Yeni Şey” listesinde İstanbul Modern’in yeni binasına da yer veriyor.

İstanbul Modern’in güncel sergileri arasında yeni binasının yapımına odaklanan bir sergi karşımıza çıkıyor. “Renzo Piano: Yerin Ruhu” adlı sergi, müze binasının tasarımına ve yapım sürecine odaklanıyor. Diğer bir sergi ise oldukça büyük bir alana yayılan ve 280’den fazla yapıtı bir araya getiren “Yüzen Adalar’” Nuri Bilge Ceylan’ın “Başka Bir Yerde” isimli fotoğraf sergisi ve Kadın Sanatçılar Fonu aracılığıyla hazırlanan “Hep Buradayız” adlı sergiler de müzenin güncel sergileri arasında.

İstanbul Modern Yeniden Açıldı
İstanbul Modern Yeniden Açıldı

Müze hep olduğu gibi hem sanat eserleriyle hem ücretsiz eğitimleriyle hem de eşsiz manzarasıyla dikkat çekiyor. Tabi mimar Renzo Piano’nun tasarımıyla bu sefer daha farklı, daha çarpıcı… Özellikle seyir terasına çıkmadan turunuzu tamamlamayın derim. Baharın gelmesiyle birlikte güzel havaların tadını çıkarmaya başlayanlar, İstanbul Modern’i dolup taşırıyor. Özellikle gençlerin ve öğrencilerin yoğun ilgisini görmek çok güzel. Kaliteli ve keyifli bir zaman geçirmek isteyenler için, İstanbul Modern perşembe günleri Türkiye’de ikamet eden ziyaretçilere ücretsiz ve saat 20.00’ye kadar açık, salı günleri ise belirli saat aralıklarında öğrencilere ücretsiz.

İstanbul Modern Yeniden Açıldı
İstanbul Modern Yeniden Açıldı