Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

İstanbul Haziran Ayı Etkinlik Takvimi

31 Mayıs 2024
İstanbul Haziran Ayı Etkinlik Takvimi
Şehir yeni mevsimde yepyeni sanat etkinlikleriyle dolu! Tiyatrodan sergiye, konserden sahne gösterilerine kadar birçok etkinliğe ev sahipli yapıyor. Ajandanıza şimdiden eklemeniz için İstanbul haziran ayı etkinlik takvimini sizler için derledik.

TİYATROLAR

“Hamiyet Bir Peyk Müzikali”, Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu

Hamiyet bir işçi mahallesinde iki çocuğu ve kocasıyla birlikte yaşayan bir kadındır ve yoksul hayatına ancak bambaşka hayal dünyasına sığınarak katlanabilir haldedir. O dünyanın içinde önemli ve değerli biri olan Hamiyet bir müzik grubunun söz yazarı ve gözbebeğidir. O anlarda şarkılarını özgürce söyler, dans eder ama en önemlisi kendini asla yalnız hissetmez. Gerçek hayatında yaşadığı ve tanık olduğu ihanetler ve hayal kırıklıklarından sonra gerçekle bağı iyice kopar ve sonunda hem evini hem de hayal arkadaşlarını kaybeder. Tüm bunların aksine onu unutmayı reddeden bir çocuğun belleğine kazanan Hamiyet, Peyk şarkılarında sonsuza kadar yaşamaya devam eder.

Deniz Madanoğlu’nun yazdığı Işıl Kasapoğlu’nun yönettiği oyunda Aslı İnandık, Bilgesu Kural, Cansu Bahadır gibi isimler yer alıyor. 6 Haziran akşamı Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu’nda gerçekleşecek olan etkinlik için biletinizi ayırtın.

İstanbul Haziran Ayı Etkinlik Takvimi

“Meçhul Paşa”, Trump Sahne

Kendinizi şenlikli bir ortaoyunun içinde bulacağınız Meşhul Paşa’da, efsanevi mizah gazetesi Markopaşa’nın masalsı günlüğüne eşlik edeceksiniz. Dönemin en büyük yazarları Aziz Nesin, Rıfat Ilgaz, Sabahattin ali ile karikatürist Mustafa Mim Uykusuz’un birlikte çıkardıkları ülkenin ilk siyasi mizah gazetesi Markopaşa’nın meçhule giden serüveninin öyküsü aktarılıyor. Duygu geçişleri yaşatan oyun 11 Haziran 20.30’da Trump Sahne’de seyircisiyle buluşuyor.

İstanbul Haziran Ayı Etkinlik Takvimi

“Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası – Metres – 90’lar”, Dada Salon Kabarett

İnteraktif polisiye oyun sevenleri oldukça heyecanlandıracak bir oyun önerisiyle karşınızdayız; Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası’nın heyecanla beklenen oyunu Metres – 90’lar! Sizi 1990’lı yılların sonunda baş döndürücü bir geceye davet eden oyun izleyicisini de içine çekiyor. Bahsi geçen yıllarda çok özel bir gecenin tam ortasında gece kulübünde dönemin müzikleri ve unutulmaz dans figürleriyle mest olurken olanlar olur. Bu gece kulübünde ortak geçmişleri olan iki çift karşılaşır ve eski defterlerin açılmasıyla işler karışır. Ancak birinin peşinde olan bir kiralık katil de aynı mekandadır. Peki ya kimin peşinde? Herkesin yalan söylediği ve birbirini kandırdığı bu gecede katili bulmak seyircinin görevi.

Kahkaha ve gerilimin bir arada yaşandığı oyunun yönetmen koltuğunda Okan Bayülgen yer alırken oyuncu kadrosunda Barış Kolik, Didem Sökmen, Emre Koç gibi isimler yer alıyor. Bu renkli geceyi kaçırmak istemeyenler 27 Haziran akşamı Dada Salon Kabarett’te yerini ayırabilir.

İstanbul Haziran Ayı Etkinlik Takvimi
İstanbul Haziran Ayı Etkinlik

SERGİLER

“Öyleyse En Başa Dönelim”, Salt Galata

Salt Galata yeni mevsimi Itziar Barrio’nun Öyleyse En Başa Dönelim isimli sergisiyle karşılıyor. Çalışmalarında bilimsel gelişmelerin, dünyada var oluşumuza dair algılarımızı nasıl dönüştürdüğüne odaklanan Barrio, astrofizik, robotik mühendisliği ve antropoloji gibi alanlarda bulunan uzmanların görüşlerini kurgusal anlatılarla birleştiriyor. Bunu yaparken de nesnel bilgi üretiminin toplumsal yapılar ve kültürel değerler arasındaki etkileşimini inceliyor. Maddi dünya, bilimsel araştırma ve deneyim edinmenin duyusal boyutlarına ilişkin keşif alanı vazifesi gören sergi çok katmanlı bir yapıya sahip. İnsan, insan olmayan ve makine arasındaki karmaşık ilişkileri gündeme getirerek sürekli inşa halinde olan toplumsal gerçeklikleri sorgulayan sergi 29 Eylül’e kadar Salt Galata’da gezilebilir.

İstanbul Haziran Ayı Etkinlik Takvimi

“Ters Yüz Pera”, Pera Müzesi

Pera Müzesi, Ters Yüz Pera isimli sergisiyle Tahran, Hong Kong, İstanbul, Berlin, Weimar ve Almanya’nın diğer şehitlerinden 20 sanatçı, mimar ve araştırmacıyı bir araya getiriyor! Alternatif değerler üzerine odaklanan çalışmalar, buna yönelik değerlendirmeler yapıyor. Serginin küratörlüğünü ise Bauhaus Üniversitesi’nden Prof. Mona Mahall ve Yelta Km ile Bremen Sanat Üniversitesi’nden Prof. Aslı Serbest yapıyor. ‘Küreseller’, ‘Basamaklar’, ‘Spekülasyonlar’ başlıklı üç farklı bölümden oluşan sergi, sanat dünyasına farklı bir bakış kazandırıyor. Yaşamlarımızın estetik pratiklerimiz ve bilgilerin dönüşümünde deneyimler yaratmayı hedefliyor. “Ters Yüz Pera” sergisi 18 Ağustos’a kadar müzenin 4 ve 5. katlarında ziyaretçilerini bekliyor.

İstanbul Haziran Ayı Etkinlik Takvimi
İstanbul Haziran Ayı Etkinlik

KONSERLER

“Andrea Bocelli 30. Yıl Konseri”, BJK Tüpraş Stadyumu

Dünyanın en önemli tenoru Andrea Bocelli, kariyerinin 30. yılına özel hazırlandığı konser turnesinde 8 Haziran akşamında İstanbul’da hayranlarıyla buluşacak. Bugüne kadar tüm dünya için önemi olan birçok özel günde performans gösteren Bocelli, bu konserinde de en ünlü İtalyan ve uluslararası operalar ve klasik aryaların yanı sıra her biri büyük başarılar kaydeden albümlerinden de özel parçalarını seslendirecek. İtalyan vokal geleneğinin simgesi olarak bilinen Andrea Bocelli, on binlerce kişinin katıldığı konserleriyle katılım rekorları kırıyor.

İstanbul Haziran Ayı Etkinlik Takvimi
İstanbul Haziran Ayı Etkinlik

“Mor ve Ötesi Senfonik”, Maximum Uniq Açıkhava

Mor ve Ötesi Senfonik konseri için geri sayım başladı! Şef Orçun Orçunsel’in yönetimindeki Avrasya Filarmoni Orkestrası ile Şef Masis Aram Gözbek yönetimindeki MAGMA Filarmoni Korosu eşliğinde gerçekleşecek olan senfonik konser 9 Haziran’da Maxiumum Uniq Açıkhava’da. Şimdiden 2024 yazının en unutulmaz konserlerinden biri olmaya aday olan konserde Mor ve Ötesi’nin en sevilen parçaları senfonik düzenlemeleri ile seslendirilecek. Grubun tarihinde çok önemli yere sahip “Daha Mutlu Olamam”, “Bir Derdim Var”, “Cambaz”, “Oyunbozan” ve “Deli” gibi şarkılar ve çok daha fazlasını dinlemeye hazır olun.

İstanbul Haziran Ayı Etkinlik Takvimi

“Buena Vista All Stars”, Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu

Müzik dünyasının efsanevi gruplarından Buena Vista Social Club’ın grup üyeleri Buena Vista All Stars adıyla tam 8 yıl aranın ardından yeniden İstanbul’da! Buena Vista Social Club’ın yaşayan üyeleri Barbarito Torres, Demetrio Munz Buena Vista Social Club’in unutulmaz solisti Ibrahim Ferrer’in oğlu Ibrahim Ferrer Jr. ile aynı sahneyi paylaşıyor. Ayrıca bu kez Havanalı piyanist Dayramir González, büyülü sesleriyle Elizabeth Meza ve Liz Ferrer de bu maceranın ana kahramanlarından. Bir müzikal performanstan çok daha fazlasını sunmaya hazırlanan grup, farklı kültürlerde farklı çağlara bir yolculuğa çıkarıyor. Unutulmazlar listenize girmeye aday konser 21 Haziran tarihinde Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Tiyatrosu’nda. Latin şölenine dönüşecek bu geceyi şimdiden ajandanıza not edin.

İstanbul Haziran Ayı Etkinlik Takvimi
İstanbul Haziran Ayı Etkinlik

Galataport Jazz Festivali, Galataport İstanbul

New Orleans ruhunu İstanbul Boğazı’nın kalbinde yaşatmaya hazırlanan Galataport Jazz Festivali, 8-9 Haziran tarihlerinde Galataport İstanbul’da gerçekleşecek. Herkesin katılımına açık ve ücretsiz olarak düzenlenecek etkinlikte üniversiteli öğrenci gruplarının yanı sıra tanınmış caz davulcusu Ferit Odman da sahne alıyor. Bu rengarenk sokak şöleni, soul food tatlarıyla taçlandırılacak.

İstanbul Haziran Ayı Etkinlik Takvimi
İstanbul Haziran Ayı Etkinlik

SAHNE GÖSTERİSİ

“Viva Flamenco!”, CKM Büyük Salon

Bir doz İspanyol ateşiyle hareketlenmeye ne dersiniz? Cevabınız evetse Kadıköy Belediyesi Flamenko Atölyesi’nin sene sonu gösterisine davetlisiniz! Güney İspanya’dan dünyaya yayılmış hüznün, neşenin ve aşkın dansı flamenko dolu bu yolculukta Manuel de Falla ve Lorca gibi önemli bestecilerin, İspanyol klasiklerinin ve Endülüs’ün farklı bölgelerine ait danslarla dolu gösteri sizi bekliyor. 5 Haziran Çarşamba akşamı saat 20.00’de gerçekleşecek olan etkinlik biletlerini mobilet.com’dan alabilirsiniz.

İstanbul Haziran Ayı Etkinlik Takvimi
İstanbul Haziran Ayı Etkinlik