İlk Işık

Alexander McQueen’in 2021 Kadın ve Erkek Koleksiyonu’nun filmini ödüllü yönetmen Jonathan Glazer çekti. Bu distopik dünyayı anlatan 5 dakikalık film, devamını izlemek isteyeceğimiz türdendi.

“Saflık ve distopya; bu iki uç durum, nadiren bir araya gelebiliyor.” Alexander McQueen markasının 2021 İlkbahar-Yaz Kadın Koleksiyonu ve 2021 Sonbahar-Kış Öncesi Koleksiyonu’nun filmini izlediğimizde akıldan geçen ilk cümle bu oluyor. En son 2013’te Scarlett Johannson’ın başrolünde olduğu “Under The Skin” filmini izlediğimiz yönetmen Jonathan Glazer’ın çektiği film, hem koleksiyonu hem içinde bulunduğumuz zamanı anlatıyor âdeta: Kayıp bir gençlik, köprü altında öpüşen iki genç, serseriler, sahilde balo elbisesiyle kumlara bulanan, sulara giren genç kızlar, bir örtü üzerinde sessiz bir parti… Donuk renkler, adından da beklendiği gibi “ilk ışık”ın beklendiği anlar; güçlü bir distopik görüntüler silsilesi… Filmde ince topuklu ayakkabılar ve usta terzilik örneği balo elbiselerine rağmen distopya duygusunu veren şey, renkler ve atmosferin yanında karantina döneminde Thames Nehri’nde çekildiğini bilmemiz, karantina duygusundan hâlâ çıkamamamız olabilir mi? Defilelerde en güzel halleriyle gördüğümüz modellerin çamura bulandığı ezber dışı görüntüleri de üzerine ekleyelim. 

YouTube’daki bir yorum da bu filme ekstra bir katkıda bulunuyor: “Aslında,” diyor, “suya giren, çamura bulanan, serseri ya da avcılardan kaçan figürler, kuşlardı.”

Bu, çok başarılı bir film; çünkü “Kubrick’in halefi” olarak adlandırılan Jonathan Glazer ile Sarah Burton’ın deyişiyle “modanın Karanlık Çağları’na ait sanatı arayan” Alexander McQueen’in vizyonu bir ortaklıkla birleşirken Sarah Burton da es geçilmemiş oluyor. Alexander McQueen’in 2010’dan bu yana kreatif direktörü olan Sarah Burton, yeni koleksiyonda bilindik McQueen kalıplarına saflık ve hacim katmak istemiş. Bir moda yazarının deyişiyle “Üniforma, şehir giyimine inmiş.”

Henüz öğrenciyken o zaman genç ve yaratıcılığıyla ünlü Alexander McQueen’in yanına stajyer olarak giren, uzun zaman bu dev tasarımcının asistanı olan ve McQueen’in intiharından sonra kreatif direktör olarak yerine geçen başarılı tasarımcı, yeni koleksiyon için 2020 şartlarını da göz önünde bulundurmak istemiş. Koleksiyon için McQueen markasının köklerine inmiş ve yeni kumaşlar almak yerine sadece ellerinde var olan kumaşları kullanmış.

Görkemli kollarıyla gömlekler, erkek koleksiyonundaki trençkotlar ve çanta… Modanın sadece giyilmek isteneni değil, bir dünyayı tasarlamak demek olduğunun kanıtları olarak karşımızda duruyor.

Sarah Burton imzalı 2021 İlkbahar-Yaz Kadın Koleksiyonu’ndan

Total
0
Paylaşımlar
İlginizi Çekebilir