Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Hermès’in ikinci derisi

17 Mart 2021
Hermès’in ikinci derisi

Bir Birkin Bag uğruna uzun uzadıya listeler yazılırken, Hermès’in alametifarikası el işçiliği ve tasarımı, yıllardan beri kült duruşunu koruyor. Her ne kadar bu kült duruş markanın deyim yerindeyse DNA’sı halini almış olsa da, pek çok köklü marka gibi Hermès de değişim sinyalleri veriyor. Bu yeniliğin başında ise, diğer tüm lüks perakendecilerde olduğu gibi sürdürülebilirlik geliyor. 

Özellikle lüks moda markalarının kürk, deri kullanımını sonlandırması pek çok tüketiciden olumlu geri dönüş alırken, Hermès de bu furyanın bir parçası oluyor. Ne yazık ki Birkin Bag şimdilik bu güruha dahil değil, ancak markanın bir diğer ikonik tasarımı olan Victoria Bag, mantar derisi kullanılarak üretiliyor. Bu deri, mantarın vejetatif yani bitkisel kısmının bir dizi işlemden geçmesiyle elde ediliyor. Sylvania adındaki bu yeni materyal, Hermès’in Kaliforniya menşeli start-up MycoWorks ile bir araya gelmesi sonucu ortaya çıkıyor. Bu girişimci şirketi yaklaşık 3 yıldır üzerinde çalıştığı mantar derisi, hak ettiği değeri Hermès çatısı altında, lüks tasarımlarla bir araya gelerek buluyor. 

Hermès’in Ikinci Derisi
Hermès’in Ikinci Derisi

Marka, diğer ürünlerde şimdilik bir değişiklik yapmayı düşünmediğini belirtmekten imtina etmiyor. Zira, Hermès’in atçılık ve deri ürünleriyle olan bağı, markanın tüm mirasını oluşturuyor. Ancak, farkındalığı artırmak ve çevreye, doğaya, hayvanlara olan duyarlılığı yükseltmek adına Hermès’in bu adımının olumlu sonuçlar doğuracağı şimdiden aşikar. 

Hermès’in Ikinci Derisi
Hermès’in Ikinci Derisi