Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Hayal

7 Mart 2022
Hayal

Türkiye’nin ilk profesyonel snooker turnuvası Nirvana Turkish Masters başlıyor. Büyük bir heyecan ve mutlulukla…

Bir gün televizyonda zap yaparken Eurosport’ta durdum ve hayatım değişti. Mübalağa etmiyorum… Tesadüfen tam da o sıralar elime ilk kez bilardo istekası almış, mevzuya benden çok daha vâkıf arkadaşlarım tarafından kolaylıkla mağlup edilir haldeydim. Daha da fenası topa doğru düzgün vuramadığım gülünç bir tekniğe sahiptim. Ekseriyetle sporda iyi olmakla övünen birisi olarak egomun zedelendiğini itiraf etmeliyim. İşte o yüzden televizyon camında gördüklerim dikkatimi çekmişti. Yeşil büyük bir masa, bir cerrahın hassasiyeti, ciddiyeti ve sükuneti ile bilardo oynayan papyonlu adamlar…

İzlemeye başladım. Ellerini masaya nasıl koyduklarına, istekayı nasıl tuttuklarına, toplara nasıl vurduklarına bakıp kendimce çıkarımlar yapmaya çalışıyordum. Henüz kurallara hakim değildim ama bir festival filmini andıran durağanlığın altındaki tansiyon beni sarmıştı. Spikerin söylediğine göre 2006 senesinin dünya şampiyonası finalini izliyordum. Sonra maçın ertesi gün de devam ettiğini duyup tekrar ekran başına geçtim. Daha sonra interneti açtım, araştırmaya koyuldum. Bir daha kopamayacağım, benim için bir mesleğe dönüşecek snooker tutkum böyle başladı.

16 sene sonra, Türkiye’nin ev sahipliğinde düzenlenen ilk profesyonel snooker turnuvasını izlemek için Antalya’ya geldim. Dürüst olmak gerekirse, yaklaşık yedi yıldır Eurosport ekranlarında anlatıcı olarak aktarma şansı bulduğum oyuncuları günün birinde ülkemde göreceğimi pek tahmin etmezdim. 2019’da Dünya Amatör Snooker Şampiyonası’na ev sahipliği yapmıştık ama profesyonelleri, en iyileri izlemek… Yolculuğun ne noktada başladığını ve nereye geldiğini görünce hâlâ şaşırıyorum. Turnuvanın başlamasına artık saatler kalmışken heyecanlanmamak çok zor.

Hayal
Judd Trump

Peki Türkiye’de bir snooker turnuvası düzenleme fikri nasıl ortaya çıktı? Evvela bu uzak bir hayaldi. Sofya ve Bükreş gibi coğrafyamıza yakın şehirlerin snooker turnuvalarına ev sahipliği yapışıyla ortaya çıkmış bir hayal. Eurosport’un Kıta Avrupası çapında doksanlardan itibaren popülerleştirdiği bu Britanya menşeili oyunun 2010’larda yeni dünyalara açılmasıyla hep “Acaba?” deniyordu. Ancak bu konuda aksiyona geçen kişi sevgili Tuğba İrten oldu. Uzun yıllar boyunca İngiltere’de yaşayan ve birkaç defa profesyonelliğin kıyısına kadar gelen bir snooker oyuncusu olan İrten; “Gönül verdiğim bu sporun kendi vatanımda gelişmesi için elimden ne geliyorsa yapacağım. Kafamda bir takım sürpriz projeler, hayallerim var” diyordu. Nirvana Turkish Masters, o hayallerin sonucuydu.

“Antalya’da kimleri izleyeceğiz?” diyenler için kısaca özetleyeyim. Son birkaç yılda dünyanın tartışmasız en iyisi olan Judd Trump, dört defa dünya şampiyonu John Higgins ve kendi gibi efsane dönemdaşı Mark Williams en öne çıkan katılımcılar. Shaun Murphy, Mark Allen, Ding Junhui, Stephen Maguire ve sayısız şöhretli isim de Türkiye’nin ilk profesyonel turnuvasında masaya çıkacak. Snooker’ın ikonik figürü Ronnie O’Sullivan, katılım için ekstra bir ücret şart koştu ve ne yazık ki ilk edisyonda yok. Son dünya şampiyonu Mark Selby ve formda Neil Robertson da kısa süre evvel kişisel nedenlerle aflarını istediler. Tabii turnuva 2025’e dek anlaşması. Yani bir vadede onları görmemiz de gayet olası.

Snooker’ı seven, imkânı ve vakti olan herkes bu haftanın en azından bir gününü Nirvana Cosmopolitan’da birinci sınıf snooker izleyerek geçirebilir. Biletler hâlâ satışta ve bunun için geç kalmış değilsiniz. Yolu Antalya’ya düşmeyecekler ise her zaman olduğu gibi ekran başından heyecana katılabilir. Daha önce hiç izlememiş ve snooker’ı ilk kez duymuş olanlar, bence siz de şansınızı deneyin. Hem kim bilir, yeşil büyük masa ve papyonlu ciddi adamlar belki birinin daha hayatını değiştirir…