Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Giorgio Armani, Parmigiani Fleurier’le Yüksek Saatçiliğe Adım Atıyor

19 Mart 2021
Giorgio Armani, Parmigiani Fleurier’le Yüksek Saatçiliğe Adım Atıyor
Giorgio Armani, Parmigiani Fleurier'Le Yüksek Saatçiliğe Adım Atıyor
Giorgio Armani

Dev modaevlerinin yüksek saatçiliğe katkısı, özellikle tasarım alanında oldu. 2021 Kasım’da sunulacak ilk Giorgio Armani x Parmigiani Fleurier saati de bu trendin merak uyandıran yeni bir ayağı.

Birbirlerine büyük saygı duyan, bu iki alanında usta ismin ortak noktalarından biri ikisinin de kökeninin İtalya’ya dayanması.

Moda markalarının ulaşılabilir fiyatlara sunduğu saatleri, yüksek saatçiliğe meraklı olanların ilgi alanına dahil değil; öte yandan Gucci, Fendi ve Versace gibi markaların ürünlerini kullanmak isteyenler için daha uygun bir seçenek olarak moda meraklılarının gözdesi konumundalar. Özellikle Gucci’nin geçen yıl çıkardığı ETA makineli Grip modelleri tasarımlarıyla hayli ilgi çekiciydi (Markanın kreatif direktörü Alessandro Michele’nin tasarım anlayışını tamamen yansıtıyordu).

Giorgio Armani, Parmigiani Fleurier'Le Yüksek Saatçiliğe Adım Atıyor
Gucci Grip, 70’lerin kaykaycılarından ilham aldı.

Öte yandan Louis Vuitton, Hermès ve Chanel gibi modaevleri, saat üreticileriyle bir araya gelerek yahut kendi saat fabrikalarını kurarak yüksek saatçilik markaları arasında yerlerini aldılar (Chanel’in tamamen safirden ürettiği saati bu yılın yıldızıydı örneğin). Geçtiğimiz yıllarda da Richemont Group-Ralph Lauren, Ermenegilo Zegna-Girard Perregaux işbirliklerini görmüştük. Kısa zaman önce duyurulan bir haberle, bir başka moda devirinin, Giorgio Armani’nin de bu markalar arasına gireceğini öğrendik. Armani’nin saatçilik için birlikte çalışacağı marka ise Michel Parmigiani öncülüğündeki Parmigiani Fleurier.

Giorgio Armani, Parmigiani Fleurier'Le Yüksek Saatçiliğe Adım Atıyor
Giorgio Armani, Büyük Saat Ustası Michel Parmigiani’Yle Birlikte Çalışacak.

Michel Parmigiani ve Giorgio Armani’nin tanışıklığı eskiye dayanıyormuş. Birbirlerine büyük saygı duyan, bu iki alanında usta ismin ortak noktalarından biri ikisinin de kökeninin İtalya’ya dayanması. Parmigiani’nin aslen İtalyan olan anne ve babası İsviçre’de tanışmış; bu büyük saat ustasını saatçilik dünyasına kazandıran başlangıç da bu olmuş.

Giorgio Armani bu işbirliğiyle ilgili şöyle diyor: “Bu saat serisi, hassasiyeti ve özel materyalleriyle benim vizyonumu yansıtıyor. Bana göre estetik mükemmeliyeti, kalitesi ve zanaati yansıtan bir obje, ebedidir. Parmigiani Fleurier’la yeni bir dil yaratabileceğimiz mükemmel partneri bulduğunu düşünüyorum.” Antrparantez: (Emporio) Armani, uygun fiyatlı saat serilerinin üretimi için halihazırda Fossil Group’la işbirliği içinde; 2014’te süresi biten anlaşma 10 yıl daha uzatılmıştı.

Giorgio Armani ve Parmigiani’nin işbirliğiyle üretilecek, Giorgio Armani Fine Watches Collection’a ait saatler, en erken 2021 Kasım’ında duyurulacak ve seçili Giorgio Armani butiklerinde satışa sunulacak. Bu el yapımı ve numaralı saatlerin Giorgio Armani’nin imzası olan sofistike tarzda; lacivert ve gri ağırlıklı olacağı ise muhtemel. Ve bir dipnot: 2021 aynı zamanda Parmigiani Fleurier’in de 25. yılı.