Range Rover Evoque

Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Geleceğin Tasarımcısına Veda

19 Mart 2021
Geleceğin Tasarımcısına Veda

Bugün hayata veda eden 98 yaşındaki dev moda tasarımcısı Pierre Cardin’in kariyerine hızlı bir bakış…

“…2069’da, Ay’da ya da Mars’ta Cosmocorps’tan kostümlerimle yürüyor olacağız. Kadınlar pleksiglas kloş şapkalar ve tüp elbiseler, erkekler ise oval paça pantolonlar ve kinetik ceketler giyecekler.”

Ünlü moda tasarımcısı Pierre Cardin, neredeyse yarım yüzyıldan fazla bir süre zarfında, moda dünyasına yön veren birçok tasarıma imza attı. Cardin 1946 yılında, ünlü yönetmen Jean Cocteau’nun “Güzel ve Çirkin” filminin kostüm tasarımında görevlendirilmesiyle dikkatleri çekmeye başladı. Bundan sonrası Dior’da çalışmaya başlamasıyla devam etti ve kısa süre zarfında, henüz 25 yaşındayken Dior’da önemli bir pozisyona gelmeyi başardı. Çok vakit geçmeden, 1953 yılında kendi modaevini kurdu. Bu erken yaşta kazanılmış başarılarının temelinde ise, henüz çocukluk yaşlarında bir terzinin yanında dikiş öğrenmesi yatıyordu.

Pierre Cardin, 1953’te ilk kadın koleksiyonunu tasarladı, bunu 1954’te açtığı ilk kadın butiği Eve takip etti. Pierre Cardin’in dünya çapında ses getiren ilk başarılı çalışması ise “Bubble” elbiseleri oldu. Bu elbiseler dünya çapında beğeni kazandı. Üç sene sonrasında ilk erkek butiği olan Adam’ı, yine Paris’te açtı.

Geleceğin Tasarımcısına Veda
Döneme damgasını vuran Bubble elbise

Geleceğin Tasarımcısına Veda
Pierre Cardin 1960 senesine geldiğinde, ilk erkek koleksiyonu Cylinder’ı sergiledi. Koleksiyonun imza parçası, Cylinder ceketti.
Geleceğin Tasarımcısına Veda
1966’da tasarladığı çocuk kreasyonundan

Moda tasarımcısı, 1966’da ilk çocuk koleksiyonunu tasarladı, 1968’de ise Paris’te ilk çocuk butiğini açtı. O sene içerisinde modanın dışına ilk adımını attı ve porselen yemek takımı için lisans aldı. Moda dışında attığı adımlar 1970 senesinde de devam etti: Bünyesinde tiyatro, restoran, sinema ve sergi salonu barındıran “Escape Pierre Cardin”i yine Paris’te açtı. Tasarımcının sonraki adımı da, çeşitli restoranları bünyesine katarak genişletmek oldu. Bunu Maxim’s ve Minim’s restoranları, kadın parfümü Choc, Emotion parfümleri, Maxim’s şampanyası, Ordre des Côteaux de Champagne şarap ve ardı arkası kesilmeyen birçok yenilik takip etti.

Geleceğin Tasarımcısına Veda

“Bir elbiseyi tasarlarken onu bir kadın bedeni etrafında tasarlamıyorum. Önce elbiseyi tasarlıyorum, sonrasında elbisenin içine bir kadın bedeni yerleştiriyorum.”

Pierre Cardin’in Önemli Koleksiyonlarından Parçalar

Tasarımcının ses getiren ve tanınmasında büyük etkisi olan koleksiyonlarından biri de 1964’te tasarladığı Cosmocorps oldu. Tasarımları çağın ötesinde ve sıra dışıydı. Koleksiyon parçaları keskin kesimleri olan, çarpıcı renkli mini etekler ve bluzlar ile tulumlardan oluşuyordu.

Geleceğin Tasarımcısına Veda

Geleceğin Tasarımcısına Veda


Pierre Cardin’in mesleğindeki 30. yıldönümü olan 1980’de, ilk geriye dönük kreasyonundan bir elbise. Kreasyon, The Metropolian Müzesi, Grand Palais ve Sogetsi Kaikan’da sergilendi.

Ünlü modacının ikinci geriye dönük kreasyonu ise moda dünyasındaki 40. yıldönümü olan 1990 yılında sergilendi.

Geleceğin Tasarımcısına Veda

Cardin ertesi sene, Moskova’da büyük şovunu düzenledi: Kızıl Meydan’daki gösteri 200.000 kişi tarafından izlendi.

Geleceğin Tasarımcısına Veda
Kızıl Meydan’daki gösterisinden bir kesit.

2000 senesinde, üçüncü geriye dönük kreasyonunu tasarladı. Bu koleksiyon, Tokyo, Los Angeles, Atina ve Floransa’nın yanı sıra İstanbul’da da sergilendi.

Geleceğin Tasarımcısına Veda

Pierre Cardin, moda dünyasına adım attığı günden itibaren ses getiren tasarımlara imza attı; her geçen gün büyüyerek dünya çapında bir marka haline geldi. Moda dünyasının dünü, bugünü ve yarını olan Cardin’in moda dünyasındaki yerini kendi cümleleriyle anlamak mümkün: “…2069’da, Ay’da ya da Mars’ta Cosmocorps’tan kostümlerimle yürüyor olacağız. Kadınlar pleksiglas kloş şapkalar ve tüp elbiseler, erkekler ise oval paça pantolonlar ve kinetik ceketler giyecekler.” *  İnsanoğlunun Mars’ta topluluklar halinde ne zaman yürüyebileceğini bugünden kestirmemiz pek mümkün olmasa bile, modanın büyük ismi Pierre Cardin, bizler için bu düşü tasarımlarıyla yıllar önceden kurmuş oldu.

  • documentjournal.com’dan alıntı